אסף לבנון

כמה כסף חוסכים בשנה כשעוברים לגור בפריפריה?

אסף לבנון
יוקר המחיה במרכז הארץ הגיע לשיאים חדשים. אלא שתנופת הבנייה של דירות ואיזורי תעסוקה בערי הפריפריה הופכת את הטענה הישנה - כי לא ניתן לגור שם בשל אפשרויות תעסוקה מוגבלות - לפחות ופחות רלוונטיות. אז כמה יחסוך לכם לעבור לפריפריה?

בעשור האחרון עלו משמעותית מחירי הדיור בכל הארץ, את זה כולם יודעים. אך לא כולם ערים לכך שהשינוי הגדול ביותר התרחש באזור המרכז. תל-אביב, המטרופולין של ישראל, לא רק מובילה את רמות המחירים הגבוהות אלא גם מקרינה לערי הלוויין שסביבה. בעיר עצמה, דירות להשכרה המתאימות למשפחות עולות כיום יותר מ- 7,000 ₪ לחודש, כאשר לפני עשור המחיר היה חצי מזה. דירות קטנות יותר, המתאימות לרווקים ולשותפים, קפצו בעשור האחרון ממחיר של כ-1,800 ₪ ל- 4,500 ₪ ואף יותר. לא נדיר למצוא דירה ישנה ולא משופצת במרכז העיר, עם תג מחיר של 7,000 ש"ח לחודש. גם לא נדיר למצוא רבים שבכל זאת עומדים בתור כדי לשכור אותה. מי שמעוניין לקנות דירה במרכז או בצפון תל-אביב – מוטב שיכין מראש כ-3 מיליון שקלים, שיספיקו לו לדירה של 3 חדרים. הערים הקרובות והנגישות ביותר לתל-אביב – גבעתיים ורמת-גן – חוו קפיצת מחירים גם כן, ובאזורים מסוימים בהן רמות שכר הדירה גבוהות כמעט כמו בתל-אביב.

 

לחיות ב-50% פחות הוצאות

 

לחיות ב-50% פחות הוצאות

 

"כמכלול, מגורים במרכז הארץ עולים כ-50% – 60% יותר מאשר בפריפריה. דירה ממוצעת בתל-אביב עולה כ-30,000 עד 35,000 ₪ למטר מרובע, בעוד שבחדרה מטר מרובע עולה בין 12,000 ל-15,000 ₪. בני חלמיש, בעלים ומנכ"ל של קבוצת קרקעות ישראל, מסביר: "גם בשכירות מדובר במכפלות – 8,000-7,000 ₪ בתל-אביב לעומת 4,000 ₪ בחדרה. עוד מוסיף חלמיש, "לא רק גבעתיים ורמת-גן מיישרות קו עם יוקר המחיה של תל-אביב, אלא גם פתח-תקווה והערים הבולטות בשרון, כגון הרצליה ורמת-השרון".

 

הפריפריה מציעה היום יותר אפשרויות מפעם. מתחמים של טכנולוגיה, עסקים ותעשייה נפתחים היום בערים שמעולם לא התהדרו באפשרויות תעסוקה שקרצו לציבור צעיר ומשכיל. "פארק הסייבר" בבאר-שבע, למשל, כבר הפך לשם דבר ול"סיליקון ואלי", שני לזה הקיים בהרצליה פיתוח. גם רחובות ידועה בחברות הטכנולוגיה וההיי-טק הרבות שפועלות בה. בחדרה מוקם כיום ה-NRG Park, מתחם עסקים גדול ומשמעותי שצפוי להעסיק כ-60,000 עובדים. במקביל, מפתחת העיר את מתחם העסקים הוותיק שלה. גם בעפולה עובדים על מתחם דומה.

