תמר יסעור

מיליון סיבות טובות לטור

תמר יסעור
מבחינתי, היום הוא יום חג

מבחינתי, היום הוא יום חג. פרויקט “מליון סיבות טובות“, שיזמנו בשיתוף גוגל ישראל, ועלה זה עתה לאוויר ביוטיוב, קרוב במיוחד לליבי. קודם כל, נעים תמיד לעסוק בפרויקטים שכל מטרתם היא עשיית טוב.
הפרויקט הזה שייך ללא ספק לסוג הזה של פרויקטים, אין רבים כאלה, ונעים להיות מעורבת באחד שכן. חוץ מזה, כמי שאחראית על תחום האחריות התאגידית בבנק, וכמי שכבר כתבה כאן לא אחת על טעמי הקהל המשתנים בעולם הדיגיטלי, זה כיף להרים פרויקט שמשלב בין שני הדברים הללו בצורה כמעט מתבקשת.

עקרונות האחריות התאגידית, שאומצו על ידנו לפני מספר שנים, מאגדים ומסדירים את כל הפעילות החברתית, הקהילתית, החינוכית והסביבתית שלאומי מקיים לכדי משנה סדורה, שאף שלובה באסטרטגיה העסקית שלנו.

אם אצטרך לתמצת את מהות התפיסה הזאת, אומר כי הליבה שלה היא קיום דיאלוג בין הארגון ובין מחזיקי העניין שלו: עובדים, בעלי מניות, לקוחות וקהילה, מתוך פתיחות שקיפות ונגישות רבים ככל הניתן.

העולם הדיגיטלי של היום מעניק לדיאלוג הזה פלטפורמה, שלא יכולנו לדמיין נוחה ממנה. הרשתות החברתיות מזמינות קיום דיאלוג בלתי אמצעי עם כל מי שרק חפץ לקיים אותו, ואנחנו שמחים על כך ומשתדלים ללמוד לעומק את האפשרויות שהן פורשות בפנינו.

הטוויטר, עמוד הפייסבוק והבלוג העמיקו והעצימו את השיח שלנו עם הציבור, והם מאפשרים לנו לקיים הלכה למעשה את עקרונות הפתיחות, השקיפות והנגישות בקלות רבה יותר ובאפקטיביות גבוהה.

אז מה זה בעצם פרויקט “מליון סיבות טובות”?

לאומי משקיע הרבה בתחומי הקהילה השונים. רק בחמש השנים האחרונות תרם הבנק למעלה ממאה מיליון שקלים למוסדות ולמיזמים, בתחומי חינוך, תרבות, חברה ובריאות.

כמו כל ארגון עסקי אחר שתורם לקהילה, הקריטריונים כמה לתרום ולמי לתרום הם די קבועים, מוסדרים ומוגדרים. יחד עם זאת, אנו מבינים שבנוסף לעמותות ולארגונים אליהם אנחנו כבר חשופים, קיימות עוד מאות עמותות שפועלות ומסייעות למגוון עצום של צרכים, מטרות ואוכלוסיות.

לפיכך, כחלק מאותה מגמה של הגברת הפתיחות, השקיפות והנגישות, החלטנו לאפשר לציבור לספר לנו מה חשוב בעיניו. לאפשר לו להחליט איתנו לאן יילכו חלק מכספי התרומות שלנו ואלו מטרות ברוכות ייהנו ממנו השנה.

הפרויקט מזמן שני דיאלוגים עם הציבור: באחד, חברי עמותות קטנות שלעיתים מוכרות פחות וזוכות לפחות תמיכה מאשר אלה הגדולות והמוכרות, יוכלו לזכות אצלנו בחשיפה בלתי אמצעית. בשני, גולשים – גם כאלה שאינם פעילים בעמותה – יוכלו להעניק את קולם לעמותה שהם מזדהים עם מטרותיה וגם לעשות שימוש ברשתות החברתיות כדי לשכנע את חבריהם להשתתף ולהשפיע.

