בוריס לייטוס

לקנות דירה בדרום אפריקה

בוריס לייטוס
בשנת 2005, כשעוד הייתי סטודנט לכלכלה, נסעתי עם חברה שלי לדרום אפריקה

בשנת 2005, כשעוד הייתי סטודנט לכלכלה, נסעתי עם חברה שלי לדרום אפריקה. לשמחתי גיליתי מדינה מדהימה שאפשר למצוא בה הכול: נופים עוצרי נשימה, תרבות עשירה, אוקיינוסים ופארקים. על האוכל בכלל אין מה לדבר – תענוג. במיוחד זכורה לי הדרך לחתונה של חברה טובה שלנו מקייפטאון. דרך היין, כף התקווה הטובה ובמיוחד קייפטאון והסביבה, הם רק חלק קטן מגן העדן שזכינו לראות.

בזמן הטיול, יצא לי לדבר עם לא מעט דרום אפריקאים, והיה נושא אחד שחזר על עצמו, בלי קשר למצב הסוציו אקונומי של הדובר: כולם המליצו לי לקנות שם דירה מאחר שהמחירים עולים כל הזמן. נשמע מוכר? הטענות שלהם לקניית הבית היו מגוונות:  מחירי דירות עולים כל הזמן ואי אפשר להפסיד מרכישת בית, חזרה של האזרחים הלבנים לאחר בריחתם בתקופת שלאחר סיום האפרטהייד, עלייה ברמת החיים ושיפור המצב הכלכלי במדינה וכדומה. כל אלו לא השאירו כל ספק שמחירי הדירות יכולים לנוע בכיוון אחד בלבד –  למעלה. חזרנו לארץ במחשבה אחת: “איך אנחנו מתארגנים וקונים בית בדרום אפריקה?” אך כמובן שמהר מאוד ירדנו מהרעיון ושכחנו מזה, מכורח המציאות: אני התרכזתי בסיום בחינות במאקרו כלכלה וסוגיות נבחרות במימון וחברתי בדיוק החליפה מקום עבודה. עברו כמה שנים ועם פרוץ משבר הנדל”ן בארה”ב גם דרום אפריקה לא נשארה מאחור. מחירי הדיור סבלו והסתבר שגם בגן עדן מחירי הדירות יכולים לרדת.

חזרה למציאות שלנו:  מדינת ישראל חוותה תפנית חדה במחירי הדיור לאחר קיפאון וירידת מחירים ריאלית בין השנים 1996-2006. למעשה, מאז אותה תקופה,  מחירי הדיור לא הפסיקו לעלות. כיום, כשאני נמצא בישראל, הקולות סביבי מאוד מזכירים לי את מה ששמעתי ב”גן העדן”: ביקוש גדול מההיצע, משקיעים ותושבי חוץ שלא מפסיקים לקנות דירות ומצב כלכלי מצוין משמשים כסיבות להמשך עליית מחירי הדירות. למרות זאת, כפי שכבר הבנתם, זהירות לא תזיק לנו מכיוון שכל כלכלה ושוק מתאפיינים במחזוריות: לצד השנים הטובות יש גם שנים פחות טובות.

 האם אנחנו באמת חסינים מפני שינוי במגמת עליית המחירים? בחלק ממדינות העולם זה כבר קרה. עלייה באבטלה, הרעה במצב הביטחוני, או כל תרחיש פסימי אחר עלול להביא לירידת מחירים. קשה להגיד אם אכן תהיה ירידה או עצירה בתקופה הקרובה ,אך אפשר לומר בביטחון כי רמת הסיכון עלתה וזה מחייב פעולה למען שינוי דפוסי החשיבה שלנו, בעיקר לגבי נטילת גובה החוב על הלווים של היום.

על זאת, ארחיב בפוסט הבא שלי, אבל בינתיים חשוב שתזכרו, דרום ואפריקה וישראל אולי פחות רחוקות משחשבתם.