אסף לבנון

בית פרטי או דירה? כל מה שצריך לדעת לפני שבוחרים

אסף לבנון
לצאת לגינה ירוקה או להשקיף על הבתים הקטנטנים מקומה 17? אם אתם לא יודעים בוודאות מה מתאים לכם, קחו כמה נקודות למחשבה רגע לפני שתחליטו היכן להתגורר

כשמחפשים אחר נכס למגורים, השיקולים מסתכמים להרבה יותר מגובה התקרה וצבע הקירות. אז מה עדיף, בית עם חצר ודשא ירוק, או דירה אי שם בקומה גבוהה? אין לכך תשובה אחת נכונה. מדובר בהעדפה סובייקטיבית המשתנה מאדם לאדם וקשורה באישיות, בצרכים, בשלב  החיים בו אתם נמצאים וכו׳. בכל אופן, כדי לפזר את הערפל, ריכזנו לכם סוגיות שיעזרו לכם להכריע.

 

האנשים: הנאים השכנים בעינייך?

״שכנים טובים הם דבר שלא תמיד מורגש, אבל שכנים רעים יכולים להיות סיוט של ממש״. אין ספק כי שכנים הם חלק בלתי נפרד מחוויית החיים, גם של אלו המתגוררים בבניין דירות וגם של אלו המחזיקים בבית פרטי עם חצר. אולם, קשה להתעלם מהעובדה שבדירה, היחסים עם השכנים מעט ״צמודים״ יותר ויהיו מאתגרים יותר, למשל: רעשים טבעיים כמו גרירת רהיטים, טריקת דלתות, קולות טלוויזיה ואפילו צעדים עשויים להיות מורגשים יותר לאלו המתגוררים בבניין דירות.
יחד עם זאת כשגרים בדירה, שכנים יכולים להוות יתרון בעיקר למי שאוהב חיים קהילתיים. הילדים יכולים לשחק יחד בחצר הבניין, השכנים יכולים לתת לכם חלב כשחסר,  ובכלל, הם יכולים להפוך לחברים שלכם. בבתים פרטיים כל משפחה חיה עם עצמה ובנפרד,  ובדרך כלל יש פחות מעורבות או השפעות של  השכנים. דרך חיים זו מתאימה יותר למי שהפרטיות והשקט חשובים לו.

 

תמונת עציץ משקיך מהמרפסת

 

 

התחזוקה: כולם באותה הסירה

מגורים בדירה גוררים גם אזורים משותפים: גינה, חלל כניסה, חדר-מדרגות, מחסן משותף ועוד. חללים אלו, עבור מי שמתגורר בבית פרטי, יהיו תחת אחריותו בלבד. מצד אחד מדובר ביתרון (אין תשלום ועד בית ולא צריך לעשות הצבעה על צבע האדניות), אבל מצד שני מדובר בתחזוקה עצמית של מרחב גדול יותר. למשל, אם אתם אלו שאמונים על הניקיון בבית, תצטרכו לנקות שטחים רבים יותר, להשקיע בגינון ועוד, ואם אתם משלמים לעוזר/ת ייתכן כי תשלמו על יותר שעות עבודה.

 

החנייה: שמור לי מקום? או רק תבחר?

נתחיל ונאמר כי אם שמתם ידכם על בניין שבו לכל דירה יש 2 חניות, אנחנו מסירים בפניכם את הכובע ורוצים לקבל את הכתובת. אבל… היות ובהרבה מקרים בנייני מגורים לא בהכרח כוללים חניה, מדובר בשיקול מאוד חשוב. כך למשל, אנשים המתגוררים בדירה בעיר כמו תל אביב ואינם מחזיקים בחניה, עשויים לחיות עם זה בשלום במידה והם מתניידים בתחבורה ציבורית או אופניים. לעומת זאת, אם אתם עובדים מחוץ לעיר וגם צריכים להקפיץ את הילדים פה ושם לגן ולחוגים, היעדר חניה אישית יכול להיות מתיש.

 

 

אופניים תלויים בחדר

 

 

האוויר הפתוח: מרחבים פתוחים? או דשא סינטטי?

בעוד שבדירה תצטרכו להסתפק במרפסת, גינה משותפת או גג בשביל ליהנות מאחר הצהריים באוויר הפתוח – בבית פרטי לרוב תהיה לכם גם גינה פרטית שיכולה לשמש אתכם למגוון תחביבים ואירועים. אבל כמובן, הכל תלוי ברצון ובדמיון שלכם! גם במרפסת קטנה אפשר ליצור פינת אירוח אינטימית ואפילו גינת ירק חיננית במיוחד.

 

 

לסיכום, אמנם אין תשובה חד משמעית לשאלה איפה עדיף לגור, בדירה או בבית פרטי, אבל מה שבטוח הוא  שיש הרבה שיקולים שצריך לקחת בחשבון. אז לפני שתחליטו איזה נכס לקנות ואיפה הכי כדאי לגור – אל תשכחו להסתכל על התמונה הרחבה ככל הניתן! 

Comments are closed.