כך יוכלו הגולשים להיות שותפים אמיתיים לדיאלוג ולהשפיע לאיזה עמותות יתרום לאומי מליון שקלים.

מהמהלך הזה נצא כולנו, לאומי, הגולשים והעמותות, נשכרים, ואלה בהחלט “מיליון סיבות טובות” לשמוח.

הליבה האינטרנטית של הפרויקט מתקיימת ביוטיוב, פלטפורמת שיתוף הוידאו הגדולה בעולם. בתוך הערוץ הממותג שהקמנו, יכולים הארגונים והעמותות להעלות סרטונים, המציגים את פעילותם ומזמינים את הגולשים להצביע עבורם.

הפרויקט גם משלב, לראשונה בישראל, את ערוץ התחרויות של יוטיוב, שמאפשר לגולשים להצביע ישירות מתוך הערוץ.

בינתיים הנה הסרטון שהכנו שמסביר את מטרות הפרויקט:

פרטים נוספים על הפרויקט, כולל התקנון ומידע כיצד ניתן להשתתף ולהצביע – הכל נמצא כאן.

בהצלחה לכולם!

תגובות הקוראים (28)

 1. אודליה

  יש עמותות שפנו אליכם עם סרט ואינן ראויות.מה הבעייה להרים סרט וחברים שימליצו.

  הגב
 2. דני

   אפשר להגיד גם מילה טובה.
  מזל טוב לתמר יסעור על בחירתה לאשת השיווק של חודש דצמבר.

  הגב
 3. דני

  אולי תפתיעו את כולם ותחלקו פרס ראשון מיליון ש”ח ו 100 אלף ש”ח לארבעת המקומות הבאים ?  הסכום לא מהותי עבור הבנק ולתקציב התרומות שלו . מנגד, גם פרס ניחומים כזה לעמותות המדהימות במקומות הללו יעשה את ההבדל וישאיר טעם טוב ללקוחות ולגולשים

  הגב
 4. פרויקט של צביעות

  שלום רב לכל העמותות המישתתפות
  ארגוני מאפיה בעולם נוהגים לתרום לקהילה
  הריני להפנות אתכם שוב להתנהלותו העבריינית של בנק לאומי
  תקתקו ביוטיוב
  קרן נויבך בנק לאומי
  או
  סדר היום בנק ישראל
  ותגיעו לשידור מיום 27.10.2010 ולתגובתי אליו שהיא עדיין חלקית ובבניה
  גם המישפחות הניפגעות מבנק לאומי ושהמימסד מתנכר להן כמישפחתי מבקשות את חסותכם ולא זוכות לו
  אל תשחקו לידיו הצבועות של בנק לאומי
  אל תתנו לבנק לאומי לשחד אתכם בכסף כי אז לא תוכלו לבקר את התנהגותו המאמללת מישפחות
  אנא הפיצו מיכתב זה בין ידידיכם ומכריכם
  מישפחות ניפגעי הבנק זקוקות לעזרתכם

  הגב
 5. דלית ב.

  תמר שלום,
  אני כותבת לך בהנחה שאת המרכזת את התכנית המבורכת הזו, ומקבלת ההחלטות לגביה.
  היום נודע לי שלמרות ‘פאשלה’ של חברת ריפרש שבו הסרט שלנו לא עלה בזמן, הינכם מסרבים להעלות את סרט העמותה. לא אפרט פה, רק אומר שמזה שלושה חודשים אנו מתאמצים ליצור סרט בדרך-לא-דרך, עם מתנדבים נהדרים שהקדישו לילות שלמים לעזור לנו, והכל – כדי להשתתף בתחרות ובסיכוי לזכות. עבורנו הזכייה, אין פירושה חמאה. עבורנו הזכייה היא הלחם וכל שקל פירושו עוד יציאה של ‘רכב התעסוקה’ שלנו  לפריפריה, למצוא לעוד עולה עבודה מתאימה.
  אפתח צוהר קטן ליום העבודה שלנו: כתיבת והפקת הסרט, ובו-בזמן הבטחת מתן שירות כרגיל לעולים, פירושו שעות רבות ולילות ארוכים מעבר לשעות העבודה. וכל זה – כדי שבנק לאומי יסכימו להעלות את הסרט שלנו. שאגב, עלה בזמן, אך בגלל תקלה, לא אושר.
  ברור לי שמדובר בעבודה נוספת גם לכם. אך מטרת הקמפיין שלכם הוא להרחיב את המודעות לבנק ולפועלו בקהילה, נכון? אם כן, האינטרס של כל הצדדים הוא להקל את תהליך קליטת הסרטים, ולא להציב בעיות.
  אבקש בכל לשון של בקשה לשקול מחדש את החלטתכם, ולאפשר גם לנו להשתתף.
  אשמח לשתף אותך בכל מידע, להגיע אישית ולהסביר יותר – מה שצריך.
  בברכה, דלית

