זאב טפר

שינוי המגבלה במשכנתאות על בסיס פריים: 5 דברים שכדאי לכם לדעת!

זאב טפר
בסוף דצמבר האחרון החליט בנק ישראל על ביטול המגבלה הנוגעת לחלק של הלוואות על בסיס הפריים בהלוואות לדיור. מעתה ניתן לקחת עד שני שלישים מההלוואה על בסיס ריבית הפריים - ולא שליש בלבד כפי שהיה בעשור האחרון.

קודם כל, מהי הלוואה בריבית הפריים?

ריבית הפריים מבוססת על ריבית בנק ישראל, בתוספת של 1.5%. כיום (מרץ 2021) ריבית בנק ישראל עומדת על 0.1%, כך שריבית הפריים היא 1.6%הריבית בהלוואות על בסיס הפריים עולה או יורדת בהתאם לשינוי בריבית בנק ישראל, עליו מחליט בנק ישראל.

מה צריך לקחת בחשבון כשלוקחים הלוואת פריים?

נכון להיום ריבית הפריים נמוכה, אך קיימת בהחלט אפשרות שריבית זו תעלה, ובהתאם לכך תחול עלייה בהחזרים החודשיים על ההלוואה. מכיוון שהלוואות משכנתא הן לרוב בסכומים גבוהים ולתקופות ארוכות, כל עליה בריבית הפריים יכולה להשפיע באופן משמעותי על גובה ההחזר החודשילשם השוואה: כיום ריבית הפריים עומדת על 1.6% אבל בינואר בשנה שעברה היא עמדה על 1.75%, בינואר 2014 על 2.50% ושנתיים קודם לכן על 4.20%.
 
מתווה משכנתאות חדש
מתי השינוי נכנס לתוקף?

השינוי ללווים חדשים נכנס לתוקף מ-17 בינואר 2021. השינוי ללקוחות המעוניינים למחזר משכנתא קיימת (בין אם בבנק בו נלקחה המשכנתא ובין אם באמצעות משכנתא בבנק אחר) ייכנס לתוקף מ-28 בפברואר 2021.

עד כמה יכול שינוי בריבית הפריים להשפיע על ההחזר החודשי שלי?
ישפיע בהחלט. הנה דוגמה: אם לקחתם הלוואה ל-20 שנה, לא צמודה למדד המחירים לצרכן, במסלול על בסיס הפריים בגובה 500,000 שקל, כאשר שיעור הריבית בהלוואה (הפריים יחד עם התוספת שנקבעה בהסכם ההלוואה) עומד, למשל, על 1.5%: ההחזר החודשי ההתחלתי שלכם יהיה 2,413 שקל. אם ריבית הפריים תעלה, והריבית בהלוואה תגיע לאחר שנתיים ל-4.0%, ההחזר החודשי יקפוץ ל-2,968 ש"ח – 555 ש"ח יותר בהחזר החודשי!
 
מחשבון משכנתא
 
האם בעקבות ההחלטה של בנק ישראל כדאי לי למחזר את המשכנתא או להגדיל את מסלול הפריים בהלוואה חדשה שאנחנו לוקחים?

לפני שממחזרים הלוואה קיימת ולפני לקיחת הלוואה חדשה, חשוב לשקול גם את הסיכונים הכרוכים בהגדלת מרכיב הפריים בהלוואה שלכם. זכרו כי עלייה בריבית הפריים תגדיל את ההחזר החודשי שלכם ותקטין את ההכנסה הפנויה שלכם.

 
כדי לבדוק האם כדאי לכם למחזר את המשכנתא הקיימת, ניתן לפנות אלינו בטלפון 3200* על מנת שנבחן יחד מהן האפשרויות הכדאיות ביותר לכם למיחזור המשכנתא, ומה ההשלכות שלהן.

 

**האמור הינו מידע כללי בלבד ואין בו משום המלצה ו/או ייעוץ מקצועי. הדוגמאות הינן לצורך המחשה ונוחות בלבד. השינויים בשיעורי הפריים עשויים להיות שונים מהדוגמאות המפורטות. אין באמור להוות הצעה ו/או התחייבות להעמדת אשראי ו/או מחזור המשכנתא. המסמכים המחייבים הם אלו שייחתמו, ככל שייחתמו, מול הבנק. הכל כפוף לשיקול דעת ולקריטריונים של הבנק. אי עמידה בפירעון ההלוואה עלול לגרור חיוב בריבית פיגורים והליכי הוצאה לפועל. בבנק לאומי הריבית בהלוואה לא תפחת מ- 0%.