איתן רף

ההצלחה וההישגים הם של כולנו – טור פרידה

איתן רף
חמש עשרה שנים הן פרק חיים, והפרק הזה היה ללא כל צל של ספק, פרק פורה, מרתק, מעשיר ומעניין במיוחד

חמש עשרה שנים הן פרק חיים, והפרק הזה היה ללא כל צל של ספק, פרק פורה, מרתק, מעשיר ומעניין במיוחד. היו אלה שנים שבמהלכן חוויתי מקרוב מאבקים מוצלחים, הישגים גדולים, משברים לאומיים ועולמיים, ומופעי התאוששות מרשימים.
מה שמביא לי סיפוק גדול ביותר הוא סיכום תקופה, שתוצאותיה מעידות  על גידול וצמיחה. בקבוצת לאומי, מדובר על צמיחה מרשימה. בחמש עשרה השנים האחרונות הגדילה הקבוצה את פעילותה באופן דרמטי בכל הפרמטרים, ושבה להיות הקבוצה הבנקאית המובילה בישראל.

אני לא רואה בהישגים הללו הישגים אישיים שלי בלבד. ההישגים הללו הם תוצאתם של יחסי עבודה נדירים בין דירקטוריון לאומי להנהלה, ביני לבין מנכ”ל הבנק  גליה מאור, שליוותה אותי במשך כל כהונתי. ולא פחות מכך, בין ההנהלה והדירקטוריון לבין נציגות העובדים.

היחסים במשולש הזה היו מבוססים תמיד על אמון, כבוד, הבנה והערכה הדדית, ואלה סייעו לנו לצלוח רגעי משבר ולגשר בשעת הצורך גם על מחלוקות מקצועיות.

בהקשר הזה אני חייב לציין שהעזיבה שלי הופכת עבורי לקלה יותר, כשאני יודע שאני משאיר את הספינה הגדולה הזאת בידיים הטובות והמסורות של מנכ”לית מצוינת כמו גליה, כשהיא מגובה בהנהלה מאוזנת ומקצועית ובמנהלים ועובדים מהשורה הראשונה.

לא רק מאזנים וגיליונות – גם שיחה ולב פועם

במהלך הכהונה שלי ניסיתי  – ואני מקווה שגם הצלחתי – לבסס בלאומי את התפיסה שלצד החתירה לרווחיות, ארגון מוביל חייב להתנהל גם מתוך אחריות כלפי לקוחותיו, בעלי המניות שלו, הקהילה והסביבה; חשוב להראות שלצד טבלאות האקסל והמאזנים, הארגון להיות מצויד גם בלב פועם; להקפיד על אתיקה, אחריות ושקיפות ולהצטייד ביצירתיות ובגמישות.

רציתי שהעובדים והמנהלים יזכרו תמיד שהם עוסקים במקצוע שבו חורצים גורלות, שבו להכרעות שלהם יש השפעה עמוקה על חייו של הלקוח שעומד מולם.

כחלק מחשיבה זו, קיבל לאומי את ההחלטה האמיצה להיכנס לתחום המרתק של תקשורת פתוחה עם לקוחותיו במגוון רחב של אמצעים דיגיטליים וממוחשבים. חנכנו את לאומי בלוג, כדי להסיר את המשוכות ולנהל דו-שיח של ממש עם לקוחותינו, דו-שיח שכולנו נפיק ממנו תועלת.

אמנם לא כתבתי אישית בבלוג, אבל עיינתי בו תכופות. שמחתי לראות כיצד כל אנשי הבנק – מהמנכ”לית ועד מנהלי סניפים ומגזרים – נוטלים בו חלק ולראות כיצד הקהל הרחב נענה ברצון ובלב חפץ להזמנה לשיחה.

הכניסה למים הסוערים של עולם הדיגיטל הייתה נחשונית לבנק גדול, אבל פירותיה כבר ניכרים – מעבר לשבחים שלאומי קוצר בארץ ובחו”ל על פעילותו האינטרנטית, התועלת שפעילות זו מביאה ללקוחותינו הינה משמעותית.

