גיא דר

צריך רק לגעת כדי להישאר

גיא דר
לפני כשנתיים וחצי, כשיצאנו עם המכרז לתפקיד מוביל חברתי מרחבי, גילינו לשמחתנו שכמות השיחות של המתעניינים בתפקיד הייתה רבה

לפני כשנתיים וחצי, כשיצאנו עם המכרז לתפקיד מוביל חברתי מרחבי, גילינו לשמחתנו שכמות השיחות של המתעניינים בתפקיד הייתה רבה. הדבר המעניין היה, שלכל השיחות היה מכנה משותף אחד, השאלה: “האם זה בנוסף לתפקיד אותו אני עושה במסגרת תפקידי בבנק?”
התשובה הייתה חיובית. אנחנו חיפשנו אנשים עם יכולות מיוחדות שיכולים להוביל תהליך מורכב וחשוב שדורש להניע כ-300 עובדים לפעילות התנדבותית לקהילה, וכל זה תוך שילוב העבודה היום יומית, מקור הפרנסה שלנו.

שמי גיא דר, ואני אחראי הסדרי שכירים ומוביל חברתי בחטיבה הבנקאית. מבחינתי, מדובר בשילוב מדהים ובחוויה מעצימה ביותר ברמה האישית. רק היום חזרתי מעוד יום מטורף של רצף משימות, אבל הפעם סיימתי אותו בפעילות התנדבותית בבית הקשיש אותו אנו מאמצים. הפעם, גם הלכתי לפעילות ביחד עם ילדיי והסיפוק היה אדיר – קבוצה של מבוגרים מחכה ומצפה בכיליון עיניים שנגיע אליהם, צוחקת ושרה ומרעיפה כל כך הרבה חום. ההזדמנות הזו לנתינה אישית מאפשרת לי לשמש מודל לילדי, ולחנכם לערכים של נתינה וחברתיות הופכת עוד יום שגרתי להיות יום מיוחד.

יחד איתי ישנם בלאומי כ- 170 מובילים  חברתיים שפועלים ביום יום כדי לרתום את עובדי היחידה הארגונית הרחבה שלנו למטרות חברתיות, ולתרום לקהילה מתוך אמונה בסיסית כי מי שנותן מקבל בחזרה הרבה יותר.

לרגל יום המתנדב הבינלאומי החלטתי יחד עם חבריי המובילים לשתף בחוויה האישית שלנו הן כמובילים והן כמתנדבים, ומכאן השאר כבר בידיים שלכם, מילולית.

מירי אלדן – מנהלת תחום משאבי אנוש במרכז המומחיות ומובילה חברתית במרכז:

לפני כחצי שנה יצא לדרך פרויקט “מתקדמים יחד” בחטיבה הבנקאית והוקם מרכז המומחיות בלוד. בהקמת היחידה הושקעה מחשבה רבה בהפיכת המקום למקצועי ומוביל וגם לבעל צביון מיוחד עם “נשמה”.

 לאחר רתימת העובדים לתהליך, החלטנו לאמץ מועדון קשישים בעיר ו… יצאנו לדרך. בחודש שעבר יצאנו קבוצת עובדים מהמרכז, שיפצנו וצבענו את המועדון. התגובות של הקשישים היו מרגשות, הם היו מלאי התפעלות כיצד העובדים הפשילו שרוולים, צבעו וניקו, וכל זאת לאחר יום עבודה, במטרה להנעים להם את המקום בו הם שוהים זמן לא מבוטל ביומם. לא פחות חשוב, העובדים יצאו בתחושה שעשו משהו משמעותי ונתנו מעצמם.

מדי בכר – מנהלת לקוחות עסקיים בסניף קרית אונו ומובילה חברתית במרחב לב תל אביב:

כילדה, היו לי הרבה חלומות, אחד מהם היה לעזור לנזקקים.