 

חדר וחצי בת"א עולה כמו 4 חדרים בב"ש

 

תוכנית "מחיר למשתכן" מציעה דירות בהנחה בעיקר בפריפריה, כך שחדרה ובנימינה אינן היחידות שעומדות להרחיב משמעותית את מספר תושביהן. בבאר שבע קמים פרויקטי דיור רבים, בעפולה נבנות עשרות אלפי יחידות דיור חדשות וגם בקריית ביאליק יש תנופת בניה. והמחירים? בערים אלו ניתן לרכוש דירת 4 חדרים באיזור ה-1.5 מיליון – 1.7 מיליון ש"ח. שכירות לדירה כזאת תעלה בין 4,000 ל-4,500 ש"ח. "זה מחיר של דירת חדר וחצי בתל-אביב", מדגיש חלמיש. "גם אשקלון מתפתחת מאוד", הוא מספר. "יש שם המון פרויקטים חדשים – אבל יותר מהסוג שמשלב מגורים עם מרכזי קניות ופחות  מרכזי עסקים. כל השכונות החדשות בערי הפריפריה נבנות בצמידות למרכזים קהילתיים שמספקים את כל השירותים שהתושבים צריכים: בתי ספר, גנים ומרכזי קניות. בחלקם עדיין קיים  מחסור במקומות עבודה קרובים ומרחק גדול מדי ממרכזי תעסוקה קיימים. אבל בכל זאת המחירים שם נמצאים בעלייה. בכלל, הפריפריה מתחילה להתרומם מבחינת מחירים. אנשים מחפשים לצאת מהמרכז – אבל ככל שיש יותר כאלו – גם המחירים מטפסים בהתאם. כיום, אפשר לומר שמשפחה שעוברת מהמרכז לפריפריה יכולה לחסוך בין 75,000 ל-90,000 ש"ח בשנה".

 

לסיכום, נראה כי המעבר לפריפריה הופך לריאלי ומשתלם יותר, במיוחד עבור זוגות צעירים ומשפחות. אם החלטתם לעשות זאת, ההמלצה היא לבחור בעיר שמשקיעה באזורי תעסוקה בסביבתה ומציעה תחבורה ציבורית יעילה למרכז הארץ.

תגובות הקוראים (5)

 1. דור

  אלון, איך הגעת לנפילת מחירים ב 20 אחוז בשנתיים הקרובות? תרשום לפניך – בשנתיים הבאות המחירים ישארו יציבים ואף יעלו ב כ 2% לשנה

 2. מיקי שרון

  ראשית נגדיר פריפריה.
  אם חדרה ואשקלון הם פריפריה אז חיפה= מטולה , כרמיאל= לבנון , מטולה = טורקיה.
  שנית השכר בלבנון (כרמיאל) וטורקיה (מטולה) נמוך בצורה דרמטית לעומת המרכז (למי שמוצא עבודה.
  תחבורה אין – צריך להחזיק מכונית זו הוצאה “זניחה”
  יוקר המחיה (קניות) גבוהה יותר
  אם הכותב המנתח יבחן גם את אלו יתכן שימצא שיותר זול לחיות בתל אביב מאשר בפריפריה האמיתית .
  מיקי

 3. אולי

  יש סיבה למה במרכז דירות יקרים ובפריפריה לא, כי יש עלויות שלא נזכרתם:

  כל משפחה שגרה בפרבג צריכה להחזיק שני רכבים לסיגורים היום יומים כי כל דבר מופרד ורחוק מכל דבר ואין עירוב שימושים כמו בעיר. זאת אומרת פר משפחה להוסיף חשר 5000 שח לחוד משוקלל עבור שני רכבים.
  ואז יש פחות זמן פנוי, יותר זמן בכביש – גם זה עולה כסף.
  ואז כמובן תוצאות לוואי של חיים בפרבר: פחות תחרות במחירים, עלויות בריאות יותר גבוהים בעקבות חיים לא בראיים וחיי רכב, יותר גירושים ופסיכולוגים…

 4. אלון

  כתבה מעניינת.
  רק כדאי להדגיש שבשום מקום בארץ נכון ל 2018 לא כדאי לרכוש דירה, פשוט כי המחירים יפלו ב 20% בשנה שנתיים הקרובות.. בייחוד עם ההיצע הענק שיש בפריפריה.

  ולכן, גם אם עוברים לפריפריה, וזה בהחלט

  • יהודה

   לא כל כך צודק אתה אופטימי מדי בנוגע לירית המחירים,ביינתים המחירים רק עולים

Comments are closed.