משה גנקין

לאומי מפחית את זיהום האוויר

משה גנקין
לראשונה מתקין הבנק מערכת סולרית לייצור חשמל על גג מבנה שבבעלותו.

לראשונה מתקין הבנק מערכת סולרית לייצור חשמל על גג מבנה שבבעלותו. המתקן יפחית 60 טון בשנה מפליטות הפחמן הדו חמצני של הבנק
הפחתה שנתית של כ- 60 טון בפליטת פחמן דו חמצני אולי לא נשמעת הרבה, אבל מדובר בעוד הישג חשוב של בנק לאומי במסעו להפחתת ההשפעות השליליות של פעילותו על הסביבה ולקידום פיתוח בר קיימא. הפחתה זו מצטרפת להפחתות נוספות במהלך השנים האחרונות, שהושגו כתוצאה מפרויקטים שונים לחיסכון בצריכת חשמל ולקיזוז פליטות, תוך השקעה באוכלוסיות מעוטות יכולת.
ההפחתה הנוכחית הושגה בזכות התקנת מערכת סולרית המתבססת על טכנולוגיית “תאי שמש” (תאים פוטו-וולטאים) על גג מבנה באתר הלוגיסטיקה והתפעול של הבנק בלוד. טכנולוגיה זו מייצרת חשמל ישירות מאור השמש, והיא אינה כוללת נוזלים או חלקים נעים – ולכן היא בעלת אורך חיים ארוך מאוד וכמעט שאינה דורשת תחזוקה.

המערכת שהותקנה היא בעלת הספק מותקן של 50 קילוואט, והיא אמורה לייצר כ- 85,000 קילוואט בשנה של חשמל נקי. בהשוואה לכמות פליטות גזי החממה מקילוואט ממוצע במדינת ישראל, תחסוך המערכת כ- 60 טון של פחמן דו חמצני כל שנה, במשך יותר מעשרים שנה.

המערכת בלוד היא אמנם הראשונה המותקנת על גג מבנה שבבעלות הבנק, אבל זו לא הפעם הראשונה שהבנק מעורב בפרויקטים מסוג זה. מאז נכנס לתוקף הסדר הצרכנים לעידוד התקנת המערכות, והמדינה קבעה מחירים מועדפים ליצרני חשמל ירוק, פועל הבנק למימון פרויקטים מסוג זה. פעילות הבנק בתחום מתחלקת לשניים: מתן אשראי בתנאים מועדפים להתקנות במסגרת התוכנית של רשות החשמל לעידוד מערכות ביתיות ומסחריות קטנות (עד 50 קילוואט), ומתן הלוואות וליווי פרויקטים מסחריים גדולים לייצור חשמל ירוק ממקורות מתחדשים.