רוית שריד

יד ביד עם ההיסטוריה – סניף צפת של לאומי בן מאה

רוית שריד
אתמול התקיים בצפת ארוע חגיגי לציון 100 שנה לסניף לאומי בעיר

אתמול התקיים בצפת ארוע חגיגי לציון 100 שנה לסניף לאומי בעיר. 500 איש הוזמנו לאירוע, ביניהם יכבדו אותנו בנוכחותם ראש עיריית צפת, מר אילן שוחט; ראש המועצה האזורית מרום הגליל, מר עמית סופר; מר ברוך לדרמן, ראש החטיבה הבנקאית של לאומי; ומר דני שופן, מנהל מרחב הגליל בבנק. באירוע ישתתפו גם מנהלי מוסדות וגופים מהאזור וכמובן לקוחות ועובדים לדורותיהם.
שמי רוית שריד, אני המנהלת הראשונה בסניף אחרי כמעט 100 שנה, ואני רוצה לספר לכם קצת על העבר, ההווה והעתיד של העשייה שלנו באיזור, עשייה שמתפרשת על פני 100 שנה והותירה את חותמה על האיזור כולו. הסניף אותו אני מנהלת אינו עוד סניף של בנק. מדובר פה בפיסת היסטוריה ובחזון שהגשים את עצמו.Clipboard03בספטמבר 1910 נפתח בצפת הסניף של “בנק אנגלו-פלשתינה“. הימים ימי שלטון התורכים בארץ ישראל. סניף צפת של אנגלו-פלשתינה היה הבנק הגדול הראשון שפתח שלוחה בגליל. מאז מצא עצמו סניף הבנק הזה שזור בהיסטוריה של ארץ ישראל.
בואו ניכנס לרגע אל מנהרת הזמן ונחזור אחורה:
ימי מלחמת העולם הראשונה. חיילים תורכים נכנסים למבנה הסניף בעיר העתיקה בצפת ומאיימים להחרים את קופת הסניף ולקחת את מנהל הסניף והגזבר (ישעיהו קרניאל ויואל ברשד) ולגייסם לשורותיהם. הנהלת הסניף מוציאה טלגרמה דחופה להנהלת הבנק להתייעצות.

בעת הקמת ארגון “השומר”, עזר הסניף ברכישת הסוסים הראשונים; בימי הפרעות של שנת 1929, מצא הסניף פתרונות לשרת את הלקוחות וסייע בשיקום עסקים ובהחזרת החיים לתיקנם.

ימי מלחמת השחרור. האיזור כאן מנותק ונתון תחת מצור. אנשי הסניף מסייעים למפקד הצבאי של העיר מטעם הפלמ”ח. הנהלת הסניף דיווחה אז: “הגישה למשרדנו הייתה בחזקת סכנה…פתחנו משרד זמני בדירתו של מר שטרן…מידי בוקר היינו נכנסים דרך הדלת האחורית ומוציאים מקצת מזומנים לעבודה היומית, גויסו כל פקידינו…

כן, אלה היו הימים ובדיוק בשל כך הוקם הסניף הזה, לתמוך בהתפתחות ובבניית היישוב. הסניף עסק במימון ורכישת קרקעות להקמת ישובים וקיבוצים, מימון ושיקום עסקים ופרטיים, הקמת מוסדות חינוך, השקעות ובורסה, יבוא סחורות ועוד ועוד. הימים אמנם השתנו, אבל מהות תפקידנו נותר כפי שהיה אז –  ליווי ופיתוח מתמשך ועקבי ובכל התחומים: עסקי, משפחתי, קהילתי ואישי.

צפת אינה עוד עיר. צפת היא אחת מערי הקודש. די להתהלך ברחובותיה, כדי לחוש את ההיסטוריה שמאחורי כל אבן ולהבין את המרקם האנושי, המגוון והחם שהתפתח בצפת ובישובי האיזור. ואי אפשר שלא להזכיר את יופיו של הנוף הגלילי ואת האקלים המשובח.

בין לקוחות הסניף נמנות בין היתר המשפחות הוותיקות כאן, השורשיות, ממקימי האזור. סיפוריהם של זקני צפת מלאים בעברו של המקום והאנשים הללו שחיו כאן וההיסטוריה של האיזור שזורה כאמור בהיסטוריה של הסניף, שתמיד היה חלק מהישוב ומהאירועים ההיסטוריים.

כאשר אני הגעתי לכאן, מנהלת ראשונה אחרי כמעט 100 שנה, היו הרבה סימני שאלה באוויר. אבל מהר מאוד נוצר החיבור למקום המיוחד הזה על נופיו, אנשיו והלקוחות הרבים והמגוונים שלנו.