  הגב
  • מערכת הבלוג

   דלית שלום,

   בהמשך לשיחה הטלפונית שנוהלה עמך, לצערנו הגשת המסמכים נעשתה באיחור, ולפיכך לא יכולנו לאשר את השתתפותכם.

   הגב
 6. נתנאל

  שלום.
  כרגע מתוך 20 המקומות הראשונים יש 5 עמותות למען בעלי חיים, אחת מהן במקום השני.
  אני לא נגד בעלי חיים, אבל נראה לי מעוות לתת כסף לחיות כשיש כ”כ אנשים רעבים/חולים/מוכים/נכים וכו’ שאין מי שידאג להם.
  סדר העדיפויות לא ברור לי.

  הגב
  • מערכת הבלוג

   נתנאל שלום,

   ההצבעה בפרויקט “מיליון סיבות טובות” נעשית על ידי הגולשים, והם אלה שבוחרים מהן המטרות הראויות ביותר.

   אנו מזמינים אותך להצביע – ניתן להצביע ליותר מעמותה אחת – ולקחת חלק פעיל בפרויקט, על מנת שתוכל לסייע לקדם את המטרות החשובות בעיניך.

   הגב
  • ..

   מעוות?! בן אדם חולה שכמותך מעוות לתת לך במה יא פסיכופת.
   בעלי חיים לא חשובים כמו בני אדם?! לבעלי חיים יש מי שידאג?לא!!!
   תאמין לי שווה יותר לתת כסף להם מאשר לך או לעמותות של ההומאים והלסביות!
   למה הם צריכים 200,000 שקל? יש להם בית? כן.. אוכל? כן.. חיים? כן! לא לכל בעלי החיים יש.
   טוב מאוד שש 5 עמותות ראשונות של בעלי חיים!
   אידיוט.

   הגב
 7. יהונתן קלינגר | מיליון סיבות טובות להתרחק מבנק לאומי ‏ :: Intellect or Insanity‏

  […] מאת אלפי חברים: בנק לאומי החליט לעשות מעשה חברתי ולתרום מיליון ש"ח לעמותות אשר יתחרו אחת מול השניה על מ…. מיליון ש"ח, להזכירכם, מהווים פחות מחמש מאיות האחוז […]

  הגב
 8. יאיר

  סליחה על הביטוי, אבל פשוט דוחה!!!
  האם ניתן להשוות את פעילות העמותות ל-‘כוכב נולד’ או ל-‘רוקדים עם כובכבים’?
  האם פעילות העמתות נבחנת על פי יכולתן לגייס “לחצנים”?
  נדמה לי שבנק לאומי מצא דרך מאד מיוחדת “להשפיל” את העמותות ולא לרומם אותם. הייתי מצפה שבנק לאומי, בבואו לתת תרומה, יקבע קריטריונים ברורים של טיב העמותה, המטרה שלמה היא פועלת, השקיפות בה היא פועלת או כל קריטריון דומה. אבל לא, מי העמותה ה”פופולארית” ביותר או בעלת יכולת אירגונית” מאד מיוחדת – בדוק כמו משתתפי “כוכב נולד”!
  אני חש בוז לארגון שכזה!

