ארנה שי

מהקיבוץ אל ניהול הרווחה בלאומי

ארנה שי
קיבוץ גבולות, למי שלא מכיר, נמצא אי שם בחולות שמדרום לרצועת עזה.

קיבוץ גבולות, למי שלא מכיר, נמצא אי שם בחולות שמדרום לרצועת עזה. האידיאלים והערכים של הורי, זוג עולים מצרפת שדבקו ברעיון הציוני אך המקום, החום והמדבר היו זרים להם, הביאו לכך שנולדתי אל תוך הנוף המדברי של גבולות הרחוקה, ואת שנות חיי הראשונות ביליתי באותו נוף צחיח מקושט באמונה ציונית.
לימים חזרתי לנגב כחיילת, כששירתתי כמדריכה בבי״ס שדה בשדה בוקר. באותן שנים, בין טיול להדרכה, גמלה בי ההחלטה לעסוק בעבודה סוציאלית מתוך הכרה בחשיבות הסיוע והדאגה לזולת, לחלש, לנזקק.
עם סיום לימודי בחרתי לשוב למסגרת הצבאית מתוך אמונה כי שם אוכל לממש את הידע המקצועי שרכשתי. אז לא ידעתי כי אני עתידה להמשיך באותה מסגרת עוד 20 שנה! מסגרת זו אפשרה לי לעסוק בתחומים שונים הנוגעים להכשרתי המקצועית ובמקביל גם לעבור מסלול פיקודי החל מקורס קצינות וכלה בבית ספר לפיקוד ומטה. מה שאפיין תקופה זו היו, בין היתר, גידול של שני בני והתקדמות עקבית בסולם הדרגות בד בבד עם הרחבה של תחומי האחריות, הן מבחינת המשימות והן מבחינת ניהול האנשים שהיו תחתי. צרכי גידול המשפחה מחד גיסא, אל מול קריירה תובענית ואחראית מאידך גיסא, העמידו אותי לא פעם בפני דילמות לא פשוטות וצורך לעשות בחירות מורכבות, וכן להעזר במשפחה תומכת ובחברים קרובים.

בתחילת שרותי הצבאי עסקתי בטיפול בנוער עם קשיי הסתגלות לצבא (“נערי רפול”), בהמשך הדרך השתלבתי במערך הנפגעים. אף כי גולת הכותרת של שרותי הצבאי הייתה תפקידי כקצינת העיר תל אביב, הרי שהחוויות, התובנות והלקחים שצברתי במהלך דרכי לקוחים מהתפקידים שהרכיבו את שרותי הצבאי, מעצם האינטראקציה עם חיילים טעוני טיפוח, חיילים פצועים ובני משפחותיהם ומשפחות שכולות. הקשר היום-יומי עם חיילים-ילדים ששרתו תחת פיקודי ועם קצינות וקצינים צעירים שהדרכתי אותם בצעדיהם הראשונים כמפקדים צעירים והראיתי להם את הדרך היה מתגמל ומעשיר. כמו שהנתינה לא היתה חד צדדית כך גם הקבלה. ככל שידעתי להשקיע יותר באנשים שתחתי כך גם גדלה הנתינה שלהם והסיפוק שלי, בראותי את התפתחותם והצלחתם. זאת ועוד, כמו שנאמר: “מכל מלמדי השכלתי”. במשך השנים למדתי לראות, לשמוע ולהפנים גם לקחים ותובנות מהמגע האישי והיום יומי עם כל האנשים שסביבי, מעלי וגם מתחתי.

הפרישה משרות צבאי ארוך היא פרשת דרכים לא פשוטה. את המדים את פושטת ואת הדרגות את מניחה במגרה וכאילו את שוב בנקודת התחלה. כנגד אי הודאות החדשה את מצוידת בניסיון חיים, בכלים ללמוד, ביכולת להכיר אנשים. ואף על פי כן יש פרפרים בבטן ואת שואלת עצמך את השאלות הטבעיות: האם אצליח? איך אתקבל? האם אמצא חברים חדשים? האם אצליח לשוב ולהטביע חותם? האם המאמץ כדאי? ועוד ועוד שאלות.

חמש שנים חלפו מאז קיבלתי עלי את ניהול יחידת הרווחה של לאומי. נכנסתי למוסד עם מסורת ארוכת שנים של טיפוח יוצא מן הכלל של עובדים, עם צוות מיומן ומסור ביחידת רווחה קיימת וסביבת עבודה מסודרת ומוקפדת. המשימה שהוצבה לפני כבר  בשיחת העבודה הראשונה עם הממונים הייתה ליצור ״רווחה מודרנית״ בלאומי. את פירוש ההגדרה אמנם התקשיתי למצוא בספרי הלימוד או באינטרנט אך עם הזמן, לאחר בקורי עבודה שיזמתי בארגוני פיננסים והייטק למיניהם ולאחר חשיבה משותפת עם הצוות ביחידה, התחלנו אט אט לנסוך תוכן להגדרה המאתגרת הזו. רשימת  הפירושים שמצאנו ארוכה: השתלמויות מקצועיות לצוות, ייזום תכנים חדשים במרכזי התרבות של לאומי  ,סדנאות בתחומי חיים שונים, העלאת  נושא התארגנות לשעת חירום לסדר היום, השתתפות  בפורומים מקצועיים מחוץ לבנק וגם היוזמה למסד אירוע שנתי של יום האישה הבינלאומי.

יום האישה הבינלאומי הוא ביטוי לרצון וליכולת של נשים באשר הן למלא כל תפקיד, ולאייש כל עמדה בכל מישורי החיים. אנחנו, הנשים בלאומי, משקפות למעשה את ההצלחה וההיתכנות של שוויון זה. אך כל עוד הרעיונות השוויוניים לנשים טרם השתרשו בסביבתנו  הרי שחובתנו להמשיך ולהוביל את הרעיונות למען חיים טובים יותר וצדק חברתי במדינה בה אנו חיים.

התובנות שאדם צובר במשך שנות עבודתו הינן רבות, הנה לקט של החשובות שבהן, מנקודת המבט שלי לאור מעברי הקריירה שעברתי:


¨ ראשית-סבלנות היא תכונה שעליך לסגל לעצמך.

¨ כבוד הוא ערך בעל משמעות רבה בחיי היומיום הן בבית והן בעבודה- העובדים שלך היו שם לפניך!

¨ תני לעצמך תקופת למידה- בלי אחריות כמנהלת ,מיד בהתחלת התפקיד. לוקסוס זה הינו חד פעמי!

¨ שינויים תעשי רק לאחר שלמדת את החומר על בוריו.

¨ לפעמים עדיף להתחיל בתפקיד קטן ולצמוח הלאה.

¨ קחי כל מה שהארגון יכול לתת לך – חניכה,הנחיה מקצועית, הנחיה אקדמית, קורסים, העשרה.

¨ למידה מארגונים אחרים בסביבה העסקית הינה חיונית מאד.

¨ השתייכות לפורומים מקצועיים מחוץ לבנק חשובה ותורמת מאד לצמיחה שלך ושל היחידה.

¨ לימוד הנתונים קריטי להצלחה! אספי כל פיסת מידע מהעובדים שלך, מממונים, מהאיגוד מקצועי, מספקים, מעמיתים ומלקוחות.

¨ הדבר החשוב מכל: סמכי על האינטואיציות הנשיות שלך ולכי איתן.