אריה שטרן

5 מושגים שסבא וסבתא צריכים להכיר בדיגיטל

אריה שטרן
סוד ההצלחה של המהפכה הדיגיטלית היא בכך שאפשר לאמץ אותה יחסית בקלות. ריכזנו עבורכם (או עבור סבא וסבתא שלכם) כמה מושגי בסיס שיאפשרו כניסה מהירה לעולם הדיגיטלי, כדי להבין ממחר בבוקר את הדברים החשובים.

שאלנו את חברי קבוצת הפייסבוק "סבא סבתא – הסיפור האמיתי" מה הנושאים שהכי מעניינים אותם לדעת במרחב הדיגיטלי, קבלו את 5 המושגים הכי מבוקשים:

פִילְטֵרִים בתמונות

נתחיל ברקע קצר – היכולת לשנות ולעצב תמונה הפכה לפופולארית מאוד בשנים האחרונות, בעיקר בגלל אפליקציות כמו אינסטגרם, סנאפצ'ט ורשתות חברתיות נוספות. חלק ניכר מהפעילות באותם אפליקציות ורשתות היא העלאה ושיתוף תמונות ברשת.

הפילטרים הם למעשה אופציה בתוך הממשק עצמו (בתוך האפליקציות שציינו) שמאפשרת להוסיף שכבה עיצובית נוספת על התמונה, באמצעות כלים הקיימים באפליקציה. למשל: לשנות את הגוון של התמונה, להוסיף אייקונים וטקסטים, לקבוע את מידת הבהירות והחדות ועוד – הכל בקלות ובמהירות.

 

 

לאחר עריכה והעלאת תמונה לאינסטגרם ניתן בקליק אחד לשתף את התמונה המעודכנת והמשופצת גם בחשבון הפייסבוק שלכם, או לשלוח אותה למי שאתם רוצים בוואטספ, במייל או בכל אפליקציה אחרת שבא לכם. כמו כן, ניתן לייצר קולאז'ים של מספר תמונות יחד עם אינספור רקעים ודוגמאות מוכנות, בקלות, ללא ידע טכנולוגי ובחינם.

 

סְטרִימִינְג

המונח "סטרימינג" (באנגלית: Streaming media) מתייחס להעברת תוכן ומדיה דרך האינטרנט ישירות אלינו – הגולשים. בדרך זו אנו יכולים לצפות בסרטונים ובשידורי טלוויזיה, להאזין לרדיו ועוד.. והכל בעזרת הסמארטפון או המחשב האישי שלנו המחובר לאינטרנט.

אחת מפלטפורמות הסטרימינג הפופולאריות והמוכרות ביותר בעולם היא כמובן YouTube. מלבד העלאת סירטונים וצפייה בסרטונים קיימים, ניתן בפלטפורמה של YouTube לצלם ולהפיץ סרטונים "בשידור חי" למאות אלפי גולשים בו זמנית.
 

הסרטונים הבולטים של השנה האחרונה ב-Youtube:

 

 

דוגמה נוספת לשירות סטרימינג מוכר היא שירותי הטלוויזיה והתוכן החדשים, אשר עובדים על אותה טכנולוגיה ומאפשרים לנו לצפות בכל ערוצי הטלוויזיה ותכנים נוספים במחירים מוזלים – מהספקים המובילים אפשר למצוא את נטפליקס, כאן 11, סלקום TV, פרטנרTV , סטינגTV  ועוד.

