בילי וורובל

פרק ג’: דירה חדשה מקבלן או דירה יד שנייה?

בילי וורובל
בילי וורובל מתלבטת, ואפשר להבין אותה: היתרונות והחסרונות של כל החלטה מפורטים כאן, לפניכם.

בילי וורובל מתלבטת, ואפשר להבין אותה: היתרונות והחסרונות של כל החלטה מפורטים כאן, לפניכם.
כשאתה מחפש דירה, הסביבה האורבנית שמסביב הופכת פתאום למושא של מחשבות ותחקירים.
בניינים שמעולם לא העפתי בהם יותר ממבט חטוף בדרך לסופרמרקט, נסקרים על ידי כמו היו משתתף בבליינד דייט. זה – ישן מדי, זה – סתמי מדי, זה  – יושב בדיוק על הכביש הראשי, זה – שופץ לאחרונה ונראה נפלא וזה – צבוע בצבעים חסרי טעם.

 לקנות דירה מיד שניה זה כמו לקנות מכונית משומשת – את מיטב שנותיה היא בילתה עם אחרים וזה ניכר בה, העיצוב שלה, האישיות שלה, שייכים לחלוטין לבעליה הקודמים ולפעמים זו יכולה להיות חוויה מזעזעת. כשאתם זוג צעיר אפילו דירת שיכון מאובקת יכולה להראות לכם מקסימה, אך ברבות השנים מפתחים, איך לומר זאת בעדינות – איזו אנינות טעם. מצד שני ישנן דירות שטופחו ועוצבו באהבה, רואים בהן השקעה בכל פריט שלהן כאילו והייתי רוצה פשוט לארוז מזוודות ולעבור אליהן.

 מהעבר שמנגד קורצות לי דירות חדשות, כאלה שנרכשות ישירות מהקבלן, על הנייר או במהלך בנייה מתקדמת יותר או פחות, והן יכולות לשמש כחומר בידי היוצר – את כל חלומותיך ומאווייך את יכולה לממש בהן, אבל – זה יעלה לך המון המון כסף. כי אם הדירה חדשה, בטוח שלא תסחבי אליה את הסלון המרופט שלכם, שהחתול השאיר בו סימנים וזו הזדמנות פז לעצב בה מטבח עם כל הטכנולוגיות הכי חדישות ולשתול מסביב לכל אלה הרבה ירוק ופורח (אמיתי או מלאכותי…).

 לפני שנים רכישת דירה מקבלן (מה שקראו “על הנייר”) היתה כרוכה בסיכון גדול לרוכש, שכן במידה והחברה היתה נקלעת לקשיים והפרויקט היה נתקע היה הרוכש נשאר – ללא דירה וללא הכסף. ראתה המדינה את מצוקתם של רוכשים שהגיעו להתמוטטות כלכלית לאור מצב משפטי זה וחוקקה את חוק המכר (הגנה על רוכשי דירות). בראשיתו הבטיח החוק עקרונית כי במידה ותשלומי הרוכשים אינם תואמים את התקדמות הבנייה בפרויקט, מחוייב הקבלן להמציא להם בטוחה לכספם. רוב הקבלנים מספקים כיום ללקוחותיהם בטוחה בדרך של הוצאת ערבות לפי חוק המכר בגובה הכספים ששולמו, שניתנת למימוש במידה והקבלן מתמוטט. מנסיונות עגומים ומאוחרים לחקיקת חוק זה הכניס משרד המשפטים תיקונים נוספים לחוק והוא מנסה ככל יכולתו להגן על הרוכש התמים, שחלומותיו הובילו אותו לרכוש דירה חדשה, כדי שהחלום הזה לא יתנפץ לרסיסים ביחד עם עולמו הכלכלי הרגיש של הרוכש.

עיניכם הרואות, חיפוש דירה הוא עולם של דילמות! מה אתם הייתם מחליטים – דירה חדשה או דירת יד שנייה?

לקריאת הפרקים הקודמים: פרק א’, פרק ב’

Comments are closed.