גליה מאור

מכתב פתוח בעניין הסרת מועמדותי לדירקטוריון הבנק והמשך כהונתי כמנכ”ל

גליה מאור
אתחיל דווקא מהסוף: בנסיבות שנוצרו בעת האחרונה, החלטתי למשוך את מועמדותי לכהן כדירקטורית בבנק

אתחיל דווקא מהסוף: בנסיבות שנוצרו בעת האחרונה, החלטתי למשוך את מועמדותי לכהן כדירקטורית בבנק לאומי ולהישאר בתפקידי כמנכ”ל הבנק.
רבות דובר ונכתב על מועמדותי לדירקטורית בבנק ולתפקיד יו”ר הבנק בהמשך. עד כה לא התבטאתי בפומבי בנושא זה, ואני חושבת שלאומי בלוג, כפלטפורמה אישית ובלתי אמצעית, הוא המקום המתאים ביותר להתבטא בנושא.

לאומי הוא הבית שלי. ב-19 השנים האחרונות אני נמנית על עובדיו הבכירים וב-15 השנים האחרונות אני מנהלת אותו. את תפקידי אני ממלאת מתוך שמירה קפדנית על כספי המפקידים וחובת הנאמנות שלי נתונה באופן מוחלט ללקוחות הבנק, לעובדים ולבעלי המניות שלו. לאומי הוא בנק חזק ויציב, עם מבנה הון איתן, מבנה הכנסות מגוון ואלפי עובדים נאמנים המשרתים את לקוחותיהם בנאמנות ובאהבה. בשל אלה עמד הבנק איתן במשברים, עולמיים ומקומיים כאחד, התמודד בהצלחה עם גאות ושפל ויצא מחוזק מכל אתגר.

את החלטתי להתמודד על תפקיד דירקטור בבנק, ולאחר מכן על תפקיד יו”ר הדירקטוריון, קיבלתי לאחר שהיו”ר הנוכחי, איתן רף, הודיע על החלטתו שלא להמשיך לתקופת כהונה נוספת, ולפרוש מתפקידו כיו”ר הדירקטוריון בתום הקדנציה המסתיימת בקיץ הקרוב. איתן ואני מלווים האחת את השני ומכהנים זה לצד זו, כבר 15 שנים. יחסינו המצוינים השפיעו ומשפיעים לטובה על תפקודו של הבנק, וגם כשהיו חילוקי דעות, הרי שאלה היו על רקע מקצועי ותמיד ידענו לקבל את ההחלטה המייצגת בראש ובראשונה את טובת הבנק. לאיתן שמורות זכויות רבות בהתעצמות הבנק ובהיותו הבנק המוביל בישראל, ואת התודות על פועלו הרב עוד נביע בהמשך. ניסיתי להניא את איתן מהחלטתו שלא להמשיך לכהונה נוספת, ורק משלא נענה להפצרותיי, החלטתי להתמודד על התפקיד.

עם קבלת ההחלטה, פעלתי כדין ובאופן שקוף. לא במחשכים עשיתי זאת, לא במסתור, לא בדרכי ערמה. פניתי באופן רשמי אל ועדת המניות של הבנק (המייצגת את מדינת ישראל) מילאתי טפסי מועמדות רשמיים ככל מועמד, פרסמתי את דבר מועמדותי ברבים, באופן גלוי ומבלי להסתיר דבר.

את החלטתי קיבלתי אך ורק מתוך רצון לתרום לשימור הצלחתו ויציבותו של הבנק ומתוך ראיית טובת לקוחותיו, עובדיו ובעלי המניות שלו. אלה עמדו תמיד לנגד עיני, לא פחות מששקלתי את טובתי האישית. כך נהגתי גם הפעם.

בניגוד לרושם שהודגש לאחרונה במקומות רבים, מינוי מנכ”ל לתפקיד יו”ר של אותה חברה, הוא נוהג לגיטימי, נפוץ, מתוכנן ומבורך, המקובל במאות ואלפי ארגונים, בארץ ובעולם, לרבות בנקים ובזכותו משכיל הארגון לשמר את הידע והניסיון הארגוני הנצבר. נוהג זה מגביר מחד את יציבות הארגון העסקי ובה בעת גורם גם להזרמת דם חדש ורענן לדרגי הניהול הגבוהים. מודל זה קיים והיה נפוץ גם במערכת הבנקאית, לרבות בבנקים בבעלות ממשלתית.

