בוריס לייטוס

לקנות דירה בדרום אפריקה

בוריס לייטוס
בשנת 2005, כשעוד הייתי סטודנט לכלכלה, נסעתי עם חברה שלי לדרום אפריקה

בשנת 2005, כשעוד הייתי סטודנט לכלכלה, נסעתי עם חברה שלי לדרום אפריקה. לשמחתי גיליתי מדינה מדהימה שאפשר למצוא בה הכול: נופים עוצרי נשימה, תרבות עשירה, אוקיינוסים ופארקים. על האוכל בכלל אין מה לדבר – תענוג. במיוחד זכורה לי הדרך לחתונה של חברה טובה שלנו מקייפטאון. דרך היין, כף התקווה הטובה ובמיוחד קייפטאון והסביבה, הם רק חלק קטן מגן העדן שזכינו לראות.

בזמן הטיול, יצא לי לדבר עם לא מעט דרום אפריקאים, והיה נושא אחד שחזר על עצמו, בלי קשר למצב הסוציו אקונומי של הדובר: כולם המליצו לי לקנות שם דירה מאחר שהמחירים עולים כל הזמן. נשמע מוכר? הטענות שלהם לקניית הבית היו מגוונות:  מחירי דירות עולים כל הזמן ואי אפשר להפסיד מרכישת בית, חזרה של האזרחים הלבנים לאחר בריחתם בתקופת שלאחר סיום האפרטהייד, עלייה ברמת החיים ושיפור המצב הכלכלי במדינה וכדומה. כל אלו לא השאירו כל ספק שמחירי הדירות יכולים לנוע בכיוון אחד בלבד –  למעלה. חזרנו לארץ במחשבה אחת: “איך אנחנו מתארגנים וקונים בית בדרום אפריקה?” אך כמובן שמהר מאוד ירדנו מהרעיון ושכחנו מזה, מכורח המציאות: אני התרכזתי בסיום בחינות במאקרו כלכלה וסוגיות נבחרות במימון וחברתי בדיוק החליפה מקום עבודה. עברו כמה שנים ועם פרוץ משבר הנדל”ן בארה”ב גם דרום אפריקה לא נשארה מאחור. מחירי הדיור סבלו והסתבר שגם בגן עדן מחירי הדירות יכולים לרדת.

חזרה למציאות שלנו:  מדינת ישראל חוותה תפנית חדה במחירי הדיור לאחר קיפאון וירידת מחירים ריאלית בין השנים 1996-2006. למעשה, מאז אותה תקופה,  מחירי הדיור לא הפסיקו לעלות. כיום, כשאני נמצא בישראל, הקולות סביבי מאוד מזכירים לי את מה ששמעתי ב”גן העדן”: ביקוש גדול מההיצע, משקיעים ותושבי חוץ שלא מפסיקים לקנות דירות ומצב כלכלי מצוין משמשים כסיבות להמשך עליית מחירי הדירות. למרות זאת, כפי שכבר הבנתם, זהירות לא תזיק לנו מכיוון שכל כלכלה ושוק מתאפיינים במחזוריות: לצד השנים הטובות יש גם שנים פחות טובות.

 האם אנחנו באמת חסינים מפני שינוי במגמת עליית המחירים? בחלק ממדינות העולם זה כבר קרה. עלייה באבטלה, הרעה במצב הביטחוני, או כל תרחיש פסימי אחר עלול להביא לירידת מחירים. קשה להגיד אם אכן תהיה ירידה או עצירה בתקופה הקרובה ,אך אפשר לומר בביטחון כי רמת הסיכון עלתה וזה מחייב פעולה למען שינוי דפוסי החשיבה שלנו, בעיקר לגבי נטילת גובה החוב על הלווים של היום.

על זאת, ארחיב בפוסט הבא שלי, אבל בינתיים חשוב שתזכרו, דרום ואפריקה וישראל אולי פחות רחוקות משחשבתם.