  הגב
 9. גיא יוחנן

  תמר שלום,

  אין כמו חג האורים, כדי להאיר את הנושא מזווית קצת שונה:

  דעתי האישית היא שעדיף שלא לשתף פעולה עם יוזמות מהסוג הזה. זה קמפיין שיווקי לכל דבר, אשר בעלות נמוכה יחסית, משיג לבנק חשיפה עצומה, שיפור תדמיתי, ואף חוסך מהבנק ביקורת ציבורית. כיצד תוכל עמותה חברתית לבקר את הבנק אם היא נטלה חלק בפרוייקט?
  רק לשם ההשוואה: בתחילת השנה שינה הבנק את הלוגו שלו מ”בנק לאומי” ל”לאומי”. ע”פ הפירסומים השמטת המילה “בנק” עלתה כ 12 מליון ש”ח…

  את ודאי מכירה היטב את ביצועי הבנק ב 2009:

  הרווח הנקי הסתכם ב2009 ב-2.014 מיליארד שקל, תשואה של 10.2% על ההון העצמי, עלות שכר הבכירים בסך 35.75 מיליון שקל.
  ה”תרומה” של בנק לאומי לעמותות היא לפיכך כחצי פרומיל מרווחיו ב 2009, וכ 3% מעלות שכר הבכירים באותה שנה. העלות האמיתית נמוכה עוד יותר שכן התרומה מוכרת כהוצאה לצורך חישוב מס חברות.

  אם בנק לאומי באמת רוצה לתרום לקהילה הוא יכול לנסות מהלכים אחרים. למשל: לא לנסות למכור מוצרים פיננסיים למי שאין לו צורך בהם. לא פעם שמעתי את פקיד הבנק אומר: “אתם ביתרת זכות, אבל למה שלא תקחו הלוואה? הריביות עכשיו אטרקטיביות מאוד.” אפשרות נוספת היא לא לחייב לווים מסוכנים (במקרים רבים מדובר במשפחות במצוקה קשה) בריביות נשך שמגיעות לעיתים ל 15%. גם קיצוץ בשכר הבכירים יתרום לחברה בריאה יותר.
  אשמח לחלוק איתך רעיונות נוספים לתרומה אמיתית לקהילה.

  חנוכה שמח,

  גיא

  הגב
  • מערכת הבלוג

   גיא שלום,

   אנחנו מבקשים להביא את העובדות המדוייקות בהתייחס לדברים שרשמת:

   המעבר מ”בנק לאומי” ל”לאומי” בוצע בתחילת שנות ה-2000 כחלק ממיתוג מחדש של הקבוצה, יחד עם לוגו חדש.

   כאנקדוטה בלבד, המעבר מ”בנק לאומי” ל”לאומי” בשילוב הלוגו החדש חסך כסף רב אשר שולם כאגרות שילוט.

   בשנת 2009 תרמה קבוצת לאומי והעניקה חסויות בהיקף של כ – 26.5 מיליון שקלים, ובמצטבר בחמש השנים האחרונות, (ללא שנת 2010) מדובר על סכום של כ-127 מיליון שקלים.

   מיליון השקלים המחולקים עתה הם בתוספת לתרומות ולחסויות שהקבוצה מעניקה, ואשר הסתכמו בתשעת החודשים הראשונים של 2010 בלמעלה מ-22 מיליון שקלים.

   הגב
   • גיא יוחנן

    תודה על התגובה, ועל הדיוק בפרטים.
    לגופו של עניין, אין בפרטים שנוספו כדי לשנות מהותית את דעתי בקשר למהלכי הבנק. הבנקים הם מוסד חשוב וחיוני לכלכלת המדינה, וכחברה מטרתם המוצהרת היא למקסם את הרווח לבעלי המניות. לצערי אני נתקל במקרים רבים בהם הדרך אל מקסום הרווח (כאמור 2 מליארד ש”ח ב 2009) עוברת על גבן של שכבות באוכלוסיה אשר מוצאות עצמן משועבדות לבנק למשך שנים רבות.
    הצהרות על מחויבות לקהילה, דפים מעוצבים בפייסבוק ודו”ח GRI מפואר אינם יכולים לעלות בקנה אחד עם התנהלות אשר מעמיקה את הפערים החברתיים והכלכליים.