לא כולם יודעים זאת, אך אני חובב של גאדג’טים וחידושים טכנולוגיים. אמשיך לעקוב אחרי הבלוג, אך אעשה זאת באמצעות האייפון שלי.

פרוייקט לאומי – העמקת האחריות החברתית בשיתוף עם הקהילה

אני מכיר היטב את הנטייה שלנו, שהפכה כבר לסוג של בון-טון, למתוח ביקורת על מה שנעשה כאן, במדינה שלנו.

בפרספקטיבה היסטורית, אני חושב שמה שנעשה במדינת ישראל ב-62 שנות קיומה הוא לא פחות מאשר פלא. ראו את כל מה שהשגנו: בחינוך, בהשכלה הגבוהה, במערכת הבריאות, בחקלאות, בתעשייה, בטכנולוגיה, בכלכלה.

לתפיסתי, אנחנו מחויבים לתת יד למאמץ הלאומי הזה. תפקידה של הקהילייה העסקית בישראל אינו יכול להסתכם רק בהיבטים העסקיים והמסחריים היומיומיים. אנו חלק מקהילה חיה, תוססת ושוקקת, אשר נותנת לנו מפירותיה ועלינו להשיב לה משלנו. החברה הישראלית זקוקה לסיוע בתחומים רבים ומגוונים, ולנו, אנשי המגזר העסקי, נועדה שליחות בעניין הזה.

ידענו לעשות זאת תמיד, יש לנו את המשאבים, החוסן והיכולות לעשות כן, ועלינו להיות ראש החץ למען הפיכת החברה שלנו לחברה שתהיה גאווה עבור ילדינו ונכדינו. חברה שתהיה מקוטבת ואדישה פחות, ערכית ותרבותית יותר. שהאנשים בה סובלניים ורגישים יותר, ושהילדים והנערים בה מכירים סופרים, משוררים ויוצרים ויכולים לאמץ גם אותם למודל לחיקוי.

על כן, ובהמשך לדבריי על ההטמעה המלאה של פעילויות מלוות בעולם הדיגיטלי, לאומי בקרוב ישיק פרוייקט רחב למעורבות קהילתית, במהלכו יוכלו גולשי האינטרנט לבחור את העמותה או הפעילות שיקבלו מענקים מצטברים בסך מיליון שקלים מלאומי לחיזוק פעילותם.

המעורבות הקהילתית בסתר אינה מספקת – אנו רוצים להגביר את השקיפות ואת השיתוף ובתוך כך, להרחיב את יריעת המעורבות של לאומי בקהילה ולחולל שינוי אמיתי.

ברכות לדוד ברודט

אני מסיים היום פרק וניצב בפני פתיחתו של פרק חדש. בכל החלטה על שינוי כרוכים גם חששות ותחושת אי ודאות, והדרך שלי להתגבר עליהם היא להמשיך לעשות ולפעול.

אמשיך להיות פעיל במגזר העסקי, ובמקביל אמשיך לפעול גם למען הנשמה. אני מביט קדימה באופטימיות רבה ורואה שנים גדושות בעשייה מהסוג הזה. אני מחויב לעצמי ולמשפחתי להיות פועל של קהילת העתיד.

זאת גם הזדמנות עבורי לאחל הצלחה ליושב ראש הדירקטוריון הנכנס, דוד ברודט. אני מאחל לך, דוד, שנים של שגשוג וסיפוק – ובטוח שבהובלתך יכבוש הארגון המפואר הזה פסגות נוספות.

אני מאחל, לכם וגם לי, עוד שנים רבות וטובות כמו אלה שידענו עד כה. אני בטוח שדרכינו ישובו ויצטלבו, ומקווה שזה יקרה בנסיבות משמחות של אתגרים חדשים, יוזמות יצירתיות ושיתופי פעולה מעניינים. אני מקווה שנמשיך כולנו, לעשות את מה שאנחנו עושים אך ורק מתוך אהבה ועניין.