תגובות הקוראים (14)

 1. בן

  אני מחכה בקוצר רוח לכתבה הבאה שלך

  הגב
 2. זהבית

  גם אנחנו גילינו את היבשת היפה בשנת 2004 באותו מסלול של דרך הייין והגנים בדר”אפ לגביי קניית נדל”ן שם זה מאד מפתה אבל מה שאני הבנתי פעם אי אפשר להוציא כסף מהמדינה במידה ואתה משכיר בית שם לדיירים ,כך שמימוש פוטנציאלי למי שלא חי שם לא ריאלי לכיל כיס. עדיין ההשקעה בארץ יותר כדאית ופחות רחוקה – 12 שעות טיסה לקייפטאון – המקום מומלץ ביופיו  מכל מלב.

  הגב
  • בוריס לייטוס

   זהבית היקרה,

   בכתבה ביקשתי לתאר את מצב שוק הנדל”ן ואנלוגיה אפשרית לשוק הדיור בישראל. (לא הייתה כוונת המלצה להשקיע בנדל”ן).

   בנוסף מסכים איתך שמדובר מדינה נפלאה וכמובן מומלץ לבקר שם.

   בוריס

   הגב
 3. אריק

  כתבה מאוד מעניינת ופותחת ראיה כוללת על מצב בשוק הדירות.

  הגב
  • בוריס לייטוס

   אריק,

   תודה רבה, מקווה לא לאכזב גם בעתיד… 

   בוריס

   הגב
 4. מאיה

  יש כאן כמה מגיבים שלא הבינו את הכוונה של הכתבה… הוא לא אומר לכם ללכת להשקיע בדרום אפריקה.
  רק לשים לב לשוק שלנו שיכול להיות יציב ובצמיחה כרגע אבל שנה הבא לא….!!!!!!

  הגב
 5. שי מ.

   בוריס, זווית מרעננת.
  אמנם המאפיינים המקרו כלכליים והתנאים הסביבתיים שונים לחלוטין אך אם זאת יש לזכור ששוק הדירות הוא שוק לכל דבר וכמו בכל שוק המחירים יכולים גם לרדת.

  הגב
 6. אלי

  כתבה מעניינת איך לא קשורה לשום דבר ???

  הגב
 7. דב בינשטוק

  זכור לי כי בזמנו היו הגבלות חמורות על הוצאת כסף מדרו”א. אינני מעודכן לגביהם היום, אבל יכולת להשקיע בדירה ואם היית רוצה לממש לא הית יכול להוציא את הכסף, אולי את הלבנים של הדירה . אני מכיר אחד שהרוויח שם הרבה כסף אבל לא יכול היה להוציאו. האפשרות היחידה כמעט שלו היתה לרכוש דירות. הוא כבר קנה שכונה שלמה אבל הוא לא יכול להעביר את הכסף , בקושי איפשרו לו להוציא כ-1000$ לחודש עבור טיפולים סיעודיים לאמא שלו. אז בזהירות
  עם ההמלצה, וכמובן אין מה להשוות עם ישראל בה האפשרויות רבות יותר.והחופש -בינתיים גדול יותר

  הגב
 8. משה

  לכתוב  על מצב במדינה  כמו דרום אפריקה לאור ביקור של שבועת מסמן כיוון הידע הכללי של כותב המאמר שאינו רציני מיקצועית.
  אנשים מפטפטים גם על מה שאינם יודעים

  הגב
 9. רחלי

  עושה חשק לעבור לדרום אפריקה…

  הגב
  • בוריס לייטוס

   רחלי

   תמיד כיף להיות תיייר, אבל אין כמו בארץ…

   בוריס 

   הגב
 10. טינקרבל

  ראייה רחבה ומועילה-מומלץ לקרוא ולהפנים!!!

  הגב
 11. שאולי

  למה לא אוגנדה ???

  הגב

שדות חובה מסומנים בכוכבית

תגובתך הועברה לצוות לאומי בלוג ותפורסם לאחר אישורה.

האם אתה מסכים?