סוגיית המינוי שלי כדירקטורית אינה סוגיה משפטית במהותה. כל חיי, בכל תפקידי ובכל מקום בו שירתתי, נהגתי עפ”י החוק, וברוח החוק. נאמנה לדרכי ולערכי, לא אעשה דבר שיש בו ולו ספק של הפרה של חוק או תקנה כלשהי. אם קיימת מחלוקת על פרשנות משפטית, הרי שבית המשפט הוא המקום הראוי לבירורה.

בנסיבות שנוצרו החלטתי כי עדיף שאסיר את מועמדותי לתפקיד דירקטור בבנק לאומי. אני עושה זאת מתוך דאגה לבנק, ליציבותו, ולדרכו, ומשום שטובת לקוחותיו ועובדיו חשובה בעיני. מבחינתי תפקיד היו”ר איננו תכלית שאין בילתה, אלא אבן דרך משמעותית אשר מהווה המשך לפועלי, בה יכולתי להעמיד לטובת העניין מיכולותיי ומניסיוני.

הנהלת בנק לאומי היא הנהלה חזקה, יציבה ומצליחה. שאלת מבנה הבעלות העתידי איננה חדשה והנהלת הבנק הוכיחה כי היא ממוקדת ונחושה לפעול לטובת הבנק ולהצלחתו. סוגיה זו לא השפיעה על ביצועיו של הבנק ולא אתן שתשפיע.

כמנכ”ל הבנק, אמשיך להוביל בנאמנות, באחריות ובמקצועיות את הבנק לטובת ציבור בעלי העניין בו כפי שעשיתי עד כה.

תגובות הקוראים (122)

 1. רחל

  גב’ גליה מאור שלום רב,

  ברצונכם שנשתמש בערוצים הישירים. בסניף שלי פעמים רבות מדי כל מכשירי הכספומט והפקדת הצ’קים אינם פועלים באותה עת. אלו הערוצים הישירים העומדים לרשותנו כשהסניף סגור. לא ייתכן שלא נוכל למשוך כסף או להפקיד צ’קים ואין עם מי לדבר. אין טלפון ואין שום זמינות לבנק. אנא, וודאו שתופעה זו לא תישנה כדי למנוע עוגמת נפש, וכעס כפי שבא לידי ביטוי גם היום אצל אנשים שעמדו חסרי אונים מול המכשירים המשותקים.
   
  בכבוד רב ובתודה
  רחל

  הגב
  • יואב פולס

   רחל שלום,

   אשמח לדעת באיזה סניף מדובר, ע”מ שאוכל לבדוק, ולפנות לגורמים האחראים על תחזוקת המכשירים ותקינותם.

   אנא שלחי את הפרטים למייל המצורף.

