גליה מאור

על אמנות, דוחות כספיים ומצפון חברתי

גליה מאור
בבניין הנהלת בנק לאומי בתל אביב תיפתח בעוד מספר ימים תערוכת "אמנות סודית"

בבניין הנהלת בנק לאומי בתל אביב תיפתח בעוד מספר ימים תערוכת “אמנות סודית”, וזהו זמן מתאים לדבר על הקשרים שהבנק מפתח ומחזק עם הקהילה באמצעים שונים
בעוד ימים אחדים תיפתח בבית מני, בבניין הנהלת לאומי בתל-אביב, תערוכת “אמנות סודית“. תהיה זו הפעם הרביעית שתערוכה זו נערכת אצלנו בבית. התערוכה נפתחת שבועיים בדיוק לאחר פרסום הדוחות הכספיים של הבנק לסיכום תוצאות תשעת החודשים הראשונים של 2009, וזהו לדעתי עיתוי מתאים לשוחח בו על הקשר שבין עסקים ובנקאות לחברה וקהילה.

בנק לאומי הינו ארגון עסקי ואנו שואפים להשיא לבעלי המניות שלנו, שמרביתם נמנים על הציבור הרחב, רווח נאה לאורך זמן. על כן, ככל בעל עסק אנו גאים כשהבנק מציג רווחיות גבוהה, לא כל שכן, כשרווחיו הם הגבוהים במערכת הבנקאית.

יחד עם זאת, גאוותנו גדולה גם על הפעילויות הרבות שאנו מקיימים בתחומי החברה, הקהילה והחינוך. הקשר שאנו מקפידים לקיים בין העסקים והנתינה לקהילה, הוא חזק, בלתי ניתן להתרה, ומבטא את האופן שבו מתנהל לאומי כבר יותר ממאה שנה, מתוך תחושה של אחריות ומחויבות, לא רק כלפי הלקוחות, העובדים ובעלי המניות, אלא גם כלפי החברה והקהילה.

מעורבות עסקים בקהילה בכלל, ומעורבותו של לאומי בה בפרט, לבשו ופשטו צורה, עד שהתגבשו בשנים האחרונות לכדי תורה שלמה של ניהול אחריות תאגידית הנוגעת לכל היבטי חיינו.

הדגש העיקרי שלנו ביישום תורה זו הוא הדאגה לדור המחר. באמצעות תרומה כספית ופעילות ענפה של מאות מעובדינו, אנו משקיעים במגוון של תחומים, עם דגש על פרויקטים קהילתיים, תרבותיים וחינוכיים למען בני נוער, מכל שכבות האוכלוסייה ומכל קצוות הארץ. בכך אנו מקווים לתרום את חלקנו לטובת חברה שבה ידע, השכלה, תרבות, מוסיקה ואמנות נגישים לכולם.

תערוכת “אמנות סודית” הוא פרויקט שקרוב לליבי במיוחד, בעיקר משום שהוא מביא לידי ביטוי את כל העקרונות שפירטתי. תערוכה זו כבר הפכה למסורת וייחודה בכך שהיא תורמת לגיוון, לצבעוניות ולנגישות של שדה האמנות המקומית.

בשל המתכונת המיוחדת יש ביכולתה לעניין גם כאלה שלא צרכו אמנות קודם לכן. התערוכה מהווה גם הזדמנות נדירה לחשיפה עבור יוצרים בתחילת דרכם, מאחר והעבודות המוצגות בה אינן חתומות וכל היצירות, בין אם הן של אמן צעיר ובלתי מוכר או של אמן מוכר ומפורסם, מתחרות באופן שוויוני לחלוטין על ליבו של הצופה, שאינו מושפע מידע מוקדם שיש לו אודות היוצר.

שאלה שמטרידה רבים, ואף הוצגה בטור קודם בלאומי בלוג, היא האם ראוי שהמגזר העסקי ייקח על עצמו את תפקיד התורם והיזם החברתי והאם איננו עושים זאת רק למען הפרסום. אני מודעת לכך שהערות כאלה עלולות להעיב על הנתינה ואף אנו התלבטנו בשאלות כאלה ודומות לא מעט. עם זאת, בחרנו בנתינה.

אני סבורה שבחברה כשלנו, בה יש כאלה שזכו ביותר לצד אחרים שזכו בפחות, ראוי שמי שיש לו ידאג לאלה שיש להם פחות. ציניקנים היו ויהיו תמיד, והערותיהם הם מחיר פעוט לעומת הידיעה שתרמנו כמיטב יכולתנו למען מי שזקוק לכך וגם הועלנו לו.

אני מקווה לפגוש אתכם בין ה- 16 ל-19 בדצמבר בתערוכה. בואו, יהיה מרתק.