רוה איתן

דירות חדשות, פיתוח הפארק ובתים פרטיים: כך מתכננים לפתח את באר שבע

רוה איתן
בערים רבות ברחבי הארץ נחתמו הסכמי גג שמטרתם לייצר שינוי בתמונת הנדל"ן הישראלית. בשיתוף אתר מדלן, יצאנו לבדוק איך הפרויקטים החדשים ישפיעו על מחירי הדיור, על איכות החיים וגם על פני הערים עצמן. והפעם: באר שבע

כ-18,000 דירות חדשות ב-8 שכונות שונות, צפויות להיבנות במסגרת הסכם הגג שנחתם עם באר שבע. בנוסף כולל ההסכם פיתוח פארק נחל באר שבע והקמת אזור בילוי חדש. על פי הערכות העירייה, כל תכניות הבנייה צפויות להתממש במהלך השנים הקרובות.


האזורים העיקריים בהם ייושמו תכניות הבנייה הן המבואה הצפונית ושכונת הפארק בהן מתוכננות להיבנות מעל לכ-4,000 דירות בכל אחת, כאשר זו תייצר נוף עירוני מהפארק – בניגוד לנוף התעשייתי הנשקף ממנו כיום. בנוסף לבנייתן של שכונות אלו, גם שכונת רמות הולכת להתרחב עקב בנייה של כ-3,700 דירות ובאזור המבואה המערבית (הסיגליות) ייבנו כ-1,500 דירות חדשות. במקביל לבנייה בשולי העיר מקדמת העירייה בנייה חדשה עם עירוב שימושים בתחום שכונות העיר הקיימות, לדוגמא, על חורבות איצטדיון ווסרמיל, שם צפוי לקום מתחם מגורים שיכלול כ-2,000 דירות, שטחי משרדים ומסחר בכ-14 מגדלים בני כ-20 קומות.

בנוסף על כך, קיימת תוכנית שמטרתה להפוך את שדרות יצחק רגר, החוצות את העיר מצפון לדרום, מציר תנועה ראשי לרחוב שוקק חיים. בעירייה מקווים שיוכלו לנצל את הקרבה לאוניברסיטת בן גוריון ליצירת אזור בילוי חדש בעיר שישרת בעיקר את אוכלוסיית הסטודנטים, אך לא רק.

 

יותר שטחים פתוחים

 

שטחים פתוחים ברחבי העיר אינם מזמינים וחלקם עומדים מוזנחים, וזאת על אף שהעירייה פעלה לשיפור הפארקים והגינות הציבוריות. הסכם הגג מדגיש את החשיבות בפיתוח ושדרוג השטחים האלו, ואחד מהפרויקטים המשמעותיים ביותר הוא פיתוח פארק נחל באר שבע.

"פארק נחל באר שבע הוא יוצא דופן שכן הוא נועד לענות על הצורך של תושבי באר שבע בשטח ציבורי פתוח משמעותי כדוגמת פארק הירקון בתל אביב, שישרת את תושבי כל השכונות בעיר", מסביר רם גפן, חוקר שכונות באתר מדלן. "לפי התכנון ישתרע הפארק על שטח כולל של 5,300 דונם ויהיה לאחד מהפארקים העירוניים הגדולים בישראל. הפארק יכלול אטרקציות רבות ביניהן אגם מים מלאכותי, שבילי אופניים, ספורטק, טיילת ואתרים היסטוריים וארכיאולוגים".

נכון להיום, פותחו בפארק כ-470 דונם הכוללים שבילים, פינות ישיבה, גשר מיתרים ואמפיתאטרון. בנוסף, לצורך שיפור דרך הגישה לפארק פועלת העירייה להסדרה ושדרוג של אזור התעשייה באמצעות פינוי שטחים לטובת בנייה של מתחמי בילוי ופנאי, תעסוקה ומלונאות.

כמו כן, השאיפה היא לפתח גם את הטיילת לאורך נחל באר שבע, כך שתגיע עד לשכונת נווה נוי הסמוכה, וגם להקים גשר להולכי רגל שיחבר בין מתחם "ביג" ובין האגם המתוכנן בפארק. שטחים פתוחים נוספים שהעירייה תפתח לרווחת הציבור, הם ערוצי הנחל הטבעיים שעוברים בתחום באר שבע וכיום אינם מנוצלים.
 

חלק משמעותי מהבנייה יוקצה לבתים פרטיים


אחד מהתהליכים שישפיעו באופן ניכר על פיתוח הדרום הוא העתקת בסיסי צה"ל לנגב, שמטרתה להביא לצמיחה באזור על ידי הרחבת יישובים, הקמת קווי רכבת וכבישים, ופיתוח תשתיות בתחומי החינוך והבריאות. מהלך זה צפוי לחזק את יישובי הדרום באמצעות מעבר של אוכלוסייה חזקה וכבר כיום, הרשויות מנסות לעודד מעבר של אוכלוסייה חדשה בכל מיני אמצעים.

לדברי רם מאתר מדלן: "קיימת תחרות סמויה בין הרשויות השונות על מי ימשוך את האוכלוסייה החזקה לישוב, על כן עיריית באר שבע קבעה שחלק משמעותי מהבנייה החדשה יוקצה לבתים פרטיים. בניגוד לשכונות הענק שיתאפיינו בבנייה רוויה, שכונות צמודי הקרקע צפויות להתאפיין בצפיפות נמוכה ומרחבים פרטיים ולהיות פחות מזוהמות עקב תנועה דלה של תחבורה. מדובר בסל תכונות שבעיני ישראלים רבים מבטא איכות חיים גבוהה יותר כדוגמת שכונת רמות בצפון העיר".

למידע נוסף על העיר הכנסו לאתר מדלן