   הגב
 2. יעקב

  שלום גברת מאור,
  ראשית, חבל לנו על כך שהסרת את מועמדותך לראשות הבנק.
  ברצוננו לבקש את עזרתך בבעיה מהותית בה נתקלנו מול חברים שהנם לקוחת בנק לאומי למשכנתאות:
  1. מדובר בזוג חברים שנקלע למצוקה כספית ופיגר במספר החזרי המשכנתא בעבר ולפני כחודשיים המשפחה פונתה מביתה ע”י כונס הנכסים של הבנק. כעת המשפחה מפוזרת במס’ בתים של חברים והבת החיילת שמגיעה לחופשה מהצבא, אין לה איפה ללון.
  2. במהלך מו”מ עם הבנק ונאמן שמונה לטפל בנושים נוספים, הגיעו להסכם משותף עם כונס הנכסים של הבנק וסוכם על תשלום החוב של 70,000 ש”ח לבנק ו- 30,000 ש”ח לנאמן, עד תאריך 27.1.2010 היה צריך להעביר את הכסף.
  3. הכסף לתשלום החוב הושג ע”י המשפחה בעזרת מקום עבודתו של הבעל (מכון ויצמן). עכב עיכובים אדמיניסטרטיביים בהעברת הכסף ממקום העבודה למשפחה, נוצר איחור של 3 ימי עבודה בתשלום לכונס הנכסים.
  4. בתאריך ה- 2.2 כאשר המשפחה ביקשה להעביר את הצ’ק לכונס, הכונס התנגד וטען שעקב הפיגור של 3 ימי עבודה, אינו מוכן לקבל את הכסף וטען שהתיק הועבר להוצאה לפועל.
  זאת היתה טענה לא נכונה, כי על פי בדיקתנו התיק הועבר להוצאה לפועל רק ב- 3.2, ואם היה מגלה קצת נכונות היה יכול להחזיר את הבית למשפחה.
  5. כרגע הנושא ממתין להחלטת ראש ההוצאה פועל וכמו כן נפתח תיק ע”י הכונס בבית המשפט המחוזי.
  בפרק הזמן הקצר הזה הבית הועמד למכירה ועבר התמחרות ויש “זוכה”. למרות זאת לאחר שיחה עם הכונס וגם עם הנאמן, נאמר שבמידה והבנק יסכים ל”ביטול בהסכמה” מחוץ לדלתות בית המשפט, קל יותר יהיה לאשר בבית המשפט את החזרת הבית וביטול המכירה של הבית.

  אנו בתור חברי המשפחה מודעים לחומרת הבעיה של בעלי משכנתאות שלא עומדים בתשלומים וברור לנו את מידת הפגיעות של הבנק. יחד עם זאת, עומדת לפנינו משפחה שבורה ומפורקת שרואה כיצד ביתה נלקח מידיה שכל זה יכול היה להסתיים בצורה אחרת אם כונס הנכסים של הבנק היה מוכן לקבל את הצ’ק מהמשפחה.

  בתור הבנק המוביל במדינה אנו מבינים את חשיבות רווחיות הבנק אך יחד עם זאת קיימת ציפייה לגמישות והבנה שתביא להצלת המשפחה תוך הבטחה של המשפחה לעמוד בהחזרי המשכנתא העתידיים.
  גברת מאור – חשוב לנו להדגיש שניסינו לטפל בכך דרך גורמים בבנק לאומי למשכנתאות ללא הועיל. אודה לך מאוד אם תוכלי לגלות הבנה ומעורבות אישית להצלת בית המשפחה!
  חג שמח!
  יעקב ובתיה
    

  הגב
  • מערכת הבלוג

   שלום רב,

   מדובר במקרה מוכר ורגיש, בו לא נוכל לפרט באתר את תשובתנו, עקב שמירה על פרטיות הלקוחות.

   ברשות הלקוחות נמצא כל המידע, עם זאת במידה וברצונם לקבל פרטים נוספים, או להוסיף פרטים שאינם ידועים לבנק, הם מוזמנים ליצור קשר עם מר יונתן לוי, הממונה על פניות הציבור לאומי למשכנתאות, בטלפון 7100517 – 03.

   בברכה,

   מערכת הבלוג.

   הגב
   • רוית

    לאחר קריאה מעמיקה של התגובה הארוכה שלמעלה המציגה מקרה מייצג של משפחות שלא עומדות בהחזרים ומאבדות את ביתן, אני רוצה לציין לטובה את פרסום התגובה ע”י בנק לאומי בבלוג. אני חושבת שהעובדה שפרסמם זאת מעידה על שקיפות הבלוג גם עם התגובות לאו דווקא מחמיאות.
    בנוגע למקרה הספציפי, כולי תקווה שהבנק יגלה רגישות וילך לקראת הלקוח גם אם הלקוח מעד בהחזרים מתוך הבנה שגורלה של משפחה טמון בכך.
    לקראת חג הפסח הקרב אשמח לשמוע (ובטוחני שגם לקוחות הבנק ובנקים אחרים) שניתנה למשפחה הזדמנות לחגוג את ליל הסדר בביתה.

    אשמח אם תעדכנו בבלוג מה היתה החלטתכם לגבי המקרה.

    תודה.