 זה התחיל בעזרה לשכן קשיש בהרמת סל הקניות לביתו, המשיך בעזרה לתלמיד ועולה חדש להשתלב בארץ, ועד ארגון שחקני טניס מצטיינים שטסו להופעות ראווה בחו”ל לאיסוף תרומות בעבור הקמת מרכזי טניס באזורי הפריפריה.

לפני כשנתיים וחצי החלום שלי התגשם בגדול, עם ההודעה כי קיבלתי את תפקיד המובילה החברתית במרחב לב תל אביב. בשלב בראשון המטרה הייתה להדביק את העובדים ברוח ההתנדבות  ולעודד אותם לקחת חלק בפרויקטים החברתיים כדי להעצים את העשייה של מרחב לב תל אביב אל מעורבות חברתית משמעותית בקהילה.

בשלב השני יצרנו קשר עם שותפים קהילתיים ששמחו לגלות כי מעבר למשאבים הכספיים שמשקיע בנק לאומי בתרומה לקהילה, הפעילות שלנו מבוססת על מעורבות התנדבותית של העובדים וההנהלה (ההון האנושי).

ההיענות הייתה מיידית, בתמיכת הנהלת המרחב, המובילים החברתיים החטיבתיים והיחידה למעורבות עובדים בקהילה בבנק לאומי, הפכו סניפי מרחב לב תל אביב למעורבים בפעילויות חברתיות רבות ביניהם: תנועות נוער, חיילים, ילדים בסיכון, קשישים, מועדוניות, משפחות נזקקות ועוד. הפעילות המשמעותית הראשונה הייתה בשיתוף אגודת יד ביד אשר מפעילה בתים חמים לילדים בסיכון, שם עובדי המרחב עטפו את הילדים בחום ואהבה. לאחר מכן, בראש השנה האחרון היינו שותפים לפעילות איסוף חבילות עבור חיילים קרביים, בודדים וכאלה שידם אינם משגת.

הרעיון נולד באוגוסט, בדרך לחופשה משפחתית לאילת עצרנו במחסום של חיילי צה”ל והענקנו להם שתייה קרה, בורקסים ועוגיות מתוקות, עיניהם זרחו מאושר והבעת תודה. כמו תמיד אחרי נתינה, הרגשת הסיפוק הייתה גדולה וליוותה אותנו במהלך כל החופשה. עובדי המרחב ארזו חבילות מלאות בכל טוב, והיה כל כך מרגש לראות את כמות החבילות, את הברכות המרגשות שכתבו וקישטו עובדי הילדים ואת נציגי האגודה מודים בהתרגשות רבה על הפעילות המבורכת.

אני חשה גאווה גדולה להשתייך לארגון שרוח ההתנדבות היא חלק מהתרבות הארגונית שלו.

נורית ברוק, מנהלת משאבי אנוש – מרחב לב תל אביב, בנק לאומי. מובילה חברתית של המרחב:

ימים אחדים לפני ערב ראש השנה תשע”ב. אחר הצהריים חמים, שלא לומר דביק. דרום תל-אביב, אזור התחנה המרכזית החדשה ורחוב לוינסקי. הרחוב הומה אדם. רובם, לא קשה לזהות, אינם ישראלים. דלת ברזל קטנה לבניין מוזנח שמוביל למסדרונות אפלים ומצחינים. אני מטפסת קומה ועוד קומה עד שמגיעה לדלת הדירה. אישה מבוגרת וקשת יום, נראית חולה וחלשה פותחת את הדלת. החיוך הרחב שלה לא התחבר למראה העצוב כל-כך. בסך הכל הבאתי חבילה לחג.

אז מי צריך לומר תודה? זה שנותן, או זה שמקבל?

לכבוד יום המתנדב הבינלאומי אני שמחה לומר תודה גדולה על ההזדמנות להבין שאפילו הדברים הפשוטים והקטנים אינם מובנים מאליהם. תודה על תחושת ההעצמה האישית בזמן הנתינה, שממשיכה ללוות גם בימים שאחרי.

