אסתי דרורי

אמנות יוצרת שינוי

אסתי דרורי
זה כבר לא סוד על תערוכת אמנות סודית שמתקיימת בימים אלו

זה כבר לא סוד. על תערוכת אמנות סודית שמתקיימת בימים אלו כבר נכתב בבלוג זה. התערוכה,  שמתקיימת השנה בפעם השישית, הפכה לשמחתנו הרבה לאירוע מכה גלים. בתוך מתחם התערוכה, אנחנו מנסים בכל שנה ליצור חגיגה ציבורית של אמנות, ואולי חשוב מכך, חגיגת המסרים שהיא מסוגלת להעביר.
נעים מאוד, שמי אסתי דרורי ואני אוצרת את תערוכת אמנות סודית בכל שנות הפעילות שלה, ביחד  עם שותפי בחברת ארטורא, דורון פולק. עד השנה, האספקט שהכי אהבתי בתערוכה היה טמון בעובדה שאמנים נחשבים יכלו להציג בה לצד אמנים מתחילים, וההתייחסות אל היצירות שלהם הייתה זהה (מאחר והסרנו את שמות האמנים).

השנה, החלטנו בפעם הראשונה להשתמש בתערוכה בשביל להעביר מסר אחיד. המסר הנבחר היה אחד שכולנו חיים יום יום במובן המילולי: איכות הסביבה. ההחלטה ללכת על נושא אחד מאוד עזרה לאמנים למקד את כל האנרגיות היצירתיות שלהם אל אפיק אחד, וראינו תוצרים מרתקים בשל כך. היו אמנים אשר השתמשו בחומרים מתוך הסביבה עצמה ביצירות שלהם, כגון אדמה או שימוש בחומרים תעשייתיים. האמנים האלו הפכו הסביבה לאמנות באופן המילולי ביותר.

ההתמקדות במסר אחד השפיעה יותר ממיקוד האמנים: ידענו שברגע שנבקש מהם לתת לתהליכים האקולוגיים שמתרחשים סביבם ביטוי אמנותי, העניין יעורר רגשות, תחושות ושאלות אצל קהל הצופים. לדעתי, כמו ספרות ושירה, גם ציורים, פסלים וצילומים יכולים לעזור ולחנך: ברגע שאורח צופה ביצירה על זיהום אוויר ושואל את עצמו: “האם זה באמת מוכרח להיות כך?” התערוכה השיגה את מטרתה וזהו כוחה האמיתי של אמנות.

דוגמא מעולה להשפעה הסינרגית של חינוך לשינוי ואמנות היא המיצב שהכינו האמנים אביטל גבע, ובנו עתר גבע, בשיתוף עם החממה החינוכית בעין שמר. ילדי החממה הכינו מתקן אקולוגי מתקדם אשר מפיק אנרגיה חלופית ולא מזהמת מאצות ים, והאמנים לקחו את האינסטלציה דרגה אחת הלאה והפכו אותה ליצירת אמנות מרהיבה.

בנוסף, בגלל שהאמנו שהתחלה של תהליך אמיתי מגיעה גם מדיאלוג ולא רק מצפייה באמנות, השקנו את פעילות אמנות חברתית אשר בה ביקשנו מהאנשים בבית ליצור יצירת אמנות אקולוגית משלהם דרך עמוד הפייסבוק של לאומי דיגיטל. בסוף הפעילות, כל היצירות התחברו אל מטה-יצירה אקולוגית גדולה, אשר מוצגת במיצג דיגיטלי בתערוכה.

כאן, אתם נכנסים: אני מזמינה אתכם להזדרז (נותרו רק עוד יום לסיום התערוכה ב-21.2)  ולהצטרף אל אלפי האנשים שכבר התרשמו והתרגשו מהתערוכה, אשר תהיה פתוחה בחינם לקהל הרחב בבית מאני, יהודה הלוי 34, ת”א, עד בין השעות  10:00-20:00.

ממתינה לכם,

אסתי