שירה סרוסי

על הזדמנויות, הצלחה, נשים והשילוב ביניהם

שירה סרוסי
לרגל יום האישה הבינלאומי

לרגל יום האישה הבינלאומי, פוסט על מפגש מרתק בין נשים מנהלות ל-100 תלמידות כיתה י”א בתוכנית “קדם עתידים”
מפגשים מסוימים במהלך החיים מותירים בנו חותם, ועבורי, רגע כזה התרחש בתחילת השנה, כאשר זכיתי- זו השנה השנייה ברציפות- להיות חלק ממפגש מרתק עם כ-100 בנות כיתה י”א מתוכנית “קדם עתידים” – תוכנית המיועדת לתלמידים מצטיינים מהפריפריה, שמסייעת לרכוש תעודת בגרות איכותית-מדעית וחושפת אותם לאקדמיה.

הכנס, אשר  התקיים כאמור זו השנה השנייה ברציפות, נערך במסגרת שיתוף פעולה בין עמותת “לאומי אחרי” ועמותת “ידידי עתידים”. שמו של הכנס – “חולמות ומגשימות” – מעיד גם על תכניו ומטרתו, שכן הכנס חושף בנות מהפריפריה למודלים נשיים של הצלחה והגשמה, וזאת באמצעות מפגש עם נשים מצליחות, בהן מנהלות בכירות בבנק לאומי.

במהלך המפגש המרתק התחלקנו לקבוצות, כאשר בכל קבוצה היו מספר נשים ונערות, במטרה לקיים דיון פתוח על שירות בצה”ל, לימודים והצלחה ולהראות להן שהכל אפשרי. לספר ולהמחיש כי ניתן לאזן בין כלל מרכיבי החיים: משפחה, קריירה ונשיות. והחשוב מכל, להדגיש כי האחריות להצלחה היא רק שלהן והתוצאה וההגשמה תלויה בדרך וברצון שלהן.

לאחר שסיפרתי להן על עצמי, החלטתי לשאול אותן מי האישה שהשפיעה עליהן ביותר במהלך חייהן. התשובות הפתיעו וריגשו אותי מאוד. בניגוד לציפייה שלי, אף אחת מהן לא אמרה ‘אמא שלי’.

רובן אמרו שהמדריכה בבני עקיבא או המורה שלהן, הן אשר השפיעו עליהן הכי הרבה. הנימוקים שלהן היו שהתכונות של המדריכה מהוות מודל לחיקוי עבורן, כמו גם הערכים ומה שהיא מעניקה להן, בעוד הנימוקים לבחירה במורה, לדברי אחת הבנות, היו שהמורה נותנת לה עתיד, תקווה ומודל לחיקוי.

לרגל יום האישה הבינלאומי, אני רוצה לשתף אתכם בכל מיני עצות לשילוב בין נשיות, קריירה ואמהות, אשר עלו במפגש:

  • לקחת את ההזדמנות בשתי ידיים – לא לוותר על כל הזדמנות ללמוד, לשמוע, להפנים, ולדאוג להפיק משהו חדש וטוב מכל הזדמנות כזו.
  • לא לוותר לעצמך ולכוון גבוה – להציב מטרה, לחשוב לאן את רוצה להגיע. גם אם בדרך תסטי ולא תגיעי לשם, כשאת מכוונת מספיק גבוה, את תגיעי רחוק. אם את יודעת לאן את רוצה להגיע, תמצאי את הדרך.
  • לא לפחד מאתגרים – בחיים לא רק מצליחים, והחוכמה היא לנתח וללמוד כל אתגר, לבחון וללמוד מה אפשר לעשות אחרת.
  • את לא יכולה לעשות את זה לבד – את חייבת תמיכה, למצוא מישהו שיתמוך בך. הצלחה מחייבת השקעה משמעותית וקשה להתמודד עם כל האתגרים לבד.
  • לא לשכוח את המשפחה – לעולם לא לשכוח שלמרות הקריירה, הילדים והמשפחה  זקוקים לך, להיות שם איתם ועבורם כשהם צריכים אותך.

התרגשתי מאוד לפגוש את הנערות הללו, בעיקר לאור העובדה שלבת שלי תמיד אמרתי, שהיא חייבת להיות בעלת מקצוע. הדגשתי בפניה את החשיבות של עצמאות כלכלית, לא להיות תלויה באף אחד, ושהיא צריכה להגשים את עצמה. זה לא סותר מבחינתי זוגיות ומשפחה. ככה חינכתי את הבת שלי, וזה המסר שהעברתי לכלות שלי.

כשאני מסתכלת על הבנות הצעירות שפגשתי בכנס, אני מרגישה, שאם שיניתי משהו אפילו לאחת מהן, בכך שסיפרתי לה איך אפשר לעשות דברים אחרת ולשלב בין אמהות, זוגיות וקריירה – עשיתי את שלי.