יהונתן כיס-לב

סיפורו של אמן (לא) מיוסר

יהונתן כיס-לב
תיפתח בבית מני בתל אביב תערוכת "אמנות סודית 2009"

ב-16.12 תיפתח בבית מני בתל אביב תערוכת “אמנות סודית 2009”. לרגל התערוכה, אנחנו שמחים לארח בבלוג את יהונתן כיס-לב, אחד האמנים המשתתפים. פרטים נוספים על התערוכה ניתן לקרוא כאן.

כשהייתי בצבא גמלה בליבי החלטה: יוני, אתה עומד להיות צייר. וכן, להתפרנס מזה. משפטים כמו: “אני עומד להיות צייר, ואני עומד לעשות את זה במלוא התשוקה, ולא, אני לא אגווע ברעב, אני ממש אצליח, ובגדול” יכולים להיתפס על ידי חברים, גם חברים ממש טובים, כחלומות באספמיא.

תראה, יוני“, אמרו לי, “ציור זה לא פרנסה. זה נחמד, אבל תלמד מקצוע. זה טוב, אבל רק כשתמות תרוויח. זה נהדר, אולי תלמד עיצוב תעשייתי?”

נחוש להוכיח לכולם ולעצמי, שאני סופר-צודק, התחלתי לחקור וללמוד ולמצוא אמנים שמתפרנסים מעבודתם ובכבוד. כך הגעתי לאבי בן שמחון בקיבוץ אייל, לדודו גרשטיין בסטודיו הענף בתלפיות, לליאו ריי, לאהובה פונדק, אל אהרן ציגל, ואל אמנים אחרים. כך התחלתי לעשות לעצמי בית-ספר.

תמיד ציירתי, מגיל חמש בערך. הוריי המשוגעים ראו את אהבתי לציור עוד בגן ושידכו לי מורה פרטי. לאחר מכן המשכתי למגמת אמנות בעירוני א’ ולתלמה ילין, ולקולג’ פירסון בקנדה. לוותר על הציור, לשים אותו בצד לטובת מקצוע, תמיד נשמע לי משונה ולא נכון. במהלך הזמן גם גיבשתי לעצמי הצהרה, מטרה שלשמה אני מצייר: ליצור ציורים המביאים אושר, שמחה והתלהבות לי ולמי שרכש, רוכש או ירכוש אותם. הלכתי עם החלום שלי, עד הסוף.

בשלב די מוקדם שמתי עין על התערוכה הסודית של לאומי. הרעיון מקסים: לקחת אמנים ידועים, לתלות ציורים שלהם לצד יצירותיהם של אמנים לא ידועים, להוריד את החתימה מכל הציורים, וכך להציגם לקהל. מביני העניין יידרשו להחליט באילו ציורים להשקיע, שכן יש אפשרות שאתה קונה ציור של אמן ידוע במחיר כמעט אפסי וההיפך.

כשהגיע הקול-קורא לתערוכה אל תיבת הדואר הנכנס שלי, אמרתי לעצמי – לעבודה. עברתי על יותר ממאה מציוריי וחשבתי מה יהיה הציור האידיאלי. עברתי על כל העבודות עד שמצאתי עבודה מושלמת לתערוכה, מלאת צבע וחיים. שלחתי לוועדה האמנותית את הצילום, יחד עם צילום של שני ציורים אחרים. לשמחתי, הציור שייעדתי מלכתחילה לתערוכה נבחר.

עבורי, הצגה בתערוכה היא סוג של סגירת מעגל קטן. אחרי התערוכה הראשונה שלי בארץ, בה ביקרו אנשים בולטים מזירת האמנות והפוליטיקה בתל אביב, ביניהם גם ראש עיריית תל אביב, רון חולדאי, יצרתי קשר עם הבנק. סיפרו לי שהם עושים הרבה למען אמנים צעירים. בבנק מצאתי אדם אנושי וחמים בשם יעקב בן ניסן ממחלקת נדל”ן ורכש, שאהב את הציורים שלי והבטיח לקדם אותם. בסוף אותה השנה, ואחרי הליך לא קצר, הבנק קנה ממני 15 ציורים, מה שהיווה מקפצה משמעותית לקריירה שלי באותה תקופה. לכן, שנתיים לאחר מכן, להציג בתערוכה (בה”א הידיעה) של הבנק, זה כבוד גדול עבורי.

