אורן לוי

מחשבון משכנתא בקלי קלות

אורן לוי
מחשבון משכנתא הינו מחשבון פשוט

מחשבון משכנתא הינו מחשבון פשוט (גם למי שמאמין מאז ימי התיכון שהוא הומני ולא ריאלי) שמטרתו לתת אומדן על יכולת החזרי תשלומי המשכנתא החודשיים שלכם. לחליפין המחשבון יכול לעזור לכם לגלות את גובה ההלוואה המתאימה לכם בהסתמך על יכולת ההחזר החודשית שלכם.
אם לא ידעתם, רציתי לספר לכם שקיימים מחשבוני משכנתא רבים באינטרנט, כולם מושתתים על  עקרונות של קלות  ונוחות  השימוש. מה שנדרש  מכם הוא  פשוט להזין את הנתונים במקום המתאים ולבחור את שיטת ההחזר  המתאימה  לחישוב.

בואו נעשה את זה אפילו יותר פשוט, רק עקבו אחרי ההוראות הבאות:

הנחיות  לשימוש במחשבון משכנתא:

 • ליחצו כאן על לינק מחשבון משכנתא
 • הזינו במחשבון  את סכום המשכנתא המבוקשת, הריבית השנתית ואת  מספר השנים להחזרת ההלוואה (ניתן פשוט לגרור את העמודות הכחולות במקום להקיש)
 • בחרו את שיטת ההחזר של ההלוואה: שפיצר, קרן שווה או בוליט (רוב הלוואות המשכנתא ניתנות היום בשיטת החזר שפיצר)
 • מעל הטבלה תוכלו לבחור בחישוב התשלום החודשי שלכם כפונקציה של סכום ההלוואה המבוקשת, הריבית ומס' שנים, או חישוב של סכום המשכנתא ע"פ ההחזר החודשי הרצוי, הריבית ומס' השנים.

חשוב לציין, שמחשבון משכנתא אינו לוקח בחשבון שינויים בריביות, במדד, בשערי המט"ח, או ביטוחים, עמלות, ריביות ופיגורים. מצד שני לפי הוראת בנק ישראל, רוב הלוואת המשכנתא ניתנת כיום בריבית קבועה וזה מפשט את אופן  החישוב (למעט נושא ההצמדה למדד המחירים לצרכן בהלוואות צמודות מדד).

הצגת לוח ההחזרים (לוח סילוקין)

בחירה ב"שיטת החזר" תמחיש לנו את סכום ההחזרים החודשיים לאורך תקופת ההלוואה.

לחיצה על "הצג לוח החזרים" כשכפתור "שפיצר" מסומן, תציג את  לוח הסילוקין  לפי שיטה זו, ונוכל לראות את אחד המאפיינים הבולטים שלה-  סה"כ ההחזרים  החודשים של הקרן + הריבית שווים לכל אורך תקופת ההלוואה. כלומר, החזרי המשכנתא החודשיים (אם ננטרל בהלוואות צמודות מדד את המשתנים שהוזכרו כגון מדד, שינוי בריבית וכו')  נשארים קבועים  לאורך כל התקופה.

 בחירה בשיטת החזר "קרן שווה"  תציג את סכום ההחזר החודשי הראשון.   לחיצה על "הצג לוח החזרים" תראה שלאורך כל תקופת ההלוואה ההחזרים על חשבון הקרן יהיו שווים (מכאן השם "קרן שווה") והריבית שתשולם כל חודש תרד, מכיוון שיתרת הקרן יורדת לאורך תקופת ההלוואה (שוב, בהנחה שאין מדד והריבית לא משתנה). לפיכך, בשיטת קרן שווה החיובים  הראשונים גבוהים יותר מההחזרים בסוף התקופה, לעומת שיטת החזר שפיצר בה ההחזרים שווים לאורך התקופה.

 לבסוף,בחירה בשיטת ההחזר בוליט (הנקראת לעיתים גם "הלוואת בלון")  תחשב עבורנו  את ההחזרים החודשיים אשר נשלם לאורך תקופת ההלוואה בגין הריבית בלבד, זאת מכיוון שבוליט הינה הלוואה בה מחזירים מדי חודש את תשלומי הריבית ובתום תקופת ההלוואה מחזירים את כל הקרן.

 לסיכום, אם הצלחתי בפוסט זה לגרום ולו למספר אנשים להכיר ולהשתמש במחשבון המשכנתא משימתי הושלמה, אבל כמובן שלא אוכל לסיים ללא משפט הקסם המסייג: המחשבון הינו כלי  פשוט ונהדר לחישוב עצמי של סכום ההלוואה וגובה ההחזר החודשי, אך אינו  מהווה תחליף לפגישה עם נציג המשכנתאות של הבנק.  

תגובות הקוראים (3)

 1. סיכום השבוע בעולם המשכנתאות והנדל"ן – 15/03/2012-21/03/2012 | משכנתאמן - בלוג משכנתא

  […] של לאומי, הקדישו השבוע פוסט מיוחד להסבר שימוש במחשבון משכנתא – אנשים רבים נרתעים […]

  הגב
 2. משכנאתמן

  מדובר בשלב שהוא הכרחי כחלק מהתכנון הפיננסי הנכון ללקיחת משכנתא – חייבים לדעת מה ההחזרים שאתם יכולים לעמוד בהם וכתוצאה מכך מה התקופות שתוכלו לקחת את ההלוואה ולאילו ריביות תרצו להגיע במשא ומתן בבנק.

  הגב
 3. שוקי

  מיקצועי ואיכותי.יפה מאוד

  הגב

שדות חובה מסומנים בכוכבית

תגובתך הועברה לצוות לאומי בלוג ותפורסם לאחר אישורה.

האם אתה מסכים?