אי אפשר להיות חלק ממקום מבלי לעשות למען הקהילה. אנחנו עושים ונמשיך לעשות גם להבא פעילויות שונות כגון: תרומה לנזקקים, מלגות לסטודנטים, תרומה ומתנות לילדים בבית החולים “זיו” ובמרכז הקליטה של העולים החדשים, הרצאות וסדנאות בנושא ניהול תקציב משפחה ועוד ועוד. הפעילויות האלה חשובות לנו ומביאות סיפוק רב לעשייה שלנו.
עובדים רבים באו ויצאו מדלתות הסניף  ב-100 שנות קיומו של הסניף ולכולם מגיעה תודה ענקית על עבודתם ותרומתם. יש כאן צוות עובדים מסור, אכפתי, מקצועי ומגובש, כמו משפחה גדולה. אנשים מהאיזור ושלא מהאיזור; וותיקים לצד צעירים; תמהיל מגוון של עובדים, שנכונים לכל אתגר, שואפים למצוינות ושמים את הלקוח במרכז העשייה.

אני רוצה לסכם ולומר כי אני חשה גאווה גדולה לנהל את הסניף הזה היום אחרי 100 שנה, על ההיסטוריה המיוחדת שלו, הלקוחות המגוונים וצוות העובדים המיומן.

תגובות הקוראים (14)

 1. אורנה בראון

  לרוית וכל החברה המקסימים של סניף צפת!
  התרגשתי מאד לחגוג איתכם 100 שנים לקיום סניף צפת.הארוע היה מושקע מאוד[כרגיל…]מרגש מאוד,ומחזק את תחושת המשפחתיות שקיימת בסניף בין העובדים, ובין העובדים ללקוחות.
  החיבוקים החמים וקבלת הפנים הנהדרת שזכיתי לה מהלקוחות שפגשתי,וגם מהעובדים כמובן,הזכירו לי,למה נהנתי כל כך לעבוד בסניף.
  אני מאחלת לכם המשך הצלחה.
  מתגעגעת
  אורנה

  הגב
 2. אבי מזרחי

  לרוית היקרה,הרמתם אירוע מרגש ומדהים.
  מאחל לך ולסניף צפת עוד הרבה הרבה שנים משגשגות ופורחות ועם הרבה הצלחות לתפארת המרחב,הבנק והמדינה.
  ושוב שאפו…….
  אבי מזרחי

  הגב
 3. ארנה ארנון

  שמחנו לקרוא את הכתבה. משפחתו של מר ישראל רבינוביץ-מנירב, מנהל הסניף בצפת  בתקופת מלחמת השחרור.  

  הגב
 4. ציון טויטו

  אני פשוט נהנה להיכנס ,השירות נהדר והאנשים הם נותנים את השירות אז בוודאי

  הגב
 5. ציון טויטו

  שירות ללא תחרות אני פשוט נהנה שם כל רגע

  הגב
 6. אורנן סולומון

  ברכותיי על ההיסטוריה המשולבת של הסניף עם העיר.

  לפני מספר שבועות הייתי בעיר בפסטיבל הכלליזמרים.אכן ראיתי הסניף במדרחוב המרכזי והתביישתי.עזובה וערימות אשפה בחצר הסניף בשטח הצמוד למבנה.אני מציין-לא לכלוך שנזרק וטרם נאסף אלא לכלון ועזובה שנראה שהצטברה תקופה ארוכה.
  היסטוריה היא חשובה.מה שלא ידעו לפני מאה שנה ויודעים כעת הוא  חשיבות נושא הנקיון והסטרליזציה.באמת שאלתי,כך באים לעבודתם אנשי הסניף ולאיש אינו אכפת מה קורה בביתו?
  דרך אגב-בביקורים קודמים שלי בשנים האחרונות המצב לא היה טוב יותר.
  אני תקווה שבשנה הבאה בכלייזמרים מראה שטחו החיצוני של הסניך(חצרו)לא יביישא את העיר והבאים.

  הגב
 7. עופר גולדמן

  היה ערב מרגש ונהדר. היה כיף לראות את כל לקוחות הבנק ועובדיו לדורותיהם.

  הגב
 8. גיורא זוהר

  רווית – מרגש !!!

  תמשיכו להצליח להתאראות ב150 שנה לסניף.

  הגב
 9. ענת קריספיל

  היה ערב מרגש מאוד , נכרת ההשקעה והחשיבה עד לפרט האחרון . כל הכבוד

  הגב
 10. עמר ישראל

  כל הכבוד היה ערב מוצלח ומהנה .

  הגב

שדות חובה מסומנים בכוכבית

תגובתך הועברה לצוות לאומי בלוג ותפורסם לאחר אישורה.

האם אתה מסכים?