אסתי דרורי

כוחה של הקבוצה – אמנות סודית 5

אסתי דרורי
בשנים האחרונות חזר לסצנה של הפעילות האמנותית בעולם ובארץ, המודל המוצלח של פעילות אמנים בקבוצות

בשנים האחרונות חזר לסצנה של הפעילות האמנותית בעולם ובארץ, המודל המוצלח של פעילות אמנים בקבוצות ובחלל משותף. הרעיון העומד מאחורי היצירה המשותפת הוא ניצול כוחה של הקבוצה להפריה הדדית ועידוד היצירה המשותפת והאינדיבידואלית.
ההתגבשות לקבוצות אמנות, המקובלת בעיקר בקרב אמנים צעירים, תורמת גם לסביבה והקהילה בה פועלים וחיים האמנים. יחסי הגומלין בין הקבוצות לסביבה הגיאוגרפית בה הם פועלים בולטים.

המרחב הגיאוגרפי העירוני, שהיה מוזנח בד”כ מבחינה פיזית וחברתית, מקבל חיזוק עיצובי ותרבותי ואמני הקבוצות מקבלים הזדמנות להשפיע ולחולל שינויים באמצעות האמנות. בישראל פועלות מספר קבוצות של אמנים צעירים עליהן נמנים, בין היתר, שלוש קבוצות המציגות בתערוכה “אמנות סודית 5“:  גלריה האגף – חיפה; קבוצת אלפרד – תל אביב – יפו; קבוצת Art Factory בת ים.
כל אחת משלוש הקבוצות, המורכבות ממקבץ אמנים רב תחומי, פיתחה שפה אמנותית מייצגת המאפיינת את פעילותה במרחב הרעיוני והגיאוגרפי.

טעימה מתוך הפעילות הרבגונית של הקבוצות מוצגת באמנות סודית 5 בלאומי

מודל העבודה המשותפת של האמנים בקבוצות נראה ובא לידי ביטוי ביצירה המשותפת של כל אחת מהקבוצות בחלל. תכנון התצוגה של כל קבוצה והקמתה, נעשו  ע”י כל חברי הקבוצה, בשיתוף פעולה רעיוני ומעשי מלאים.

ברוח התערוכה מציגים אמני הקבוצות את יצירותיהם בעילום שם, אך ריכוז העבודות במתחם נפרד והעיצוב המיוחד והמאפיין של כל קבוצה, יוצרים שלוש מיני- תערוכות המשתלבות בתוך התערוכה הכללית של אמנות סודית 5 בלאומי.

 

אחרי חודשים ארוכים של הכנה, תערוכת “אמנות סודית 5” של לאומי יוצאת היום לדרך. 203 אמנים מציגים יצירות מרתקות, מאתגרות, מסקרנות ומעניינות במבחר של טכניקות, זרמים וסגנונות. בתערוכה יוצגו יצירות של יוצרים צעירים לצד יצירות של אמנים ידועי שם, ביניהם: אביגדור סטימצקי, אנה טיכו, משה קופפרמן, מרסל ינקו, ציונה תג’ר ורפי לביא.

אנו מזמינים אתכם להיכנס לאתר התערוכה ולהתרשם מהעבודות. כמו כן, דרך האתר  ניתן להגיש הצעה לרכישת היצירות. הצעה לרכישה ניתן גם להגיש דרך מסרון. הפרטים המלאים באתר.
“אמנות סודית 5” פתוחה לקהל הרחב עד מוצ”ש, 11 בדצמבר 2010, בבית מני לאומי, רח’ יהודה הלוי 34 בתל אביב. נשמח לראותכם!

אסתי דרורי ודורון פולק מחברת “ארטורא” אוצרים את תערוכת אמנות סודית מאז 2006.