 

פִישִינְג

"פישינג" הינה שיטת הונאה המבוססת על “דיג” של מידע פרטי וחסוי של הלקוח, ע”י התחזות לאתרים פופולאריים או רכישות באינטרנט מאתרים עוינים. תהליך ה"פישינג" מבוצע באמצעות מגוון שיטות יצירתיות ומתוחכמות שבהן העבריינים מפתים את הקורבן להזין פרטים אישיים וחסויים שלו באתרים עוינים, ללא ידיעתו ומבלי שהוא יחשוד בכך. ועל ידי כך, הם למעשה גונבים פרטים כמו מספר כרטיס האשראי, הסיסמה שלנו לאתרי אינטרנט שונים ועוד…

 

סרטון הסבר על פישינג:

 

 

מספר כללי זהירות בהם חשוב לנהוג תמיד:


1. אל תעבירו בדואר אלקטרוני ואל תתנו בכל דרך אחרת מידע אישי, הכולל פרטים אישיים כמו מספר תעודת זהות, מספר חשבון בנק, מספר כרטיס אשראי, סיסמה וקוד משתמש.

2. אל תלחצו על קישור הנראה לכם חשוד! בדקו טוב את הגורם השולח, ושימו לב, הצעה שטובה מדי מכדי להיות אמיתית, היא כנראה ניסיון הונאה.

3. קיבלתם דואר אלקטרוני, שבו מצורף קישור ואתם מתבקשים לעדכן את הפרטים שלכם באתר מסוים? אל תעשו זאת. בכדי לשמור על המידע שלכם, הקלידו ידנית את כתובת אתר האינטרנט של האתר המדובר, או היכנסו לאפליקציה של האתר, ועדכנו את מה שצריך רק משם.

AI – בינה מלאכותית

בינה מלאכותית (AI) היא ענף של מדעי המחשב, העוסק ביכולת של האדם לתכנת מחשב אשר יפעל באופן המציג יכולות שאפיינו עד כה את הבינה האנושית בלבד. הגדרה רחבה יותר לתחום זה ניתנה על ידי מרווין מינסקי: "לגרום למכונה להתנהג בדרך שהייתה נחשבת לאינטליגנטית לו אדם התנהג כך".

דוגמה לשימוש בבינה מלאכותית שכזו אפשר לראות באפליקציית הניווט הפופולארית, וויז (WAZE) אשר בעזרת ניתוח כמות הנהגים והמיקום שלהם, יכולה לחזות פקקים בהמשך הדרך ולמצוא דרך חלופית אשר תעקוף את אותם הפקקים ותנווט את התנועה בחכמה בין מספר אפשרויות הנסיעה הקיימות עד ליעד.

דוגמה נוספת לשימוש בטכנולוגיה הזו, היא ה "זיהוי הקולי": כאשר לקוחות הבנק מתקשרים, בכדי לקבל שירות, הם מתבקשים לומר מספר פרטים בקולם. המערכת יודעת לנתח ולזהות את הקול של הלקוח, ובכך לאשר שאכן מדובר בלקוח הבנק, המקושר לחשבונו. פשוט, קל ומהיר.

 

"פייק ניוז" – חדשות כזב

"פייק ניוז" הן ידיעות המופצות באמצעי התקשורת, ברשתות החברתיות ובאתרי אינטרנט באופן דומה לחדשות אמיתיות, אך למעשה מדובר בסיפורים שקריים או הסחות דעת, המשמשות לתעמולה ולבלבול האנשים. בחדשות כזב שכאלה הכנסת המידע השגוי נעשית בכוונה תחילה, לשם הטעיית הקורא.

לא תמיד ניתן לזהות שמדובר ב"פייק ניוז", בטח לא כשהם מפורסמות ברשתות החברתיות. לכן נסו לבדוק מי המפרסם של הידיעה, האם הוא מוכר לכם, האם הוא נחשב מקור אמין? האינטרנט הוא מקום בו כל אחד יכול לפרסם את דעתו, לכן תמיד יש לשמור על ביקורתיות וספקנות ולבדוק בצורה מלאה את המקור של כל ידיעה לפני שיתוף או העברה שלה .

 

קמפיין וועדת הבחירות המרכזית נגד פייק ניוז:

 

 

אריה שטרן הוא מנכל webuildit ומרצה בסגל ההוראה של האוניברסיטה הפתוחה.