שמחה לב

איך תפסיקו לחשוש מהדוחות הכספיים של העסק שלכם? ואפילו להרוויח יותר

שמחה לב
רובנו מתרחקים מהדוחות הכספיים של העסק כמו מאש, אבל האמת היא שאין סיבה. מסתבר שכדי להבין במה מדובר - ממש לא צריך להיות רואי חשבון. הכנו לכם מיקוד קצר:

דוח רווח והפסד – הדוח הכספי המרכזי בחיי עסק

 

רוצים לדעת אם העסק הרוויח או הפסיד? דוח רווח והפסד יציג בפניכם את ההכנסות וההוצאות בתקופה הרלוונטית (לרוב מדובר על דוחות שנתיים, אך בהחלט ניתן להפיק את הדוח בתדירות גבוהה יותר). בדוח זה חשוב להסתכל על 3 נתונים מרכזיים: הרווח הגולמי, הרווח התפעולי והרווח הנקי.

  • הרווח הגולמי הוא ההפרש בין הכנסה ממכירות לעלות המכר. הרווח הגולמי חשוב להבנה, כי הוא מדד ראשוני לבחינת הרווחיות של העסק ברמת המוצר או השירות.
  • הרווח התפעולי הוא ההפרש בין הרווח הגולמי לכל ההוצאות התפעוליות של העסק, כמו הוצאות שיווק, פרסום, הפצה, שכירות, משכורות לעובדי המכירות, ועוד.
  • הרווח הנקי הוא הרווח לאחר שניכו מהרווח התפעולי את הוצאות המסים והוצאות המימון.

את הרווחים השונים (גולמי, תפעולי, נקי) שקיבלתם בדוח תוכלו להשוות לאחוזי הרווח המקובלים בענף שלכם. או במילים אחרות: מה שרלוונטי עבורכם כבעלי עסקים – הוא להבין האם חרגתם מאחוז הרווח המקובל בענף בו אתם עוסקים. חריגה שכזו יכולה להעיד שמשהו לא תקין בעסק שלכם, ולהצביע בין היתר על כשלים ניהוליים אפשריים (אולי אתם קונים סחורה במחיר יקר מדי, או מנגד, מוכרים סחורה במחיר זול מדי? אולי יש לכם עלויות מימון גבוהות מהמקובל? וכו').
 

חשוב לדעת! גם רשויות המס שמבצעות ביקורות מפעם לפעם, מתעכבות על ההשוואה בין אחוזי הרווח לאחוזי הרווח הממוצע בענף, משום שחריגה שכזו יכולה להצביע על חשד להעלמת הכנסות. 
 

 

דוח כספי נוסף וחשוב: דוח מאזן

 

כאן תקבלו תמונת מצב של הסטטוס הפיננסי של העסק נכון ליום מסוים. המאזן הוא מעין ״צילום״ של הנכסים בהם מחזיק העסק אל מול ההתחייבויות שלו וההון העצמי שלו.

בתוך דוח המאזן – רצוי שתכירו את המושג 'היחס השוטף': מדובר בסך הנכסים השוטפים לחלק להתחייבויות השוטפות. ברגע שהיחס השוטף קטן מ-1, המשמעות היא שיש לעסק יותר התחייבויות (שצריך לשלם בשנה הקרובה) מאשר נכסים שוטפים שאמורים להיות נזילים בשנה הקרובה, וכך גם להפך.
לדוגמה: אם היחס השוטף של עסק מסוים=3, המשמעות היא שעל כל שקל שהעסק צפוי לשלם בשנה הקרובה אמורים להיכנס 3 ש״ח שהם נכסים שוטפים.
 

חשוב לדעת! גורמים נוספים שמסתכלים בתשומת לב על 'היחס השוטף', הם הבנקים ומקורות מימון אחרים (למשל קרן בערבות מדינה), הם משתמשים גם במונח שנקרא 'הון חוזר', המחושב ע״י סך כל הנכסים השוטפים פחות ההתחייבויות השוטפות. הרעיון מאחורי הבדיקה הזו היא לנסות ולהבין, בין היתר, האם עסק שמעוניין בהלוואה – יוכל באמת לעמוד בה. כאמור, במצב שיש גירעון ב'הון החוזר' – יכול להיות שזו תהיה בעיה, ואז הבנק עלול להחליט ״לסגור את הברז״ למימון.
 

שמחה לב הוא רואה חשבון ועורך דין, מרצה בכיר בתחום הפיננסי, מייעץ לחברות וארגונים ומרצה בבי"ס לניהול עסקים של לאומי.

 
 

 


רוצה לקבל כלים נוספים שיעזרו לך לנהל את העסק טוב יותר? לחץ כאן>>