עמיר אייזיק

החורף כאן: כך תוודאו שהבית שלכם מוגן ומבוטח

עמיר אייזיק
כדי שתוכלו להיות בטוחים שביתכם ערוך ומוכן לחורף, חשוב לדעת מה מכסה חברת הביטוח שלכם, האם אתם מבוטחים ומה תוכלו לעשות כבר היום כדי להימנע ככל הניתן מנזקי החורף. ריכזנו עבורכם דברים שחשוב שתכירו.

ושוב אנחנו מוצאים את עצמנו בחורף. אמנם, החורף הישראלי הולך ונעשה קיצי עם השנים, אבל בכל חורף אנו עדים לאותם מראות חורפיים מוכרים ולא נעימים – גגות דולפים, שיטפונות בכבישים ודירות מוצפות.

 

יש הסוברים כי במקרה של נזק – הביטוח יכסה את הנזקים. אמנם, רוב אזרחי ישראל מחזיקים בביטוח דירה. עם זאת, נזקי החורף אינם נכנסים, בהכרח, תחת ההגדרה של 'אירועים ביטוחיים' (כלומר, אירועים שחברת הביטוח תפצה את המבוטח בגינם). אחת מאבני היסוד של העולם הביטוחי הוא הגדרת המושג 'אובדן' או 'נזק תאונתי'. ההגדרה המקובלת לנזק תאונתי היא "אירוע בלתי מתוכנן, בלתי צפוי, ישיר, הקורה בפתאומיות, במקום מוגדר". כמובן שעל מנת שאובדן או נזק תאונתי יכוסה על ידי חברת הביטוח, על הנזק התאונתי להיגרם כתוצאה מגורמי סיכון המצויינים בפוליסה. גורמי הסיכון המקובלים אשר קשורים במזג האוויר והמצויים במרבית הפוליסות הם:

 

1. נזק שנגרם לדירה מרוח שמהירותה עולה על 30 קשר, לרבות גשם שירד באותה עת, שלג או ברד

2. שיטפון ממקור מים חיצוני

3. סיכוני מים ונוזלים

 

לכן, חשוב להבהיר כי פוליסת ביטוח דירה, איננה כתב שירות לתחזוקת הבית או אמצעי לתיקון ליקויי בנייה. אל לו למבוטח לצפות כי נזקים כגון רטיבות בקירות כתוצאה מספיגת מי גשם או חדירת מי גשמים מבעד לתקרה שאיננה מתוחזקת באופן ראוי, יכוסו וישולמו על ידי חברת הביטוח. על המבוטח להיות ער לדקויות אלה ולהקפיד ולבצע מספר צעדים לקראת החורף הממשמש ובא. למשל, כדאי לוודא כי :

 

1. התעלות והמרזבים פנויים מלכלוך שהצטבר במהלך הקיץ והסתיו

2. האיטום בקירות ובגגות תקין

3. במרפסות אין ציוד או רכוש אשר הרוח יכולה לשאת אל הרחוב וכך להוות סכנה ממשית לעוברים והשבים

4. פריטים שאמורים להיות מחוברים באופן קבע לדירה כגון דוודים, מנועי מזגנים או פרגולות מחוזקים למקומם ומאובטחים.

ועוד

 

לסיכום, לקראת החורף כדאי להיות מוכנים ומבוטחים. אם מתרחש נזק המכוסה על ידי הפוליסה, כדאי להיעזר בסוכן ביטוח מקצועי שיידע לפנות לחברת הביטוח.

 

ושיהיה לכם חורף נעים.