    הגב
 10. מכאל

  דבר ראשון כל הכבוד על המבצע שלכם,
  יש לי ילד שנעזר  רבות בעמותה לילדים מיוחדים, הצעתי להם להשתתף במבצע אבל אין להם עדיין סעיף 46 .
  חבל שזה תנאי להשתתפות כי מגיע להם
   

  הגב
 11. דינה

  תמר שלום,

  שמי דינה ואני מייצגת את עמותת מעון חירום לנשים המפעילה מקלט לנשים מוכות וילדיהן. על אף החיסיון של המקלט מטעמי הגנה על הנשים והילדים השוהים בו, אנו מתכוונים לנסות ולהפיק ולהעלות סרטון לתחרות. בסרטון לא נחשוף מידע חסוי ובוודאי שלא פנים ופרטים מזהים.
  יש לי שתי שאלות הנוגעות לתקנון התחרות:
  – מדוע שבל”ל יקבל בלעדיות על הסרטון? אני מעוניינת לפרסם אותו גם באתר של העמותה. מקובל עליי שלא יעשה בסרטון שימוש לתחרויות אחרות, אך מדוע שלא נשתמש בעצמנו בסרטון היחיד שמופק לעמותה קטנה?
  – מעולם לא נתקלנו בצורך באישור נוטריוני למסמכי עמותה. אישור כזה עולה מאות ש”ח לכל מסמך. לא חבל על כספי העמותות? הרי כספנו אמור לשרת את הקהל ולא עניינים שיווקים/פרסומיים… מה דעתכם להמיר זאת בחתימת עו”ד/רו”ח וחותמת “נאמן למקור”?

  אשמח לקבל תגובה לשתי השאלות המשפטיות החשובות האלו.

  בברכה,
  דינה חבלין דהן

  הגב
 12. תומר (גשר אל הנוער)

  יישר כח – תמר!

  הגב
 13. ארנון פוקס

  שלום רב
  אודה לכם על משלוח פרטים בנוגע לתחרות סרטי עמותות מתנדבים באמצעות יו טיוב וכן פרטי איש קשר לבירורים.
  בברכה
  ארנון פוקס
  יו”ר מועצת ארגוני המתנדבים בכ”ס
  arnonf9@zahav.net.il

  הגב
  • מערכת הבלוג

   ארנון שלום,

   נציג הפרוייקט ייצור איתך קשר בהקדם.

   יום נעים.

   הגב
   • דינה

    אשמח אם ייצרו איתי קשר גם כן בהקדם האפשרי…

    תודה,
    דינה – מעון חירום לנשים
    dhevlin@walla.com

    הגב
 14. דורית

  היכן רשימת העמותות המועמדות לתרומה שאפשר לצפות ולהקליק עבורן?

  תודה

  הגב
 15. תמר יסעור

  לכל הגולשים,

  אני קוראת את התגובות ושמחה ללמוד על הפעילויות, ויותר מכך על המחויבות שלנו כאזרחים לסייע בקהילה בה אנו חיים. זה מחמם את הלב.

  אני יודעת שמתקיימות פעילויות ויוזמות התנדבותיות מדהימות, שלא מצליחות לקבל תקציבים ותרומות מהארגונים הגדולים.

  אלו בדיוק הפעילויות עבורן יזמנו את “מיליון סיבות טובות”, והשארנו את ההחלטה מי יהנה מהתקציבים – לכם הגולשים. אני מאמינה שדווקא הפעילויות הפשוטת המקומיות הן המרגשות והמיוחדות.

  אני מבקשת להדגיש שעל מנת להשתתף ב-“מיליון סיבות טובות” אין צורך בהפקות מדיה יקרות ומורכבות.

  כל היפה ברשת וב-Youtube זה שכל אדם עם מצלמת וידאו (והיום גם במרבית המכשירים הסלולריים יש אפשרויות וידאו איכותיות) יכול לצלם ולהעלות לרשת את החומר, ללא חדרי עריכה, במאים, צלמים, מפיקים וכד’.

