עידית מטלון

איך תוכלו לחסוך בעת לקיחת משכנתא?

עידית מטלון
כשעידית מטלון, ראש צוות שטרות ובטחונות במערך המשכנתאות, מדברת על חסכון –

כשעידית מטלון, ראש צוות שטרות ובטחונות במערך המשכנתאות, מדברת על חסכון – היא לא מתכוונת רק לחסכון בכסף אלא גם לחסכון בזמן ובלא מעט כאב ראש. לא פחות חשוב. אז איך עושים את זה חכם?
איך אפשר לחסוך כסף בהליך לקיחת משכנתא?
 – ידע הוא כח, בין השאר בכך שהוא מאפשר לכם לבצע מיקוח מושכל שמבוסס על עובדות. לפני שאתם בוחרים בנק למשכנתאות ערכו סקר שוק. בידקו אילו מסלולי הלוואות מציע כל בנק, באילו תנאים, אילו אפשרויות יש לו לתמהילים שונים שעשויים להתאים לצרכים שלכם. הגיעו לכל בנק למשכנתאות כשאתם מצוידים בידע על המתחרים שלו. אגב, גם במהלך חיי ההלוואה ניתן, ואף כדאי, לערוך סקרי שוק להשוואת המחיר.

– התאימו היטב את מסלול ההלוואה וסוג הריבית למבנה ההוצאות וההכנסות העתידיות שלכם: אולי מתאימה לכם הלוואת בלון? או גרייס? – הבינו את המושגים הללו ובידקו אם הם מתאימים לכם.

– בהמשך להמלצה הראשונה: גם בשלב שבו אתם מחויבים לבטח את הנכס, עירכו סקר שוק קפדני ומדוקדק שיכלול את כל החברות שמציעות את המוצר הזה.

– מיד לאחר שהושלמה עסקת הרכישה ושולמה מלוא התמורה עבור הנכס, בידקו שעורך הדין שלכם (נחזור אליו בהמשך) דאג להעברת הזכויות, כדי לוודא שהנכס אכן נרשם על שמכם ועל מנת לחסוך בעמלות שהבנק גובה במידה והשעבוד מתעכב.

במידה ובמהלך חיי ההלוואה ברצונכם לבצע סילוק מוקדם (חלקי/מלא) של ההלוואה, מומלץ לברר אם יש נקודות יציאה ומתי כדאי לבצע את הסילוק.

ואיך אפשר לחסוך זמן בהליך לקיחת המשכנתא?

– מומלץ להגיש בקשה לאישור עקרוני של הלוואת המשכנתא וזאת על מנת לוודא שאכן תוכלו לקבל את סכום ההלוואה הדרוש להשלמת הרכישה, עוד בטרם רכשתם את הנכס בפועל. ניתן להגיש בקשה טלפונית במוקדים של הבנקים למשכנתאות.

– לצורך ביצוע העסקה מומלץ לבחור עורך דין בעל התמחות במקרקעין ובדיני חוזים. לא פעם הרישום של הנכס בלשכת הרישום הינו מורכב ורצוי, ואף מומלץ, שגורם בקיא בתחום יבחן את המסמכים בטרם עת.

– מומלץ לקרוא באינטרנט על המושגים הבסיסיים המתייחסים לרישום נכסים (טאבו, מינהל מקרקעי ישראל, שמאות, חברה משכנת, נסח טאבו, אישור זכויות, בעלות, חכירה, שעבודים וכד’). זה יחסוך לכם זמן בפגישות עם בעלי המקצוע הרלוונטיים. אמרנו כבר שידע זה כח, נכון…? – תשמחו לגלות שהוא גם עוזר לחסוך זמן.

– בחירת הנציגות בה תבוצע ההלוואה חשובה אף היא וכדאי לשקול קרבה לבית/למקום העבודה, קיום חנייה זמינה, וכד’. בידקו אם הבנק שבו אתם לוקחים את המשכנתא מעניק ללווים שלו שירות משלוחים. שירות “רצים בשבילך” של לאומי, לדוגמא, מציע הקלה משמעותית למי שמעדיף לא להתרוצץ בין רשויות, עורכי דין וכד’.  

 בהצלחה!