כמובילה חברתית אני מציעה לכל המובילים החברתיים לפרגן, לפרגן ולפרגן לכל המתנדבים המקסימים שמשקיעים מזמנם ובעיקר מליבם בעשייה למען הקהילה.

אסיים בתקווה שכולנו ניתן יותר ושיזדקקו לנו פחות.

ניר אלרון – מנהל משאבי אנוש ומוביל חברתי – חטיבה בנקאית – מרחב חיפה

כשאדם פועל לעזור לחברה כלשהי, גדולה יותר ממה שנקרא משפחה, אנו אומרים עליו שהוא מבצע פעילות חברתית. כמובן שככל שהקבוצה החברתית גדולה יותר, הפעילות החברתית רחבה יותר.

בתפקידי כמוביל חברתי מרחבי, אני פועל לקידום הקשר עם הקהילה על ידי יצירת קשרים בין הסניפים השונים לשותפים קהילתיים בקרבת הסניף. הפעילות מתבצעת על ידי קשר שוטף ועידוד מתמיד מול המובילים החברתיים שנבחרו בכל סניף. במהלך כל השנים האלו, משפט אחד שנאמר לי נשאר איתי: “צריך רק לגעת כדי להישאר”.

לפני כשנתיים, נעניתי לפנייה של ארגון לתת – ניצולי שואה באזור חיפה, לסייע בחלוקת חבילות מזון ומנת תרופות בחודשי הקיץ, עקב חופשות של המתנדבים הקבועים. מאז התוודעתי ל”קשישה שלי” שאת שמה לא אזכיר מתוך כבוד לפרטיותה.

 את הגב’ החביבה שהייתה ערירית ליוויתי פעמיים בכל חודש: פעם אחת למשלוח מנת המזון והתרופות ופעם אחת עם עוגה, או שמיכה או כל דבר שישמח אותה כולל “שיחות סתם” ושימת לב. בחצי השנה האחרונה ביצעתי חלק מהביקורים עם בתי הקטנה (3), שכבר בביקור הראשון שמה לב כי הגב’ החביבה היא ממש כמו סבתא אבל בלי סבא.

בערב ראש השנה האחרון, בעודי בדרכי אליה עם עוגת דבש ביתית חמה וטעימה, הודיעה לי העובדת הזרה, כי הגב’ בבית החולים. היא נפטרה למחרת.

בהלוויה שלה היו שישה אנשים, והגעתי עם שני זרים גדולים שהיו היחידים שהונחו על קברה הטרי. נחמתי הגדלה באשר אליה, שחייתה בשנים האחרונות, ערירית וחלשה, הוא שיכולתי להפיג את בדידותה במעט שעשיתי ולהראות לה אהבה ואכפתיות כאילו היינו קרובים כל חיינו. זוהי בעיניי משמעות. הנה, רק נגעתי, ועכשיו הזיכרון יישאר איתי לשארית חיי.


תגובות הקוראים (30)

 1. גרבר מילכה

  לכל המובילים החברתיים יישר כח.
  זה לא מובן מאליו לתת ולתרום וכל זאת על חשבון זמננו הפנוי ותוך כדי עבודה. ויחד עם זאת ההתנדבות גורמת
  לסיפוק אדיר והרגשה נהדרת כשעוזרים לילדים בסיכון ושהם יודעים שיש מי שמגיע לפנק ולתמוך -זה כיף אדיר.
  אנו “מאמצים” ילדי פנימייה בסיכון ומארחים אותם בחגים וגם השנה  כבכל שנה נארח אותם אצלנו בסניף להדלקת
  נר של חנוכה.
  הלוואי והשנה יתווספו עוד בנקאים למעגל ויתרמו למען הקהילה ותאמינו לי,זה גורם לאושר וסיפוק רב.
  ממני,
  מילכה גרבר, מובילה חברתית, מרחב חיפה.
  סניף זכרון יעקב

  הגב
  • גיא דר

   מילכה,

    תודה רבה על שיתוף הפעולה לאורך כל הדרך ,כייף להיות בחברת אנשים עם לב כזה 

   שנותנים ועושים למען הקהילה .כל הכבוד לכם על הפעילות המדהימה שאתם עושים במשך 

   כמה שנים עם ילדי הפנימיה.

