אורן לוי

אישור עקרוני לפני הסכם עקרונות

אורן לוי
סיירתם בין עשרות פרויקטים, הצצתם אל תוך אינסוף דירות למכירה – ולבסוף מצאתם את דירת החלומות שלכם.

סיירתם בין עשרות פרויקטים, הצצתם אל תוך אינסוף דירות למכירה – ולבסוף מצאתם את דירת החלומות שלכם. חתמתם על זיכרון דברים או חוזה לרכישת דירה – ואז מה? ואז אתם מגלים, שאינכם יכולים לשלם עבור דירת החלומות שלכם.
על מנת להימנע ממצב כזה, חשוב  לוודא  שהמושג  “אישור עקרוני” לבקשה למשכנתא מוכר לכם, מובן לכם, ושאתם, רוכשי הדירה, הזקוקים למשכנתא, דואגים לקבל אישור כזה לבקשה למשכנתא עוד לפני שאתם מתחייבים לעסקה בפני המוכרים (גם אם אין לכם עדיין את כל הפרטים הסופיים).
כבר היו מקרים שהסתיימו לא רק במפח נפש ובאכזבה גדולה, אלא גם בנזק כספי. אסור לנקוט בגישת ה”יהיה בסדר” שמאפיינת אותנו כישראלים, כשמדובר בקניית נכס, אלא לוודא שהבנק מאשר לנו את המימון המבוקש.
ולכן, גם כשהעסקה “חמה” ואפילו “רותחת”, המוכר לוחץ  ש”רוכש פוטנציאלי אחר כבר בדרך עם מזוודה מלאה בכסף”  או “שזאת עסקה  של פעם בחיים” – מומלץ  לפעול  לקבלת האישור עקרוני לבקשה למשכנתא מהבנק לפני שמתחייבים.

מהו האישור העקרוני בבנק לאומי למשכנתאות?

השלב הראשון בתהליך קבלת המשכנתא הינו הגשת בקשה לקבלת אישור עקרוני  לבקשה משכנתא מהבנק. במסגרת הפנייה מוסר הלקוח פרטים ראשוניים אודותיו ואודות הנכס אותו הוא מעוניין  לרכוש. לאחר בדיקה קצרה של הבקשה, ובמידה והבנק החליט לאשר את הבקשה באופן עקרוני, מקבל הלקוח תשובה מהבנק, שמהווה “אישור עקרוני” לבקשה למשכנתא – מעין “אור ירוק” להמשך התהליך (באישור העקרוני מפרט הבנק את הסכום ותנאי המשכנתא המאושרת בכפוף לתנאים).

 האישור העקרוני, כאמור, מאפשר לכם לאמוד את האפשרויות העומדות בפניכם – וזאת ללא כל עלות כספית  וללא התחייבות ליטול את המשכנתא. קבלת האישור העקרוני אינו מותנה בכך שתחתמו על הסכם ההלוואה או שתשלמו עמלה כדי להבטיח או לשריין את האישור העקרוני או את תנאיו.

 כשמדובר בקבלת אישור עקרוני, ההתייחסות הראויה אליו, לדעתי, היא כאל שלב חשוב בתכנון המשכנתא (“משכנתא לא לוקחים, משכנתא  מתכננים”), מכיוון שהוא מספק לנו ביטחון לגבי אפשרות לקבלת ההלוואה הנדרשת לרכישת הנכס הנכסף. בלי אישור זה, אין לנו ביטחון, שהבנק  ייתן לנו את סכום ההלוואה המבוקש או חלק ממנו. עקב כך גם לא נוכל להעריך מהו התקציב העומד לרשותנו לצורך רכישת הנכס, ולכן, מומלץ  לפעול  לקבלת האישור עקרוני מהבנק כבר בתחילת התהליך.

חשוב לדעת שהאישור העקרוני מותנה בכך שכל הפרטים שנמסרו במעמד הגשת הבקשה יאושרו ויאומתו, ולא יתגלו בהמשך פרטים נוספים שימנעו מהבנק לאשר את הבקשה.

תוקף הריביות שיינתנו במסגרת האישור העקרוני הינן ל-12 ימים מתאריך קבלת האישור העקרוני הראשון, ולאחר מכן ניתן לבקש הארכת תוקף לריבית – והדבר כפף לשיקול דעתו של הבנק.

אז איך מבקשים אישור עקרוני בלאומי למשכנתאות? 

אפשר בשיטה המסורתית: מגיעים לפגישה בסניף הבנק, והאישור העקרוני של הבנק לבקשה מתקבל, בדרך כלל, תוך יום עסקים אחד. אבל לא חייבים להגיע לסניף הבנק. ניתן גם להגיש בקשה ליצירת קשר באתר האינטרנט של הבנק באמצעות הזנת פרטים שונים על עצמכם ועל הנכס שאתם מעוניינים לקנות (עלות הנכס, גובה הלוואת המשכנתא המבוקשת, שכר וכו’). לאחר שתזינו את הפרטים, נציגי הבנק יצרו אתכם קשר. אפשרות נוספת היא יצירת קשר עם המוקד הטלפוני (לאומי ישיר למשכנתאות בטלפון 3200*), ובאמצעותו ניתן לקבל בדרך כלל אישור עקרוני לבקשה להעמדת הלוואה בתוך שעה אחת בלבד בטלפון. במקרים רבים ניתן האישור העקרוני כבר במהלך השיחה עם הנציג הטלפוני.

לאתר לאומי למשכנתאות