שרון בן שחר

לא תרומה. השקעה | לאומי אחרי

שרון בן שחר
שנת 2002 היתה שנת המאה של לאומי.

שנת 2002 היתה שנת המאה של לאומי. ובמלאת לו מאה, וברוח השקפת העולם של מייסדיו, החליטו אז הנהלת הבנק והדירקטוריון להעמיק את הפעילות שמקיים הבנק למען הקהילה. הרעיון הכללי היה הקמת קרן שתתמוך בתוכניות חינוכיות ותעמיד במרכז הפעילות שלה את הדאגה לדור המחר. משימת גיבוש הקרן ופעילותה, חיפוש השותפים וביסוס המטרות הוטלה על מערך השיווק של הבנק.
ביום גשום במיוחד, בחורף של אותה שנה, נכנסה לחדר הישיבות של מערך השיווק חבורה יוצאת דופן. לבושים במכנסי דגמ”ח קצרים, טי שירטים דהויים וסנדלי שורש – בולטים כל כך על רקע הנוף המחוייט של הבנק. ומלווים  בדב לאוטמן, עומר בר-לב ויורם יאיר, הציגה הקבוצה הנלהבת ההיא את עצמה בפנינו: עמותת “נוער מוביל שינוי – אחריי”.החזון המגובש שלהם בדבר צמצום פערים בחברה, המטרות הברורות שדיברו על מעורבות חברתית, על חינוך ועל טיפוח מנהיגות צעירה, האידיאולוגיה הכנה ונטולת הציניות ובעיקר הלהט והמוטיבציה שלהם שבו את ליבנו, והפכו אותם לשותפים הראשונים שלנו – אלה שיבססו איתנו את דרכה של הקרן ובמידה רבה יתוו את הקווים לחזונה.

ממרחק של 10 שנים אני יודעת עד כמה הפגישה ההיא היתה משמעותית. היא לא רק הבהירה לנו באופן חד משמעי איך אנחנו רוצים שהקרן שלנו תראה, אלא גם הגדירה מחדש את האופן שבו לאומי מנהל את קשרי הקהילה שלו.

גדלנו יחד. הם ואנחנו. ואת התפיסה שרואה בחינוך מפתח לצמצום פערים ולחברה טובה יותר אנחנו ממשיכים לחלוק, ולמען מימושה אנחנו ממשיכים לפעול, באמצעות כל השותפים, בכל הארץ, בכל מגזר, מכל לאום, בשכבות חלשות וחזקות לאומי אחרי, שהפכה לעמותה רשומה, משקיעה בקידומם של בני-נוער וצעירים על-ידי תמיכה בתוכניות חינוכיות שונות. תוכניות אלה פועלות כדי להעלות את מספרם של הזכאים לתעודת בגרות ולהביא לשיפור ציוני הבגרות, להעלות את מספרם של המתגייסים לצה”ל לשירות איכותי ולהנגיש את ההשכלה האקדמית עבור בני-הנוער, זאת בצד קידום החינוך לערכים, מעורבות חברתית ומנהיגות אישית בקהילה. link.

שנת המאה חלפה עברה, ו”לאומי אחרי” הפכה לאפיק ההשקעה המרכזי של קבוצת לאומי בקהילה ולחלק בלתי נפרד ממנה. פעילותה התבססה והתפתחה, שותפיה רבו  – ביניהם אפשר למנות את “עתידים”, מרכז מעשה, כפר הנוער “נירים”, “חותם” “סטרייב” ועוד – וכך גם הישגיה והצלחותיה. האופן שבו מנהל הבנק  את השותפויות הללו באמצעות העמותה גם הוא השתכלל והלך, כדי להפוך אותן לממצות ואפקטיביות יותר. לא מדובר עוד בתרומה, אלא בהשקעה. השקעה שמנוהלת ככל השקעה של הבנק, מלווה, מפוקחת, מבוקרת, מדודה – וכזאת שמצופה ממנה להציג תוצאה והחזר.

עם הזמן למדנו לרתום לטובת השותפים שלנו יכולות ומשאבים שאינם רק כספיים. פיתחנו עבורם, לבקשתם, ערכת הרצאות לחינוך פיננסי וסדנאות שונות וייסדנו את פורום השותפים החברתיים שמהווה מקום מפגש, לימוד והחלפת דעות. אנחנו מאמינים שקיום שיח מתמשך, רב ערוצי, מעמיק את השותפות ומיטיב איתה.  את התוצאות של מערכות היחסים האלה אנחנו רואים מדי יום.

הרבה רגעים של נחת רוח ושל גאווה סיפקה לנו לאומי אחרי בעשור האחרון. הרבה זיעה נרגשת של סיום מסעות, הרבה מתגייסים נלהבים, הרבה תעודות בגרות, הרבה תארים. הרבה מנהיגים שחוזרים לקהילה שלהם כדי לקדם אותה ולטפח אותה. הרבה סיפורים אישיים מרוממי נפש, שסוללים יחד דרך אל עתיד טוב יותר.

הדרך הזאת, שנמשכת כבר 10 שנים, היא של כולנו. של כל עובדי לאומי והשותפים החברתיים. בשבילכם אני מצרפת את הסרטון שהפקנו לציון העשור; *שרון בן שחר שימשה בשנים 2002- 2009 כמנהלת “לאומי אחרי – קרן המאה למען דור המחר”