   הגב
 2. חגית גוטמן

  גיא היי,

  הבלוג מרגש מאוד,הביקור בבית אבות הזכיר לי חוויות ממחוייבות אישית שלי בבי”ס
  כם ירבו אנשים כמותכם,
  יישר כוח!

  הגב
  • גיא דר

   חגית,

    תודה רבה,אני שמח לשמוע שחווית הילדות עדיין נצורה בזיכרונך .

   גיא דר

   הגב
 3. אורלי קרביאן

  היי גיא היקר,
   
  אתה אדם מדהים, תמיד עם חיוך שובה לב ובשקט המיוחד שלך אני בטוחה שאתה מקרין גם
  על האנשים שאתה מוביל וגם על אלה הזקוקים שאתה עושה וטורח למענם.
   
  כשקראתי את המילים החמות (ובטוח שזה לא רק מילים זה הרבה מאוד עשייה עם הלב והנשמה)
  חלפה בי צמרמורת של אהדה והזדהות.
   
  יישר כח, מאחלת לך שרק תמשיך ותעצים את הפעילות המבורכת שלך ושל חבריך אין לי ספק שאתה
  אחד המובילים המשפיעים והחזקים בלאומי ויש לנו רק להתגאות על כך.”
   
  אורלי קרביאן

  הגב
  • גיא דר

   אורלי

   תודה רבה,אבל מגיע כל הכבוד לקולגות שלי שנותנים מעצמם וסוחפים אחריהם
    מתנדבים רבים ושותפים מלאים לפעילויות החברתיות השונות.

   גיא דר

   הגב
 4. shirinka

  גיא היקר!
  כמשהיא ששעובדת בענף מעורבות גאה ושמחה כל יום שיש מובילים כה מיוחדים
  וזוכה לראות צדדים נוספים אצל העובדים
  אותם נפשות שעובדות בארגון כה עסקי אך עם נשמה אמיתית לנתינה כה מיוחדת
  שמחה שיוצא לך לחשוף את ילדייך לעולם כה מיוחד ולערכים נוספים, שבימנו כה נחוצים.
  שולחת לכם חיזוקים והמון תודה על ההובלה המקצועית וההרתמות.
  שנשמיך כך לעבר מעורבות הדדית חברתית לעולם טוב יותר.
  שתהיה שנה נפלאה בשנת 2012!
  נשתמע

  הגב
  • גיא דר

   שירינקה
   תודה
    רבה על שיתוף הפעולה והליווי השוטף שלכם לאורך כל הדרך, כבוד גדול הוא לי להיות
   שייך
    לנבחרת המובילים החברתיים של לאומי. 

   גיא דר 

   הגב
 5. רעות ברזילי

  שמי רעות ברזילי אם חד הורית ואני אמא לליאור בת 3.5 .
  התנדבתי שני ם רבות המשטרת ישראל ומשכתי לקוחות רבים ל” קרנות השוטרים” בבנק לאומי.
  כמו כן צירפתי יחד עם הרווחה עובדים מהבנק  להתנדב משטרה.
  היום אני מחפשת להתנדב באזור מגורי – איך אוכל לעזור?
  כל הכבוד לכם

  הגב
  • גיא דר

   רעות שלום רב,

   תודה רבה על תגובתך, אני שמח לגלות עוד ועוד אנשים טובים שעושים ותורמים רבות לקהילה שכל כך זקוקה לנו ובמיוחד שאת היית חלק מחיבור עובדי לאומי להתנדבות במשטרת ישראל.

