גליה מאור

מכתב פתוח בעניין הסרת מועמדותי לדירקטוריון הבנק והמשך כהונתי כמנכ”ל

גליה מאור
אתחיל דווקא מהסוף: בנסיבות שנוצרו בעת האחרונה, החלטתי למשוך את מועמדותי לכהן כדירקטורית בבנק

אתחיל דווקא מהסוף: בנסיבות שנוצרו בעת האחרונה, החלטתי למשוך את מועמדותי לכהן כדירקטורית בבנק לאומי ולהישאר בתפקידי כמנכ”ל הבנק.
רבות דובר ונכתב על מועמדותי לדירקטורית בבנק ולתפקיד יו”ר הבנק בהמשך. עד כה לא התבטאתי בפומבי בנושא זה, ואני חושבת שלאומי בלוג, כפלטפורמה אישית ובלתי אמצעית, הוא המקום המתאים ביותר להתבטא בנושא.

לאומי הוא הבית שלי. ב-19 השנים האחרונות אני נמנית על עובדיו הבכירים וב-15 השנים האחרונות אני מנהלת אותו. את תפקידי אני ממלאת מתוך שמירה קפדנית על כספי המפקידים וחובת הנאמנות שלי נתונה באופן מוחלט ללקוחות הבנק, לעובדים ולבעלי המניות שלו. לאומי הוא בנק חזק ויציב, עם מבנה הון איתן, מבנה הכנסות מגוון ואלפי עובדים נאמנים המשרתים את לקוחותיהם בנאמנות ובאהבה. בשל אלה עמד הבנק איתן במשברים, עולמיים ומקומיים כאחד, התמודד בהצלחה עם גאות ושפל ויצא מחוזק מכל אתגר.

את החלטתי להתמודד על תפקיד דירקטור בבנק, ולאחר מכן על תפקיד יו”ר הדירקטוריון, קיבלתי לאחר שהיו”ר הנוכחי, איתן רף, הודיע על החלטתו שלא להמשיך לתקופת כהונה נוספת, ולפרוש מתפקידו כיו”ר הדירקטוריון בתום הקדנציה המסתיימת בקיץ הקרוב. איתן ואני מלווים האחת את השני ומכהנים זה לצד זו, כבר 15 שנים. יחסינו המצוינים השפיעו ומשפיעים לטובה על תפקודו של הבנק, וגם כשהיו חילוקי דעות, הרי שאלה היו על רקע מקצועי ותמיד ידענו לקבל את ההחלטה המייצגת בראש ובראשונה את טובת הבנק. לאיתן שמורות זכויות רבות בהתעצמות הבנק ובהיותו הבנק המוביל בישראל, ואת התודות על פועלו הרב עוד נביע בהמשך. ניסיתי להניא את איתן מהחלטתו שלא להמשיך לכהונה נוספת, ורק משלא נענה להפצרותיי, החלטתי להתמודד על התפקיד.

עם קבלת ההחלטה, פעלתי כדין ובאופן שקוף. לא במחשכים עשיתי זאת, לא במסתור, לא בדרכי ערמה. פניתי באופן רשמי אל ועדת המניות של הבנק (המייצגת את מדינת ישראל) מילאתי טפסי מועמדות רשמיים ככל מועמד, פרסמתי את דבר מועמדותי ברבים, באופן גלוי ומבלי להסתיר דבר.

את החלטתי קיבלתי אך ורק מתוך רצון לתרום לשימור הצלחתו ויציבותו של הבנק ומתוך ראיית טובת לקוחותיו, עובדיו ובעלי המניות שלו. אלה עמדו תמיד לנגד עיני, לא פחות מששקלתי את טובתי האישית. כך נהגתי גם הפעם.

