נועה ליפשיץ

מחפשים דירה? כך תדעו מה התקציב שלכם

נועה ליפשיץ
השאלה החשובה ביותר בתהליך רכישת דירה

השאלה החשובה ביותר בתהליך רכישת דירה היא גם השאלה הראשונה: איזו דירה אתם באמת יכולים להרשות לעצמכם? מחשבון תכנון התקציב שלנו יסייע לכם לענות עליה
חיפוש בית חדש הוא אחד האתגרים הגדולים של חיינו. הוא מרגש ומלהיב, אך עלול גם לייגע ולהתיש. זה כמו לצאת לשופינג של “העתיד שלכם”: אתם יכולים לראות את עצמכם בדירת גג, או בדירת גן, באזור כפרי או עירוני, בקומת קרקע או בקומה גבוהה, בדירת קבלן או דירה משודרגת, עם או בלי מרפסת, עם כך או כך חדרי ילדים, אמבטיה או מקלחת, בתקציב כזה או בתקציב אחר.
הרבה חלומות, אך בסופו של דבר, יש להתאים אותם למציאות – ולתקציב שלנו. רק עם תכנון נכון של רכישת דירה תוכלו “לחיות עם המשכנתא בשלום” ולעמוד בהחזרים לאורך זמן.
לפני שמתחילים לתכנן את תמהיל המשכנתא המתאים לכם ביותר, יש לענות על שאלה לא פשוטה ובסיסית: איזו דירה אתם באמת יכולים להרשות לעצמכם? התשובה לשאלה זו עוברת דרך שני נתונים: מהו ההון העצמי העומד לרשותכם, כלומר הסכום שאתם מביאים מהבית, ללא הלוואות, ונתון נוסף – כמה אתם יכולים להוציא בחודש כהחזר משכנתא.

התשובה לשאלה זו צריכה להינתן עוד לפני שאתם מחפשים דירה. הרי אין טעם לחפש דירה בעלות של 1.5 מיליון שקל, אם אתם יכולים להרשות לעצמכם, למשל, דירה בשווי מיליון שקל בלבד.

סוף מעשה במחשבון תחילה

כדי לסייע לכם בתכנון התקציב לרכישת הדירה, פיתחנו את מחשבון תכנון התקציב: כלי יעיל וייחודי, בו מומלץ להשתמש ממש בתחילת התהליך – עוד לפני חיפוש הדירה בפועל. במחשבון זה אתם מזינים שלושה נתונים פשוטים:

א. עלות הדירה

ב. הון עצמי קיים הסכום אותו אתם מביאים “מהבית”, לא כהלוואה. סכום אותו לא תצטרכו להחזיר.

ג. החזר חודשי מבוקש כמה כסף תהיו מסוגלים להחזיר מדי חודש.

מחשבון תכנון תקציב

לאחר הזנת הנתונים לחצו על כפתור “חשב” – והמחשבון יבדוק אם המספרים שלכם ‘מסתדרים’. במלים אחרות, המחשבון מחשב את סכום המשכנתא שאתם צריכים – בהתבסס על עלות הדירה וההון העצמי שהזנתם למחשבון, וכתוצאה מכך גם את אחוז המימון של המשכנתא. המחשבון מחשב גם את תקופת המשכנתא המשוערת, על פי ההחזר החודשי שהזנתם.

אבל זה לא הכל.

מחשבון התכנון התקציבי שלנו ייתן לכם גם כיוונים לשינוי הפרמטרים, אם יש צורך בכך. למשל: אם ההון העצמי שלכם נמוך מדי, המחשבון ייעץ לכם לחפש דירה בסכום נמוך יותר, או לחלופין להגדיל את ההון העצמי. דוגמה נוספת: אם ההחזר החודשי שהזנתם נמוך מדי – כך שתקופת ההחזר תהיה ארוכה מדי – המחשבון ייעץ לכם להגדיל את ההחזר החודשי.

את השינויים ניתן ליישם בקלות: פשוט מעלים או מורידים את הפרמטרים, ומחשבים מחדש. כך, לאחר מספר דקות כבר תוכלו לקבל תמונה ברורה יותר של עלות הדירה אותה אתם צריכים לחפש.

עכשיו, כשהתמונה ברורה יותר, תוכלו להתחיל לחפש ברצינות את הדירה שלכם. זו שמתאימה לכם באמת.

בהצלחה!