   לגביי שאלתך, אני אשמח מאוד לעזור לך במציאת מקום להתנדבות -את יכולה ליצור איתי קשר באמצעות המייל ואני אעזור לך.
   Yaron.aharoni@bll.co.il

   תודה,

   גיא דר

   הגב
 6. אודי רוזנבאום

  יפה כתבת גיא, אתה וחבריך משמשים מודל לחיקוי ומופת לתרומה לקהילה. אני משוכנע שאתם נתרמים מהפעילות הנפלאה הזו לא פחות ממה שתורמים ותרומתכם, כידוע, ענפה, מועילה , משמחת לב אנוש ובעיקר באה מכל הלב.
  כל הכבוד לכולכם!

  הגב
  • גיא דר

   אודי

   תודה רבה, אין ספק שאנחנו מקבלים סיפור אדיר והוא כפול ומכופל מגודל הנתינה שלנו לקהילה.

   גיא דר

   הגב
 7. הדר פורת

  שלום, אני הדר ואני עושה שנת שירות בכפר הנוער עדנים, ריגש אותי מאוד לקרוא אודות התרומה החברתית הענפה שלכם והפן האישי של כל אחד מכם בתוכה… רציתי לפתוח לכם דלת נוספת של עזרה לקהילה בכפר הנוער שלנו… כפר הנוער ממוקם בסמוך לצומת בית קמה, אשמח אם מי שהדבר נוגע לו(מבחינת מיקום וכו’…) יצור עימי קשר בכדי שנוכל לראות כיצד אפשר ליצור שיתוף פעולה פורה בין לאומי לכפר שלנו.
  הדר פורת, 0547431946 

  הגב
 8. אלי בר לב

  תודה לכול המובלים ,בהתנדבות ,זאת דרך חיים ,וזה נותן הרגשה טובה לנשמה ,וזאת בנוסף למצווה לעזור לזולת .זה יכול להיות קשיש ,או ילדים מוגבלים ,או חולים או נצולי שואה ,יבורכו המתנדבים ,ובהצלחה לכולם ,אני אחד המתנדבים של מירי אלדן ,שרק החיוך שלה ,פלוס הלב הרחב שלה ,עשה לנו ולקששים ,טוב על הנשמה בהצלחה לכולם בנתינה ,ובהתנדבות למען הזולת בהמשך הדרך תבורכו כולכם ,תודה…..

  הגב
  • גיא דר

    

   אלי שלום,

   תודה רבה על הפרגון ובהזדמנות זו רציתי להודות לך על כך שאתה לוקח חלק פעיל  בהתנדבות של לאומי ואין ספק שעם רשמים כאלה עוצמתיים כפי שהעלת כאן על הכתב יצטרפו עוד מתנדבים רבים לפעילויות השונות והמגוונות שהבנק עושה ביום יום.

   תודה,

   גיא דר

   הגב
 9. יובל

  אחוז המתנדבים בישראל הינו מהנמוכים בעולם המערבי, ומאחר וארצנו ידועה ביכולותיה לאכול את יושביה (בעידוד הממשלה) אז נעים להיזכר שיש אנשים טובים באמצע הדרך.
  תבורכו ותמשיכו במצוותכם, ומי יתן ורבים יצטרפו אליכם בדרך.

  הגב
 10. נועה

  גיא היקר,
  אין ספק שהתפקיד ‘תפור’ עליך ונועדת לעשות אותו,
  מהכירותי אותך, התרומה לקהילה זורמת בדם שלך ומרגישים (לפי החיוך, בעיקר) שאתה פועל מתוך אהבה גדולה.
  יום שני שמח!
  נועה ר. 

  הגב
  • גיא דר

   נועה שלום רב,
   תודה רבה על הפרגון .
   יש לי הכבוד להיות אחד מתוך קבוצת מתנדבים גדולה מאוד של עובדי לאומי שהנתינה זורמת בעורקם ובזכותם קהילה גדולה מקבלת הרבה חום ואהבה.

   תודה רבה,

   גיא דר

   הגב

שדות חובה מסומנים בכוכבית

תגובתך הועברה לצוות לאומי בלוג ותפורסם לאחר אישורה.

האם אתה מסכים?