בניגוד לרושם שהודגש לאחרונה במקומות רבים, מינוי מנכ”ל לתפקיד יו”ר של אותה חברה, הוא נוהג לגיטימי, נפוץ, מתוכנן ומבורך, המקובל במאות ואלפי ארגונים, בארץ ובעולם, לרבות בנקים ובזכותו משכיל הארגון לשמר את הידע והניסיון הארגוני הנצבר. נוהג זה מגביר מחד את יציבות הארגון העסקי ובה בעת גורם גם להזרמת דם חדש ורענן לדרגי הניהול הגבוהים. מודל זה קיים והיה נפוץ גם במערכת הבנקאית, לרבות בבנקים בבעלות ממשלתית.

סוגיית המינוי שלי כדירקטורית אינה סוגיה משפטית במהותה. כל חיי, בכל תפקידי ובכל מקום בו שירתתי, נהגתי עפ”י החוק, וברוח החוק. נאמנה לדרכי ולערכי, לא אעשה דבר שיש בו ולו ספק של הפרה של חוק או תקנה כלשהי. אם קיימת מחלוקת על פרשנות משפטית, הרי שבית המשפט הוא המקום הראוי לבירורה.

בנסיבות שנוצרו החלטתי כי עדיף שאסיר את מועמדותי לתפקיד דירקטור בבנק לאומי. אני עושה זאת מתוך דאגה לבנק, ליציבותו, ולדרכו, ומשום שטובת לקוחותיו ועובדיו חשובה בעיני. מבחינתי תפקיד היו”ר איננו תכלית שאין בילתה, אלא אבן דרך משמעותית אשר מהווה המשך לפועלי, בה יכולתי להעמיד לטובת העניין מיכולותיי ומניסיוני.

הנהלת בנק לאומי היא הנהלה חזקה, יציבה ומצליחה. שאלת מבנה הבעלות העתידי איננה חדשה והנהלת הבנק הוכיחה כי היא ממוקדת ונחושה לפעול לטובת הבנק ולהצלחתו. סוגיה זו לא השפיעה על ביצועיו של הבנק ולא אתן שתשפיע.

כמנכ”ל הבנק, אמשיך להוביל בנאמנות, באחריות ובמקצועיות את הבנק לטובת ציבור בעלי העניין בו כפי שעשיתי עד כה.

תגובות הקוראים (122)

 1. ר.ת

  שלום הגברת גליה מאור
  אני מנצלת במה זו ופונה אלייך בבעיה אישית,

  שמי ר’ אני בת 38 ומתגוררת בל אביב.
  אני עובדת הבנק כבר 4 שנים ( סניף בת”א) באופן זמני, ב- 11/3/11 הסתיימה עבודתי בבנק וקיבלתי מכתב פיטורין

  יש לי המלצות של שלושה מנהלי סניפים, הערכה השנתית שלי מאוד גבוהה, אני עובדת בחצי שנה האחרונה במחלקת פרימיום, אני רכזת דיגיטל בסניף (הבאתי את הסניף להישגים מרשימים) ושמתי לנגד עיני את מטרות הסניף, אני אוהבת לעבוד בבנק ורואה את עתידי בבנק- ויש לי בהחלט את היכולות לכך.
  הייתי בשיחת שימוע בה נכחו מנהל הסניף שלי ועובדת כוח אדם, יומיים אח”כ קיבלתי את מכתב הפיטורין- יש לי הרגשה שצעד זה נעשה באופן שרירותי מבלי להתייחס לעובדות. כל הזמן מציינים באוזני שהתקבלתי לבנק כטלרית ובגלל שאני עדיין על תקן זה, לא מקבלים אותי, לא נתנו לי את ההזדמנות אפילו לגשת למבחני הקביעות.
  כשהתקבלתי לבנק לא נאמר לי שבמסלול שהתקבלתי לא ניתן לקבל קביעות להיפך עודדו אותי כל הזמן להגדיל ראש ולקחת פרויקטים על עצמי ואמרו לי שמה שיקבע אם אקבל קביעות זה מבחן ואחריו ועדה. אני מרגישה שנוצלתי על ידי מערכת שכל כך התגאיתי להיות חלק ממנה ובקלות בלתי נסבלת פולטת אותי החוצה.
  אני מתוסכלת מאוד מהעניין כיוון שהבנק הוא הבית שלי ואני לא רוצה לראות את עצמי בבנק אחר.
  קשה לי המחשבה שאצטרך לעמוד מחר בתור ללשכת התעסוקה כמובטלת, אני מקווה מאוד שלעובדה שיש לי ארבעה ילדים לא הייתה השפעה על המשך העסקתי.
  בנק לאומי שם לעצמו מטרה מאוד חשובה ומבורכת לתת יד לקהילה בהתנדבות ובאספקטים אחרים. כתוב ” עניי ביתך קודמים לעניי עירך”, אני עובדת שלכם תנו לי יד והבנק מנגד ירוויח עובדת מסורה, חרוצה ולויאלית לבנק.
  מקווה שאקבל את ההזדמנות המגיעה לי- ושאוכל לחזור לעבודתי.
  תודה מראש