    הגב
 3. avi

  גליה שלום
  אני פונה אלייך כבעל של מישהי בתוך הבנק שלך שעובדת כבר מס’ שנים אך טרם התקבלה כעובדת מן השורה,משיחות שערכתי מול הממונים עליה הבנתי שהיא אדם מאוד מרכזי בהתנהלות הסניף למדה והשקיעה רבות בעבודתה,היא אדם מאוד ייסודי,דקדקן,ומבצעת את עבודתה על הצד הטוב ביותר (כך לפי הממונה הישיר שלה שגם הוא מאוד מתוסכל ממצב זה) אך עקב החלפות מנהלי הסניף הוחלט שלא לקבלה כעובדת מן השורה והיא צפויה כך לפי ממוניה לעזוב את מקום עבודתה,אני יודע שאשתי מאוד מתוסכלת ממצב זה ומרגישה חסרת אונים לאחר כל השנים שבהם תרמה רבות לסניף,אני יודע שאין זה מקובל לבצע פנייה אלייך מעל דפי האתר אך אנו כמשפחה מרגישים חסרי אונים ומנסים להיעזר בכל מה שאפשר ,כולי תקווה כי פנייה זו תגיע אלייך ותוכלי לעזור למשפחתנו.אני יודע ושומע על כל העזרה שאת עושה עבור הזולת ומעריך זאת ולכן פניתי אלייך.אנא חזרי אליי ,צרפתי את המייל שלי במידה ותרצי לדעת את שמה והסניף שבו היא עובדת
  בתודה מקרב,לב
  אבי.

  הגב
  • מערכת הבלוג

   אבי שלום,

   פנייתך הועברה למנכ”ל הבנק, ולבקשתה – לטיפול מערך משאבי אנוש. מכיוון שמדובר בנושאים אישיים, הטיפול בפנייה נעשה ישירות מולך.

   בברכה,

   מערכת לאומי בלוג.

   הגב
 4. פנחס מור

  צר לי על החלטתך , נראה לי שניקלעת לכוחות שאין טובת הבנק לנגד עיניהם זולת הם עצמם ,כנראה לי כי לאור ההתרחשויות בהמשך, ההחלטך להסיר את המועמדות לדירקטוריון תביא נזק לבנק.
   

  הגב
 5. מתעניינת

  יפה עשתה גליה מאור, ונכון יותר היה אם לא היה מתחיל מחול השדים הזה.
  כסא היו”ר אינו כס מלכות שאיתן רף מפנה לה אחרי ש”הסתדרו” יפה.
  ניהול תקין דורש הרמת שטיח והחלפת ראשים ויפה שעה אחת קודם ולא אחרי 15 שנה!!!

  הגב
 6. רועי

  מעניין שכל העובדים מגיבים בשמות מלאים – האם הם מצפים לקבל משהו בתמורה למחמאות? ומה זה אומר על אמיתותן? תחשבו על זה.

  הגב
 7. ליאור

  אני שמח שלא קיבלת את התפקיד , מאז מקרה אתי אלון גם פקידה צריכה לעשות רוטציה בין התפקידים , על כן גם מנכל של 15 שנה !!!

  הגב
 8. אזרח מודאג

  רק להזכיר משהו קטן:
  בזמן משבר מניות הבנקים (ויסות המניות), הגב’ גליה מאור היתה המפקחת על הבנקים.
  כן כן. היא היתה זאת שאמורה היתה למנוע את המפולת. אז נכון שיצאה נקייה שועדת בייסקי. אבל גם אולמרט יצא נקי. אז?
  וחוצמזה, לא קצת מוגזם לקפוץ מכיסא לכיסא? הרי ברור שמה שהיה קורה בלאומי זה מה שקורה ברוסיה. רה”מ מדבד הוא בובה על חוט של פוטין. כמו שהמנכ”ל הבא היה הבובה על חוט של מאור.

  הגב
 9. עובד בנק

  האם לא מוקדם להמליך למלכות?

  הגב
 10. שמואל חכמוב

  ושוב הפוליטיקאים ניצחו,
  אבל גליה נשארה גדולה.

  הגב

שדות חובה מסומנים בכוכבית

תגובתך הועברה לצוות לאומי בלוג ותפורסם לאחר אישורה.

האם אתה מסכים?