עדי ניר-לבון

שבוע הספר העברי, לכולם

עדי ניר-לבון
בפוסט אורח מיוחד לרגל שבוע הספר, מספרת עדי ניר-לבון, מנהלת השיווק וקשרי החוץ של הספריה המרכזית לעיוורים, כבדי ראייה ומוגבלים, על מיזם חדש

בפוסט אורח מיוחד לרגל שבוע הספר, מספרת עדי ניר-לבון, מנהלת השיווק וקשרי החוץ של הספריה המרכזית לעיוורים, כבדי ראייה ומוגבלים, על מיזם חדש שיאפשר להורים עיוורים לחלוק עם ילדיהם הרואים חווית קריאה משותפת. גם אנחנו יכולים לעזור.
כל חיי קראתי ספרים. גדלתי בבית בו הייתה ספרייה גדולה ועמוסה, והתחביב האהוב על אמי היה להעשיר אותה דרך קבע. חונכנו על כך שאין תחליף למילה הכתובה ולדף המודפס, ושבוע הספר תמיד היה עבורנו התירוץ המושלם לביצוע רכישות נוספות.

כשהפכתי להיות אמא, חזרתי לקרוא את אותם ספרי ילדות קלאסיים שהוריי קראו לי כילדה, אך הפעם לילדי הקטן איתמר. כשאיתמר רק נולד, כל פעם כשהייתי נכנסת לחנות ספרים, לא יכולתי לעמוד בפיתוי ומיהרתי לרכוש עבורו את הספרים הזכורים לי מילדותי, כאלה שהורי הקריאו לי לפני השינה. “מה זה משנה שהוא בן שלושה חודשים. ברור שהוא צריך לקרוא עכשיו את הספר ‘הדודה שלי מרחוב הנביאים’!”, הייתי אומרת לבעלי,  מתוך שכנוע עצמי עמוק.  מחקרים מצאו כי שעת סיפור קבועה עם ילד החל מינקותו מעשירה את עולמו ומפתחת יכולות קריאה עצמאיות. זאת בדיוק הסיבה שהייתי צריכה כדי להמשיך ולהרחיב את מדף הספרים, ולמלא אותו בזיכרונות וחוויות מילדותי.

לפני שלוש וחצי שנים התחלתי לעבוד כמנהלת השיווק וקשרי החוץ של עמותת הספריה המרכזית לעיוורים, כבדי ראייה ומוגבלים, שהיא הגוף הגדול והמוביל ב בתחומו בישראל. נדהמתי לגלות את מה שאולי נחשב כמובן מאליו:  ישנם רבים שלא יכולים להיחשף לעולם הזה, שמהווה חלק כל כך נכבד מחיי. לא יכולתי שלא לחשוב כיצד הורים עיוורים חולקים את חווית הקריאה עם ילדיהם, שהרי השמעת סיפור מוקלט או הקראת ספר ברייל – שכל דפיו לבנים עם נקודות מובלטות – אינם מספקים את הצורך של שעת סיפור משותפת. בעוד שילדי שלי נהנה מהאיורים, לומד להכיר את האותיות והמילים, ילדים רואים להורים עיוורים לא זוכים כלל לחוויות הללו.  אבל האם יש לכך אלטרנטיבה?אז זהו, שיש. שמחתי למצוא עמותה, שפועלת למעלה מ-60 שנה, בה עובדים אנשים נפלאים שעיקר מרצם מושקע בהקלטת ספרים ובהפקת ספרים בכתב ברייל ובאותיות גדולות. ביתר הזמן הם מנגישים (הופכים לפורמט נגיש) עיתונים ומגזינים, ולאחרונה אף מנגישים סרטים ותכניות טלוויזיה.

הפתרון המופלא שפיתחה הספריה לקריאה משותפת עם ילדים הוא הפקת ‘ספרים משולבים’ – ספרי ילדים מודפסים המשלבים איורים וברייל, המאפשרים להורים העיוורים לחלוק את חוויית הקריאה עם ילדיהם. ספרים אלו הופקו לפני כ-30 שנה ולאחרונה חזרו למדפי הספריה במהדורות חדשות.

השנה, לרגל חודש הקריאה ושבוע הספר העברי, יצאנו עם מיזם משותף מרגש במיוחד, שמטרתו להעלות את המודעות לספריה ולגייס תרומות להפקת ספרים משולבים נוספים, עקב עלות ההפקה הגבוהה של כל ספר (200 ₪).

המיזם ילווה בשיר “אבא סיפור” מאת יונתן גפן ומיקי גבריאלוב, אותו שרים במיוחד בשבילנו:  מירי מסיקה, דני רובס, מיקי גבריאלוב, שירה גבריאלוב ודניאל סלומון. במסגרת הקמפיין, הזמרים גם קריינו בקולם את ספרי הילדים האהובים: ‘מעשה בחמישה בלונים’, ‘איה פלוטו’, ‘האריה שאהב תות’ ו’שמוליק קיפוד’. הסיפורים יינתנו לכל תורם שיבחר לקחת חלק במיזם ‘אבא סיפור’ ולתרום דרך האתר www.abasipur.co.il.

אני מקווה שכל מי שחולק איתי חוויות וזיכרונות מספרי ילדותו, יסייע לנו להעניק להורים עיוורים בישראל מגוון רחב ועשיר יותר של ספרים משולבים, כדי שכל הורה יוכל ליהנות משעת סיפור משותפת עם ילדו הרואה…