  ר.ת.

 2. אסף מתתיהו

  גליה שלום,
  בימים אלו מתארגנת עצומה ברשת הקוראת לעובדים במשק לא להתייחס למעבר לשעון החורף המונע משיקולים פוליטים וגורם לנזקים גדולים למשק.
  עצומה זו לא תעבוד ללא התגייסות מנהלי החברות הגדולות במשק.
  אני פונה אליך בבקשה לקרוא את העצומה ולבדוק אפשרות שבנק לאומי יצרף כגוף אחד ליוזמה
  בברכת שנה טובה
  https://www.atzuma.co.il/nowinterclock/0/10/

 3. ישראל

  אם את נשארת כמנכ”ל הבנק אז יש לי שאלה פשוטה.
  למה קשה כל כך לקבל הלוואה בבנק לאומי
  מה גם שאם כבר לקבל הלוואה אז צריך ערב, אוקיי אז יש!
  ערב טוב , גם יש !
  אבל ערב שנמצא בבנק לאומי ונמצא גם באותו הסניף זה מוגזם !!!

  • קרן טאירי

   ישראל שלום,

   עקרונית, שיקולי מתן אשראי ללקוח נמצאים בסמכותה של הנהלת הסניף הספציפי, בהתאם למאפייני הלקוח, ההיסטוריה של הבנק עימו ועוד. מאפיינים אלה באים לכדי ביטוי גם באמצעות מערכת ניקוד אשראי (credit scouring).

   אם את/ה מעוניין, אפשר לפנות אלי למייל על מנת שאברר פרטים מדוייקים.

   בברכה,

   קרן.

   • דני

    קרן אני מתפלא שלא שמת לב ש”ישראל” מנצל את טוב ליבך כדי לפרסם חברה בשם “מרום מינוף הלוואות אקספרס” באמצעות הלינק לשם שלו
    אני חושב שזה ממש לא ראוי ואני בטוח שלא תתנו יד לפרסום זול בבלוג שלכם לגורמים לא מוכרים

    • ישראל

     ראשית כל אני לא מנצל כלום וזו הייתה שאלה כנה שרציתי תשובה, שנית נכון מרום מינוף היא חברה לייעוץ כלכלי, לאחרונה נתקלנו בבעיה בקבלת הלוואות ללקוחות של בנק לאומי ועל-כן השאלה במקומה !.

     • דני

      אני חייב להעיר לך בנימוס שמקצועיות נמדדת קודם כל בהבנה שערב הוא לא הקריטריון העיקרי במתן משכנתאות. יכולת ההחזר של הלווה העיקרי הוא המדד הראשון למתן הלוואה. – ערב טוב ולווה עם יכולת החזר גרועה=הלוואה גרועה. יום טוב ומזל טוב ללאומי על אתר הפייסבוק החדש

 4. דילמת הבלעדיות: פתרון חדש | יחסי ציבור ואסטרטגיה

  […] ב"ממון"? אצל לפיד באולפ"ש? לא ולא. מאור פרסמה פוסט. צריך להבין- מדובר בצעד אמיץ מבחינתה של מאור: אין לה כלי […]

Comments are closed.