וכך, בקרוב תפתח התערוכה למשך חמישה ימים, ואת בית מני המשומר יפקדו אלפי מבקרים. איזה עונג יהיה לשמוע את תגובות האנשים לציורים, בלי שהחתימה משפיעה. אני מאמין שבתערוכה הזו  בוחנים יצירת אמנות בפני עצמה ולהשתתף בכזה אירוע, עבורי, זה מרגש.


יהונתן כיס-לב, בן 24 (יליד 1985), בוגר הקולג’ ע”ש פירסון, ויקטוריה, קנדה. מציג בגלריות שונות בארץ ובעולם. בעל סטודיו במתחם האמנים בתלפיות, וכן סטודיו במושבה האמריקאית ביפו.

תגובות הקוראים (27)

 1. לי

  שלום,

  אני מחפשת מידע על האומנות הסודית – איך שולחים עבודות וכו’ – כל הלינקים הרשומים אינם עובדים. אין מקום שמרכז את כל האינפורמציה בצורה מסודרת?
  ובבקשה אל תשלחו אותי לפייסבוק – כי זה לא תשובה רצינית עבור תערוכה מקצועית.
  תודה , לי

  • מערכת הבלוג

   לי שלום,

   ההרשמה לתערוכת אמנות סודית נסגרה. התערוכה יוצאת לדרך ב-2.12 בבית מני לאומי, ברחוב יהודה הלוי בתל אביב.

   ברשותך, נפנה אותך לפייסבוק לפעילות הקיר של לאומי. יש מקום לעוד חמש עבודות, שייבחרו על ידי הגולשים. את מוזמנת להגיש את עבודתך למסלול זה. ראוי לציין שעבודות שיופיעו בתערוכה במסלול זה יוצגו חתומות ואינן מיועדות למכירה עם יתר העבודות.

    

   בהצלחה.

   • תמר

    הפייס לא משו’, הרי כל מה שמגניב זה הסודיות. כל הקונספט נעלם בפייס…
    סתם מיותרת ההשקעה בפייס וגם נראה לא טוב איך שהכל מוצג שמה.

 2. אמיר

  יוני ידידנו הטוב, הבחור המדהים והצייר הכל כך מוכשר,

  לחיצה על הקישורית של התערוכה הסודית מובילה לשום דבר.
  ואנחנו כל כך סקרנים בנוגע לתוצאות…

  אז מה עושים? (-:

  המשך להיות בדיוק מי שאתה.
  חזק ואמץ.

 3. יהונתן כיס-לב

  שלום לכולם,

  אני שמח לכתוב שהתערוכה הסודית הסתיימה בשמחה גדולה עבורי. שני הציורים שהוצגו נמכרו, ובמחירים מעודדים ביותר. אני מברך על ההזדמנות להציג בתערוכה, ומודה לכולכם על ההתעניינות וההשתתפות.

  הציור שצויר בעקבות שירו של רוני סומק, “בלוז הנשיקה השלישית”, מוצג כעת באתרי, https://www.kis-lev.com

  בימים הקרובים אני מקווה שיפורסמו שמות הציירים לצד הציורים, באתר: https://www.secret-art.co.il/
  שלכם – יהונתן

 4. ורד

  זה נותן לי השראה לחלום שלי תסריטאות בארהב/קנדה. אני מקווה שאצליח כמוך. למרות שאיני אשת מעש כמוך. הייתי צריכה לשרוד כל חיי ולהיאבק באנשים רעים שחסמו ושמנסים לחסום אותי עד היום. תודה על ההשראה. כל הכבוד שהלכת עם החלומות שלך עד הסוף ולא ויתרת!

 5. יהונתן כיס-לב

  דאדא יקר,
  בימים הקרובים יתפרסמו שמות האמנים לצד העבודות באתר. כשזה יקרה אעדכן.
  בכל מקרה, ענייני ההצעות מסתיימים בימים אלו, ואני מחזיק אצבעות לכל האמנים 🙂
  יהונתן

 6. דאדא

  כיצד ניתן לראות תוצאות של ההצעות בתערוכה אמנות סודית 2009?

 7. lisa

  יהונתן  שלום. שמחה בשבילך שיש לך קיר לראות  להראות להגיד-את שאמר לך המכחול ודיבר אל הבד.לקיר הזה יש חשיבות לדיאלוג לאמירה.אני אמן מיוסר ומתייסר.אשר אין לו קיר ולא חלל להגיד לדבר אך לא במילים אלא בתדר  אחר בין הקומפלקס שעבר דרך אל זה העובר דרך.אמן מיוסר מבין את שבנימי נפשי אני אמן אשר זועק לקיר !

 8. ארז

  שלום,
  תחרות השירה בציור – מתי מתפרסמות התוצאות?

Comments are closed.