אסתי דרורי

זו לא רק ה-ו’: מה בין אמנות ואומנות (Craft and Art) ?

אסתי דרורי
לרגל פתיחת ההרשמה לתערוכה החדשה, אנחנו מגישים לכם טור אורח של אסתי דרורי שעומד על ההבדלים בין אמנות לאומנות.

לרגל פתיחת ההרשמה לתערוכה החדשה, אנחנו מגישים לכם טור אורח של אסתי דרורי שעומד על ההבדלים בין אמנות לאומנות.

אמנות סודית הנה תערוכה המציגה יצירות של אמנים הנמצאים בראשית דרכם, לצד יצירות של אמנים ותיקים ושומרת על העיקרון לפיו כל העבודות המוצגות בתערוכה אינן חתומות בחזיתן ע"י האמן.

תחומי היצירה "המסורתיים" שהוצגו בתערוכות 'אמנות סודית' בלאומי במהלך השנים עסקו בעיקר בציור, רישום, פיסול וצילום המשויכים באפן מסורתי לאמנות – Art.

השנה, התערוכה (הקרויה "אמנות סודית 8") מאפשרת להרחיב את הטווח  ונותנת במה ליצירות בתחומים נוספים המיוחסים לקטגוריות עיצוב ואומנות – Craft.

ההבחנה בין תחומי האמנות והאומנות קלה להבנה בשפה האנגלית, שכן היא עושה שימוש במלים שונות: Art ו- Craft, בעוד שבשפה העברית ההבחנה היא באות ו' בלבד.

למעשה, בשתי השפות (ללא קשר למלים) המייצגות את התחומים ההבחנה הנה מהותית, ערכית, מעוגנת בהיסטוריה של היצירה ובמוסכמות תרבות ובעיקר קשורה לתפקוד היצירה:

יצירה שמושית או יצירה שאינה בעלת תפקוד פונקציונאלי.

ד"ר ערן ארליך במאמרו "האתיקה של ה- DOING" בכתב העת 1280C לתרבות חומרית* מתייחס להבחנה בין אמנות, עיצוב וקראפט והבידול של האחורנים ביחס לתחומים המקבילים: " ….אגרטל בעבודת יד ישויך לייצור הקראפט משום שכול האגרטלים בעבודת יד משויכים לתחום. לעומת זאת ציור המצויר בעבודת יד ישויך לתחום האמנות משום לשם משייכים ציורים."

"צלחת תתקשה מאד לקבל מובן אמנותי כל עוד רואים בה צלחת מתפקדת, שכן מעשה אמנות חייב להיות בלתי פונקציונאלי…..לא יעלה על הדעת להשתמש בצלחת מצוירת של  פיקסו כדי להגיש סלט, ועם זאת ניסיון להתייחס לציור כחלק מדקורציה הביתית ייתפס כזילות של היצירה."

09032015

Erick Ifergan

בימינו, בעידן המודרני מוזמן כול אחד לבחור ולעשות שימוש ביצירה לפי הבנתו וצרכיו: לאכול מצלחת מצוירת בעבודת יד או להציב אגרטל לתצוגה ללא שיעשה בו שימוש פונקציונלי מסורתי.

"אמנות סודית 8" מסירה את המחיצות והחלוקה המסורתית, ומציגה מגוון יצירות של אמנים יוצרים מכלל תחומי האמנות, האומנות והעיצוב. התערוכה מציגה יצירות של אמנים הנמצאים בראשית דרכם לצד יצירות של אמנים ותיקים ושומרת על העיקרון לפיו כל העבודות המוצגות בתערוכה אינן חתומות בחזיתן ע"י האמן.

אם אתם אמנים ‏ויוצרים, ‏בוגרי ‏בתי ‏ספר ‏לאמנות ‏ועיצוב ‏או ‏מי ‏שהציגו ‏לפחות ‏בתערוכת ‏יחיד ‏אחת ‏או ‏שלוש תערוכות ‏קבוצתיות, אתם מוזמנים ‏להגיש ‏את מועמדותכם ‏להשתתף ‏בתערוכה בקישור הבא: הרשמה לאמנות סודית 8 

אני מקווה לפגוש אתכם ואת יצירותיכם בתערוכה הצפויה להתקיים במאי, 2015 בבית מני לאומי.

*ד"ר ערן ארליך הוא ראש המחלקה לעיצוב קרמי וזכוכית באקדמיה לאמנות בצלאל.

 C 1280 הוא כתב העת של אגודת אמני קרמיקה בישראל