עמיר אייזיק

7 דברים שכדאי לדעת על ביטוח משכנתא

עמיר אייזיק
מצאתם את הדירה המיוחלת? מזל טוב. החלטתם לקחת משכנתא? שיהיה לכם בהצלחה. קחו בחשבון שאתם ממש קרובים למשימה חדשה וחשובה: ביטוח המשכנתא. עמיר אייזיק, סמנכ"ל מעלות חברה לביטוח, ריכז עבורכם 7 נקודות שחשוב לשים אליהן לב בעת עריכת הביטוח:

שוק המשכנתאות הוא שוק סוער. הוא נוגע לרבים מאיתנו. בעצם, כשחושבים על זה – הוא נוגע לכל אלו שקונים (או שוקלים לרכוש) נכס נדל"ני במהלך חייהם. שוק המשכנתאות חופף באופן מלא לשוק הנדל"ן והדירות, ושניהם נמצאים בנסיקה מתמדת בשנים האחרונות.

קצת מספרים, כדי לסבר את האוזן :
שוק המשכנתאות שהגיע לשיא בשנת 2014 עם היקף הלוואות חדשות של כ – 55 מיליארד₪, שבר את שיאו זה, וצפוי להסתכם בשנת 2015 בכ – 68 עד 70 מיליארד.

היקף המשכנתא הממוצעת עומד על כ – 650 אלפי , והמשמעות היא שבשנת 2015 מעל 100,000 משפחות ובתי אב בישראל נטלו משכנתאות חדשות, אכן היקף אדיר.

תהליך נטילת המשכנתא הינו  ארוך ומורכב. על כן, ארצה לגעת פה בנקודה אחת בתהליך זה, נקודה אשר לא תמיד זוכה לחשיבות הראויה, ולהאיר עליה זרקור קטן: הנקודה הביטוחית.

 

נציג הבנק יבקש מכם להגיש לבנק שתי פוליסות, פוליסה לביטוח חיים ופוליסה לביטוח מבנה.

ביטוח החיים מבטח את חיי הלווים מפני מוות. במקרה מוות של אחד המבוטחים, תכסה חברת הביטוח את יתרת המשכנתא ותקל על היורשים מנטל ההלוואה.

ביטוח המבנה מבטח את הדירה, שלצורך רכישתה ניטלה ההלוואה, מפני אסונות שונים כגון רעידת אדמה, סערה, שריפה, נזק בזדון, נזקי מים וכו'. הדירה היא הבטוחה של הבנק לצורך העמדת ההלוואה ומכאן החשיבות בשמירה על ערכה.

 

על כן, חשוב לשים לב למספר נקודות בעת עריכת הביטוח:

 

1. יש להקפיד כי סכום הביטוח בביטוח חיים לא יפחת מסכום ההלוואה, לא רק בעת רכישת הביטוח אלא גם לאורך כל חיי ההלוואה והביטוח.

 

2. יש להקפיד כי סכום ביטוח המבנה יעמוד על מלוא העלות הנדרשת לשם בנייתה מחדש של הדירה. הכלל הנוהג בענף הוא שעלות בנייה למטר היא לא פחות מ – 5,000 ₪. לשם המחשה, במידה וגודל הדירה הוא 100 מ"ר, סכום הביטוח אל לו שיפחת מ – 500,000 ₪.

 

3. יש להקפיד שתקופת הביטוח תחפוף באופן מלא לתקופת ההלוואה.

 

4. חשוב להיעזר בסוכן ביטוח שיכול לעזור הן בהבנה ופישוט של תנאי הפוליסה והכיסויים והן במקרה של ארוע ביטוחי. סוכן גדול וחזק הוא כלי הכרחי במיצוי זכויותיכם המפורשות והלא מפורשות בפוליסת הביטוח אל מול חברת הביטוח.

 

5. חשוב לוודא כי הפרטים אשר מסרתם במהלך עריכת הביטוח, בין אם מדובר במצבכם הרפואי או העיסוקי, הינם נכונים, מדויקים ומלאים. לא אחת קורה שמועמד לביטוח "שוכח" מצב רפואי מסוים או ממעיט בהרגלי העישון שלו, דבר המקשה על משפחתו למצות את זכויותיה לפי הפוליסה.

 

6. חשוב לוודא שהפרטים המופיעים בפוליסה או באישור הביטוח, משקפים נאמנה את הפרטים שמסרתם בתהליך רכישת הביטוח. חברות הביטוח, משהפיקו כבר את פוליסות הביטוח, לא יבצעו בדיקה מיוזמתם של הפרטים בפוליסה וזאת עד לקרות מקרה הביטוח, ואז זה יכול להיות כבר מאוחר מדי מבחינת המבוטח.

 

7. חשוב לבצע "שופינג" בין חברות הביטוח אבל לזכור שהמחיר אינו חזות הכל. רגע האמת של הפוליסה הוא בעת קרות מקרה ביטוחי.  אז נמדדת, מצד אחד, יכולת הסוכן לממש את הפוליסה ומצד שני נכונות חברת הביטוח לשלם את תגמולי הביטוח.

 

 

האמור ברשימה זו לעיל אינו מהווה ייעוץ ביטוחי ו/או משפטי המתואם לנתונים האישיים, לצרכים ולהעדפות של הקורא ואין בו משום המלצה ו/או חוות דעת לביצוע עסקה כלשהי במוצרים ביטוחיים, והוא אינו בא להחליף את שיקול דעתו העצמאי של הקורא.