דוד בר-לב

לקראת אמנות סודית 2009: כיצד בחרנו את האמנים?

דוד בר-לב
קבלנו מספר לא מבוטל של פניות מאמנים שהביעו צער על כך שתקנון תערוכת "אמנות סודית", מונע מהם להשתתף בה בגלל שעברו את גיל

בשבועות האחרונים קבלנו מספר לא מבוטל של פניות מאמנים שהביעו צער על כך שתקנון תערוכת “אמנות סודית”, שיתקיים השנה בפעם הרביעית ברציפות בבניין הנהלת לאומי, מונע מהם להשתתף בה בגלל שעברו את גיל 35.

אני בהחלט יכול להבין את המקום שממנו נובעת הביקורת, אך יחד עם זאת, אני רואה בכך הזדמנות ראויה ומבקש לשתף אתכם ברציונאל העומד מאחורי ההחלטה ולספק לכם מבט חטוף על השקפתנו בתחום המעורבות בקהילה.מהי אמנות סודית וכיצד נבחרו האמנים?

כממונה על תחום האמנות בלאומי, אני גאה במיוחד בתערוכת “אמנות סודית” המתקיימת אצלנו בהשראת תערוכה דומה של הרויאל אקדמי בלונדון.

מתכונת התערוכה הינה מיוחדת ולפיה חתימת האמן מוסתרת, כך שלצופים ניתנת הזדמנות נדירה – לעמוד מול יצירת אמנות בלי שיבואו ביניהם יצרני הדעות הקדומות, דוגמת הידע על האמן, מעמדו, ההיכרות עם יצירות קודמות שלו וכדו’.

היעדר כל אלה מאפשר ליצירה עצמה – ורק לה –  לגעת בצופים ולתת להם לחוש כלפיה רגש אותנטי, חף מהטיות.

האמנים הצעירים המציגים בתערוכה נבחרו מבין מאות שנענו למודעות שפרסמנו בעיתונים ועברו ועדה הכוללת את האוצרים ואנשי לאומי.

עבודותיהם מוצגות לצד עבודות של אמנים ותיקים ובעלי שם, וזוהי עבורם הזדמנות של ממש שעשויה לפתוח להם שער להכרה ולפרסום. זוהי בפירוש מטרתו המוצהרת של מיזם מסוים זה, ועל כן נוסח סעיף הגבלת הגיל בתקנון ההשתתפות.

מדוע להעמיק את המעורבות החברתית?

ראשית, ראוי שתדעו שבשנים האחרונות הולכת ומתעצמת התרומה של המגזר העסקי לקהילה, באמצעות תרומות ומתן חסויות לגופים ולעמותות, בנושאים מגוונים בתחומי החברה, התרבות, הבריאות, החינוך, ההשכלה הגבוהה, הרווחה, הסביבה ועוד.

בהקשר זה אציין שדירקטוריון לאומי החליט להקדיש מדי שנה סכום של לפחות 25 מיליון שקלים לתחומים הקשורים בסיוע לקהילה.

בפורומים שונים מתנהלים דיונים, האם ראוי שהמגזר העסקי ייכנס לנעלי הממשלה בתחומים אלה, האם ראוי שהגופים העסקיים יפרסמו את פעילותם בתחום זה והאם אין כאן שימוש ציני שעושים גופים עסקיים כדי לנקות את מצפונם וכדי לקבל פרסום חיובי בחינם. אני חושב שנושאים אלה מאוד ראויים לדיון, אך אתייחס אליהם בעתיד ולא בפוסט הנוכחי.

בתחומי החברה והקהילה פועלות מאות עמותות המשרתות עניינים חשובים, קהילות מגוונות ומטרות ראויות. מסיבה זו השקענו זמן רב ומחשבה עמוקה בשאלה היכן ובמה להתמקד, כך שנוכל לסייע בדרך הטובה והאפקטיבית ביותר.

ההשקעה בדור המחר – השקעה אסטרטגית

כפועל יוצא גיבשנו תפיסה מובנית לפעילותנו בתחומי הקהילה, החברה והסביבה, והיא: לסייע בקידומו של דור המחר – דור העתיד של מדינת ישראל.

אנו עושים זאת כבר שנים ארוכות, בכל התחומים ובכל קצוות הארץ, בכל שכבות האוכלוסייה ולמען כל המגזרים.

כפועל יוצא מכך, אנו מסייעים רבות בפרויקטים של חינוך צעירים ליזמות, טיפוח מנהיגות בקרב בני נוער, קידום היכולות בקרב נערות ונערים הזקוקים לסיוע ודחיפה, הענקת מלגות בתחומים רבים וגם באמצעות תמיכה באמני ישראל הצעירים.

העמקת הקשר עם האמנות

חשוב לי מאד להדגיש: הפעילות הקהילתית של לאומי נוגעת בכל שכבות החברה, מכל הגילאים ובכל רחבי המדינה. גם בתחום האמנות, שותף לאומי למיזמים נוספים דוגמת יריד “צבע טרי”, מיזם artlv והתערוכות המתחלפות בבית מאני-לאומי, מרכז המבקרים והמוזיאון שלנו, אשר משלבים אמנים בוגרים וצעירים, ידועים יותר וידועים פחות.

בהפעלת מגוון כזה של פרויקטים אנחנו תורמים לחיותו ולתסיסתו של שדה האמנות בארץ ומאפשרים לכל אמן, בכל מקום ובכל גיל, למצוא את הפלטפורמה שממנה נוכל לסייע לו. אנחנו גאים לשמש גב עבור מי שמתחיל את דרכו, בכל גיל, ורואים בכך זכות גדולה.

אם אני כבר מזכיר את תערוכת “אמנות סודית”, שהפכה בשלוש שנות קיומה לאחד האירועים המדוברים והמסקרנים בסצנה המקומית, אז אנא, שריינו ביומנים את מועד התערוכה: 15-19 בדצמבר 2009, בניין הנהלת לאומי, רח’ יהודה הלוי 34 בתל-אביב. כדאי ומומלץ להגיע.

אמנות סודית – גם בלוג לאומי

בלוג לאומי גם כן ישמש אותנו למטרה זו. הקריטריונים לתערוכה של השנה הבאה בתהליך גיבוש, אבל סמוך למועד קיומה, אנו נפרסם כאן בבלוג הזמנה לאמנים להגיש את מועמדותם.

אמנים בהחלט מוזמנים לפנות אלינו גם כן באמצעות הבלוג כדי להשתתף בפרויקטים נוספים שבהם לאומי מעורב ותומך.