יהונתן כיס-לב

סיפורו של אמן (לא) מיוסר

יהונתן כיס-לב
תיפתח בבית מני בתל אביב תערוכת "אמנות סודית 2009"

ב-16.12 תיפתח בבית מני בתל אביב תערוכת “אמנות סודית 2009”. לרגל התערוכה, אנחנו שמחים לארח בבלוג את יהונתן כיס-לב, אחד האמנים המשתתפים. פרטים נוספים על התערוכה ניתן לקרוא כאן.

כשהייתי בצבא גמלה בליבי החלטה: יוני, אתה עומד להיות צייר. וכן, להתפרנס מזה. משפטים כמו: “אני עומד להיות צייר, ואני עומד לעשות את זה במלוא התשוקה, ולא, אני לא אגווע ברעב, אני ממש אצליח, ובגדול” יכולים להיתפס על ידי חברים, גם חברים ממש טובים, כחלומות באספמיא.

תראה, יוני“, אמרו לי, “ציור זה לא פרנסה. זה נחמד, אבל תלמד מקצוע. זה טוב, אבל רק כשתמות תרוויח. זה נהדר, אולי תלמד עיצוב תעשייתי?”

נחוש להוכיח לכולם ולעצמי, שאני סופר-צודק, התחלתי לחקור וללמוד ולמצוא אמנים שמתפרנסים מעבודתם ובכבוד. כך הגעתי לאבי בן שמחון בקיבוץ אייל, לדודו גרשטיין בסטודיו הענף בתלפיות, לליאו ריי, לאהובה פונדק, אל אהרן ציגל, ואל אמנים אחרים. כך התחלתי לעשות לעצמי בית-ספר.

תמיד ציירתי, מגיל חמש בערך. הוריי המשוגעים ראו את אהבתי לציור עוד בגן ושידכו לי מורה פרטי. לאחר מכן המשכתי למגמת אמנות בעירוני א’ ולתלמה ילין, ולקולג’ פירסון בקנדה. לוותר על הציור, לשים אותו בצד לטובת מקצוע, תמיד נשמע לי משונה ולא נכון. במהלך הזמן גם גיבשתי לעצמי הצהרה, מטרה שלשמה אני מצייר: ליצור ציורים המביאים אושר, שמחה והתלהבות לי ולמי שרכש, רוכש או ירכוש אותם. הלכתי עם החלום שלי, עד הסוף.

בשלב די מוקדם שמתי עין על התערוכה הסודית של לאומי. הרעיון מקסים: לקחת אמנים ידועים, לתלות ציורים שלהם לצד יצירותיהם של אמנים לא ידועים, להוריד את החתימה מכל הציורים, וכך להציגם לקהל. מביני העניין יידרשו להחליט באילו ציורים להשקיע, שכן יש אפשרות שאתה קונה ציור של אמן ידוע במחיר כמעט אפסי וההיפך.

כשהגיע הקול-קורא לתערוכה אל תיבת הדואר הנכנס שלי, אמרתי לעצמי – לעבודה. עברתי על יותר ממאה מציוריי וחשבתי מה יהיה הציור האידיאלי. עברתי על כל העבודות עד שמצאתי עבודה מושלמת לתערוכה, מלאת צבע וחיים. שלחתי לוועדה האמנותית את הצילום, יחד עם צילום של שני ציורים אחרים. לשמחתי, הציור שייעדתי מלכתחילה לתערוכה נבחר.

עבורי, הצגה בתערוכה היא סוג של סגירת מעגל קטן. אחרי התערוכה הראשונה שלי בארץ, בה ביקרו אנשים בולטים מזירת האמנות והפוליטיקה בתל אביב, ביניהם גם ראש עיריית תל אביב, רון חולדאי, יצרתי קשר עם הבנק. סיפרו לי שהם עושים הרבה למען אמנים צעירים. בבנק מצאתי אדם אנושי וחמים בשם יעקב בן ניסן ממחלקת נדל”ן ורכש, שאהב את הציורים שלי והבטיח לקדם אותם. בסוף אותה השנה, ואחרי הליך לא קצר, הבנק קנה ממני 15 ציורים, מה שהיווה מקפצה משמעותית לקריירה שלי באותה תקופה. לכן, שנתיים לאחר מכן, להציג בתערוכה (בה”א הידיעה) של הבנק, זה כבוד גדול עבורי.

וכך, בקרוב תפתח התערוכה למשך חמישה ימים, ואת בית מני המשומר יפקדו אלפי מבקרים. איזה עונג יהיה לשמוע את תגובות האנשים לציורים, בלי שהחתימה משפיעה. אני מאמין שבתערוכה הזו  בוחנים יצירת אמנות בפני עצמה ולהשתתף בכזה אירוע, עבורי, זה מרגש.


יהונתן כיס-לב, בן 24 (יליד 1985), בוגר הקולג’ ע”ש פירסון, ויקטוריה, קנדה. מציג בגלריות שונות בארץ ובעולם. בעל סטודיו במתחם האמנים בתלפיות, וכן סטודיו במושבה האמריקאית ביפו.