בילי וורובל

מיומנה של מחפשת דירה – פרק ה’: חיפוש בעזרת מתווכים

בילי וורובל
גם בילי וורובל נשברה: אחרי חודשים של חיפושים, היא פונה למשרד תיווך

גם בילי וורובל נשברה: אחרי חודשים של חיפושים, היא פונה למשרד תיווך. אולי ממנו תבוא הישועה.
למרות חיפוש סיזיפי וממושך בלוחות המודעות בעיתונות ובאינטרנט, עוד לא מצאנו דירה לשביעות רצוננו המשפחתית. בצר לנו, החלטנו לנסות ולהיעזר בשירותי מתווכים מהאזור, כאשר עד עתה פסחנו עליהם מטעמי תקציב.לצד כל האנשים המצוינים העוסקים בתיווך כמקצוע עיקרי, לא חסרים קומבינטורים שעושים עסקאות תיווך “על הדרך”, ללא כל מחויבות אתית ומקצועית וללא רישיון תיווך, דבר המנוגד לחוק.

לכן חשוב לזכור: אם מחליטים לפנות למתווך, עדיף לבחור בכזה שקיבלתם עליו המלצות בדבר איכות עבודתו, אמינותו ומקצועיותו.

הפגישה הראשונית עם המתווך יכולה להיות מעט ביזארית – כשאתם מחפשים דירה דרך מתווך, תתקלו בו לפעמים למרגלות הבניין (או כמה בניינים משם, כדי לא לחשוף מיד את הכתובת האמיתית…), “חמוש” בפנקס העבודה שלו, ועוד בטרם הצגתם את עצמכם הוא יחתים אתכם על הסכמה לתשלום אחוזי עמלה אימתניים. לכי תנהלי משא ומתן על שיעור דמי התיווך בטרם שזפה עינך את הדירה המיוחלת. קצת מפחיד… כמו כן, מחירו הגבוה של הנדל”ן בישראל מביא לכך שגם אם הסכמתם לשלם למתווך בין 1-3% מגובה העסקה (כנהוג בישראל), המחיר הסופי של הדירה – בתוספת עמלה זו, שכר טרחה לעו”ד ומיסוי המקרקעין – מתייקר בצורה משמעותית.

עצה חשובה: פגשתם מתווך שהוכיח את עצמו כחלקלק, ערמומי ובלתי אמין – נתקו עמו מידית כל קשר, כדי להיזהר מהצעות שהוא מביא בפניכם. לעומת זאת, מתווך טוב הוא נכס של ממש: בדרך כלל יש לו מאגר דירות מצוינות, שלא מפורסמות במקומות אחרים, הוא מכיר היטב את האזורים שהוא עובד בהם והוא יכול לתת לכם טיפים מצוינים (תמ”א 38, פינוי-בינוי עתידי, ועוד כהנה וכהנה) – והוא יכול לעזור לכם מאוד בשלב המשא ומתן.

ב-1.4.1997 נכנס לתוקף חוק המתווכים במקרקעין, המגדיר מהו תיווך מקרקעין, מהם התנאים לעסוק במקצוע התיווך, גובה דמי התיווך, בלעדיות שירותי התיווך, חובות המתווך, מועדי התשלום למתווך וכדומה.  

יומנה של מחפשת דירה - 5 חוק המתווכים | לאומי בלוג

לקריאת הפרקים הקודמים: פרק א’פרק ב’פרק ג’, פרק ד’