  בהצלחה לכולם.

  הגב
 16. דביר

  היי תמר,
  רעיון יפה, ואני בטוח שכולו מושתת על כוונות טובות. עם זאת, ישנן עמותות שפעילותן לא יכולה להיות מוצגת ברשת מטעם חיסיון, ופעמים רבות הפסד הזכות להתחרות על תרומה מסוימת עלול להיות משמעותי, ולהוות את ההבדל של חיים ומוות בעבור פרויקטים חשובים מאוד בעמותה.
  אציין כי עם היוודע פרטי הפרויקט בלאומי, העברתי בשמחה את הפרטים לאשתי, העובדת במרכז התמיכה לנפגעות תקיפה מינית.
  לצערי הרב, לאחר בדיקת פרטי הפרויקט באתר לאומי, השיבה אשתי כי לדאבונה המרכז לא יוכל להשתתף בפרויקט מטעמי חיסיון- שכן לא ניתן לחשוף את פרטי הפונות, המתנדבות, ופעמים רבות גם את הפרויקטים אותם מבצעת העמותה.
  ברצוני להציע שכספי הפרויקט יחולקו לפי שני ערוצים ש”יתחרו” על לב התורמים- ערוץ מולטימדיה- בו ניתן יהיה לפרסם סרטונים וכדומה, וערוץ בו יוצגו פרטים בסיסיים יותר- הכוללים פנייה בכתב של מנהלי הארגונים לגולשים המצביעים- ניתן לבצע בצורה של פוסטים קצרים- לא טוויטר אמנם, אבל עדיין פוסטים קצרים ועניניים, אשר לא יתישו את הגולשים מחד, ויתנו זכות אמיתית לעמותות שהזכרתי לעיל מאידך.
  בכל מקרה, ברכות על היוזמה הנהדרת,

  דביר     

  הגב
 17. שושי ארגס

  רעיון מבריק ועצום בחשיבותו. גאה מאוד להיות חלק ממשפחת לאומי
  שראה לנכון להעמיד את נושא התרומה לקהילה כערך עליון .
  בהצלחה רבה לפרויקט ולעמותות המשתתפות.

  הגב
 18. דני

  תמר שלום רב,
  הרעיון מעולה אבל התוצרים והתוצאה עשויים להיות מאכזבים…
  החיים האמיתיים הם לא עוד תוכנית קריאטיב שאפשר להציג בקליפ ולמדוד בלייקים.
  עמותות ראויות להערכה והוקרה שאין להן את הכלים ,הידע והטכנולגיה להציג את פעילותן ותרומתן לחברה בישראל יוצאות מראש מהמשחק וחבל….
  עדיין לא מאוחר לתת צאנס גם לעמותות שמעוניינות לשכנע בעזרת סיפור מעניין , תמונות או הפניות למקורות ולינקים באינטרנט על פעילותן.
  זה אולי פחות פוטוגני אבל זה בהחלט הוגן ומקווה שתשקלו את הנושא שוב

  הגב
 19. דב ליבנה

  אפשר להמליץ על עמותה לסיוע?
  כיתת “מעש”, בית ספר לחינוך מיוחד “בית שי” בפרדס כץ.
  כיתה של בעלי צרכים מיוחדים, בעלי תסמונת אספרגר מקבוצת PDD (אוטיסטים), בעלי אינטליגנציה גבוהה ויכולים להשתלב בחברה, בהינתן להם ההזדמנות ומשאבים ללימוד מקצוע.
  התגלה כי הם מסוגלים ללמוד את מקצועות המחשב, יש להם מורה טוב למחשבים, והם רק זקוקים למחשב חזק טוב.

  הגב
 20. גבי ברונשטיין

  אין מילים… פשוט מרגש
  כל הכבוד!

  הגב

שדות חובה מסומנים בכוכבית

תגובתך הועברה לצוות לאומי בלוג ותפורסם לאחר אישורה.

האם אתה מסכים?