אורי היימן

5 תובנות בדרך לעצמאות כלכלית

אורי היימן
מי מאיתנו לא רוצה להשיג עצמאות כלכלית ? להגשים את שאיפותינו הכלכליות – שלנו ושל ילדינו. אורי היימן, בטור אורח, נותן לכם תקציר של 5 תובנות עיקריות שאסף לאורך השנים…

בשנות עבודתי כיועץ ומאמן לכלכלת המשפחה זכיתי (ועודני זוכה) להוביל משפחות רבות במסע לעבר עצמאותן, ברצוני לשתף אתכם בתובנות שצברתי במשך השנים – מיהם המצליחנים? מה מאפיין אותם? מי אלו המייצרים פריצת דרך משמעותית?

כידוע, שינוי יכול להתרחש בשני מצבים:

1. משבר 2. רצון לפריצה, למימוש עצמי, להכרה…

תובנה ראשונה – “לא לפחד כלל”.

החשש משינוי, לא כל שכן שינוי כלכלי, מלווה בפחדים ובחששות רבים – מה יהיה ? האם עדיין אוכל להמשיך לפרגן לעצמי ולקרובים לי עם כל מיני הנאות ופינוקים? האם השינוי יגזול ממני את הספונטניות ? האם ארד ברמת החיים ו/או באיכות החיים? האם אצטרך לחשוף בפני בן/בת זוגתי חולשות או פחדים ?

העצה הראשונה שלי אליכם היא : צאו לדרך ! גם אם נראה מפחיד וגם אם זה נראה גדול ולכאורה בלתי ניתן להשגה. בכל מלחמה של עצמאות הניצחון נראה כמעט בלתי אפשרי עד כדי לא הגיוני, אבל עד מהרה מתגלים הכוחות, היצירתיות, הביחד, הערכים היפים – הם אלו שמובילים לפריצה

תובנה שנייה – הציבו לעצמכם מטרות.

כאלו שניתן לכמת אותן ולהציב אותן על ציר הזמן – אם תתאמצו מספיק חזק ותחשבו כיצד להגשימן (ותעזרו בהכוונה מקצועית במידת הצורך), הרי שאין דבר העומד בפני הרצון… “מטרה” היא לא כותרת אלא נקודה מוגדרת על ציר הזמן.

לדוגמא : תואר ראשון לכל אחד מהילדים בעלות של 50,000 ₪ לילד, בטווח זמנים של 15 שנים קדימה- עכשיו תשאלו את עצמכם כיצד נגיע למטרה …?

תובנה שלישית – יצירתיות.

דברו בסימני שאלה (????) ולא בסימני קריאה (!!!) אל תגידו “אי אפשר” ! אלא “איך אפשר” ? אולי הפריצה יכולה להגיע מהגדלת הכנסות?  החלפת מקום עבודה? בקשה להעלאה? כניסה כשותף לעסק בו את/ה שכיר? שינוי מקום מגורים? יזמות?  המצאה או פטנט? השקעה בעסק? השקעה בנכס? השבחת הנכס שלכם?

רשמו לכם בדף – ללא מגבלות ומעצורים, את כל האפשרויות העולות במוחכם ליצירת פריצת דרך כלכלית.

תובנה רביעית – שינויים גדולים מתחילים בשינוי קטן ועוד אחד.

החליטו על 2-3 שינויים- רצוי להיפטר מההרגלים הלא טובים אותם ולהחליף אותם בחדשים, טובים יותר.  אמצו אותם למשך 3 חודשים – התמקדו רק בזה – עם האוכל יבוא התיאבון !

לדוגמא : להתחיל לנהל תקציב, להפסיק לשלם בתשלומים, לקנות מזון בקניה שבועית מרוכזת במקום זול, לבדוק את מחזור המשכנתא, לבדוק את הביטוחים…

תובנה חמישית– חיסכו והשקיעו !

צמיחה כלכלית משמעותית לא נוצרת (בדרך כלל) מהכנסה מעבודה אלא מהשקעות וחסכון: דירה להשקעה, חסכון ארוך טווח, עסק, השקעות פיננסיות וכו’ – יש לשקול בחיוב שימוש במינוף במידת הסביר וביחס ליכולת שלכם ליטול סיכונים

התובנה החשובה ביותר – כולם יכולים ! ללא קשר לגיל, מגדר, השכלה וכו’..

אז שיהיה בהצלחה ויום עצמאות שמח !

תגובות הקוראים (2)

 1. ליאון

  תודה על העצות … אשמח להרחבה פרגמטית ומפורטת יותר בקשר לעתובנה החמישית …

  הגב
  • אורי היימן

   ליאון שלום,
   תודה על פנייתך ללאומי בלוג
   ישנה חשיבות ליצירת מנגנון השקעה שמאפשר למשפחה צמיחה במקביל לניהול השוטף (התקין) שלה.
   מרבית המשפחות מסתפקות בהגעה לאיזון בין הכנסות והוצאות (חשוב כשלעצמו). בעוד שהנחת תשתית השקעות ההולמת את יכולות המשפחה ומטרותיה חיונית לטובת צבירת נכסים לטווח הארוך.
   בברכה,
   עדי

   הגב

שדות חובה מסומנים בכוכבית

תגובתך הועברה לצוות לאומי בלוג ותפורסם לאחר אישורה.

האם אתה מסכים?