שרון בן שחר

אחריות תאגידית מתחילה בבית

שרון בן שחר
לא אחת אני נתקלת בצורך להסביר ב”מילים פשוטות ובמשפט אחד” מה זו אחריות תאגידית

לא אחת אני נתקלת בצורך להסביר ב”מילים פשוטות ובמשפט אחד” מה זו אחריות תאגידית[1] ומה אני עושה ביום-יום. אתגר אמיתי. לרוב, אני לא מצליחה לעמוד בו. מדובר בתחום מורכב, שכולל הרבה מאד נושאים וכל אחד מהם עולם ומלואו.  קצת כמו להסביר מה המשמעות של להיות אם למישהי שעוד לא חוותה זאת.
כשאני נדרשת להסביר בפורומים שונים מהי אחריות תאגידית ומתוך הצורך לפשט את המושג  אני נוהגת להסביר כי התפיסה מכירה בהיותנו (בין אם מדובר באנשים פרטיים ובין אם מדובר בארגונים) חלק מ”משהו גדול יותר” וכי בכל מעשה שלנו, אפילו הקטן ביותר, יש משום השפעה על החברה ועל הסביבה ולכן עלינו לגלות אחריות במעשינו. מכאן, הגעתי למסקנה המתבקשת כי בעצם אחריות תאגידית מתחילה בבית. באחריות אישית של כל אחד ואחת מאיתנו.

הערכים המרכזיים בתפיסת האחריות התאגידית מדברים על המחויבות לשקיפות, יצירת אמון, ניהול דיאלוג עם מחזיקי עניין ויצירת ערך עבורן. תחשבו רגע על האופן שבו אתם מנהלים את משק הבית שלכם, את הזוגיות, את מערכת היחסים עם הילדים, ההורים ושאר בני המשפחה. הרי הכל סובב, כך אני מאמינה לפחות, סביב הנושאים הללו. עם בני הזוג (ועדיף לפני שהם הופכים לרשמיים) אנחנו מנהלים דיאלוג על הציפיות ההדדיות שלנו מהחיים, על הסוגיות המהותיות בניהול התא המשפחתי שאנחנו עומדים להקים ועל החשיבות ביצירת אמון, שיתוף ושותפות. אנחנו שואפים ליצור ערך מוסף גם עבור בני הזוג, אבל בעיקר עבור הילדים.

זו חובתי ואחריותי האישית לערוך לבת שלי היכרות עם השונים ממנה. ללמד אותה לגלות סובלנות לשילוב ילד מיוחד בגן, להסביר לה שכל אחד הוא יחיד ומיוחד ויש לו מקום בגן, גם אם יש קשיים ובעיות ואף יותר מזה – ללמד אותה לעזור למי שצריך. בחנוכה האחרון למשל, במקום ללכת לאחת מההפקות הנוצצות של החג, לקחתי אותה למרכז “נא לגעת” ביפו. השתתפנו יחד בסדנה לשפת סימנים ולאחר מכן צפינו בהצגה “נסיך תרנגול” שמעלה קבוצת התיאטרון של המרכז שמורכבת משחקנים כבדי שמיעה וכבדי ראייה.

נושא איכות הסביבה הוא כבר יותר מטרנד חולף. הוא כאן כדי להישאר. אפילו בגני הילדים כבר מדברים על מחזור בקבוקים, נייר וסוללות. אני מדברת עם בתי ללא הרף, פעמים רבות ביוזמתה,  על הצורך בחיסכון בחשמל, משכנעת אותה לצייר משני צידי הדף ולקמץ בהדפסות. על אמבטיות כבר מזמן ויתרנו..

צרכנות אתית וצרכנות בת קיימא היא אתגר מורכב, בייחוד לשופרית נלהבת בת 5 שגרה במרכז ת”א. ובכל זאת, אני רואה חשיבות גדולה בהסברים על הנושא, גם אם הם לפעמים נופלים על אוזניים לא ממש קשובות.  אני מסבירה לה ש”פחות זה יותר” ושלא חייבים לקנות כל מה שרואים. את מתנות היומולדת למשל, ובלי עין הרע יש הרבה כאלה כשמגיעים לגיל 5, אנחנו קונות בחנות הצעצועים השכונתית. קצת יותר יקר לפעמים, אבל זוהי תרומתנו הצנועה לעסקים קטנים.


[1] אחריות תאגידית –    מחויבות מתמשכת מצד חברות/ארגונים עסקיים להתנהל על פי אמות מידה אתיות ולתרום לפיתוח כלכלי תוך שיפור איכות החיים של העובדים ושל הקהילה המקומית, והחברה בכללותה; מחויבותה של חברה לגלות אחריויות ביחס לכל בעלי העניין שלה בכל פעולותיה )ובכללם מחזיקי עניין כספי, ספקים, לקוחות, ועובדים( במטרה להשיג פיתוח בר קיימא לא רק במימד הכלכלי אלא גם במימדים החברתיים והסביבתיים. מתוך לקסיקון מעלה לאחריות תאגידית