אורית זדה

האם גם אתם זכאים ממשרד הבינוי והשיכון?

אורית זדה
אם אתם רוכשים דירה ראשונה, בטח גם אתם שמעתם על הזכאות למשכנתא בתנאים מועדפים ממשרד השיכון.

אם אתם רוכשים דירה ראשונה, בטח גם אתם שמעתם על הזכאות למשכנתא בתנאים מועדפים ממשרד השיכון. אבל מה זה בעצם אומר? מה נותנת לכם הזכאות – ואיך מנצלים אותה נכון? כל התשובות לפניכם:
הגעתם לבנק המשכנתאות. פגישה ראשונה. קצת מתרגשים לקראת נטילת המשכנתא ורכישת הדירה. ואז שואל אתכם הבנקאי אם יש לכם תעודת זכאות. זכאות? מה זה בדיוק? למה זה טוב? מי בכלל זכאי ולמה בדיוק זכאים – והאם זה מחייב אתכם למשהו?
מה התנאים?

ובכן, הזכאות היא זכאות להלוואה המסובסדת על ידי משרד הבינוי והשיכון, כסיוע לרוכשי דירה ראשונה למגורים. תנאי ההלוואה ייחודיים: נכון לעכשיו, עד סוף שנת 2013, מדובר בהלוואה צמודה למדד, בריבית קבועה של 3%, הניתנת לתקופה של עד 25 שנה, וחלקה לתקופה של עד 28 שנה. מעבר לכך, קיימות זכאויות נוספות, עליהן ניתן לברר באתר משרד הבינוי והשיכון.

באיזה סכומים מדובר?

כאמור, הלוואת הזכאות ניתנת לרוכשי דירה ראשונה, זוגות צעירים, יחידים ועולים חדשים שאין ולא היתה דירה בבעלותם. ההלוואה ניתנת בהתאם לקריטריונים של משרד הבינוי והשיכון,  אשר מוגדרים על ידו. גובה הסכום המקסימלי להלוואה נקבע גם הוא במשרד הבינוי והשיכון, ומושפע ממספר פרמטרים:

1. מספר שנות הנישואין
2. מספר הילדים
3. מספר האחים והאחיות של כל אחד מבני הזוג
4. מספר חודשי השירות (שירות צבאי או שירות לאומי) של בני הזוג

 

סכום ההלוואה נקבע בהתאם לסך נקודות הזכאות שצברתם, בתוספת סכום המושפע ממספר חודשי השירות הצבאי של בני הזוג. צבירה של 1,000 נקודות ומעלה מעניקה הלוואת זכאות.

יש כמובן אין ספור קומבינציות בהתאם לקריטריונים, בטבלה תמצאו מספר דוגמאות שממחישות את גובה ההטבה:

 זכאות ממשרד השיכון בלאומי בלוג

שימו לב:  לרוכשים בישובים המוגדרים “אזור עדיפות א'” (בעיקר בפריפריה) תינתן זכאות אישית מינימאלית לפי ניקוד של 1500 נקודות – גם אם מספר הנקודות המחושב נמוך יותר.

במידה וסכום הזכאות אינו מספיק לרכישת הדירה, ניתן לבקש מהבנק הלוואה נוספת מכספי הבנק, להשלמת הסכום לו אתם זקוקים לרכישת הדירה.

 

האם הזכאות כדאית?

כמובן שתמיד חשוב לבדוק אלטרנטיבות שונות, אבל ככלל אצבע – אם אתם זכאים, כדאי לנצל את הזכאות. בראיה לטווח ארוך, היא מעניקה תנאי ריבית אטרקטיביים, שמבטאים את הסיוע של משרד הבינוי והשיכון, ומאחר והריבית קבועה (ונמוכה), אינכם חשופים לשינויים בריבית לאורך זמן (אבל שימו לב – אתם כן חשופים לשינויים במדד המחירים לצרכן). מעבר לכך, לזכאות יש יתרון נוסף – ההלוואה ניתנת לפירעון מוקדם ללא שום עמלות.

 

איך מבקשים ומקבלים?

את תעודת הזכאות תוכלו לבקש באמצעות לאומי למשכנתאות או כל בנק למשכנתאות. עם התעודה תוכלו לגשת לכל בנק, ולבקש את ההלוואה עצמה (בכפוף לקריטריונים ולביטחונות הנהוגים בבנק). תהליך קבלת המשכנתא לה אתם זכאים מתנהל כמו תהליך משכנתא רגיל, ואין בירוקרטיה מיוחדת. הכסף יועבר לחשבון הבנק של המוכרים, יחד עם כספי מסלולי המשכנתא האחרים. אם מדובר במשכנתא לבנייה עצמית – הסכומים מועברים בשלבים, לפי התקדמות הבנייה, לחשבון הבנק שלכם.

כדי להתחיל בתהליך תוכלו לשלוח בקשה למשכנתא באמצעות אתר www.blms.co.il.

 

ויש גם זכאויות נוספות…

כשמדברים על “זכאות”, לרוב מתכוונים לרוכשי דירה ראשונה. אך קיימות גם זכאויות נוספות לרכישת דירה, לבנייתה או להרחבתה, אגב עידוד ההתיישבות באזורי עדיפות לאומית ולקליטת עלייה. מפעם לפעם מעניק משרד הבינוי והשיכון “זכאות מבצע”. מדובר בסיוע שניתן לפי הוראות משרד הבינוי והשיכון לתקופת זמן מוגבלת מראש, במיקום מוגדר מראש, כמו שכונה מועדפת, מבצעים בפרויקטים מועדפים וכדומה.

זכאות זאת יכולה להיות בנוסף לזכאות ה’רגילה’ (לרוכשי דירה ראשונה). תנאי הזכאויות הנוספות משתנים מפעם לפעם, בהתאם להחלטות משרד הבינוי והשיכון.

חשוב לזכור: סכומי הלוואת הזכאות, תנאיה והריביות בגינה משתנים מעת לעת ונקבעים על ידי משרד הבינוי והשיכון. עוד על הקריטריונים לזכאות למשכנתא ועל התנאים בהם היא ניתנת ניתן לקרוא באתר משרד הבינוי והשיכון, תחת הכותרת “סיוע בדיור”.[lf1]

לחץ כאן למדריך לתכנון משכנתא >> Link 

תגובות הקוראים (6)

 1. נופית/יצחק

  בע”ה

  הוריי רכשו לי דירה עת הייתי בת שמונה עשרה, לפני נישואיי החזרתי הדירה לאימי בדרך של מתנה ללא תמורה.

  היום אני נשואה עם שלושה ילדים.
  האם אני זכאית משכנתא של משרד השיכון?
  תודה.

  • אורית זדה

   נופית שלום,
   מי שהיתה לו דירה לפני 1994 זכאי להלוואת משב”ש “מוכרי דירה לפני 1994 “.
   אם היום את חסרת דירה את זכאית בהתאם .

   בברכה,
   אורית

 2. דניאל

  וואו איזה תנאים גרועים,
  הלוואה של 3% + הצמדה זה מטורף ומי שלוקח משכנתא כזו פועל בחוסר היגיון.

  ניתן לקבל כיום משכנתא של 4% ללא הצמדה וזה עדיף בהרבה. בישראל צמוד = סיכון מטורף ללווים.

 3. קארין

  יש לי שאלה אני גרה כבר 5שנים בשכירות ואני גרושה פלוס3ילדים קטנים האם אני יכולה להיות זכאית ולא עשיתי צבא הודה לכם אם תענו לי תודה מראש

 4. אלעד

  לאופיר, בתגובה לתגובתך:
  1. אף אחד לא מחייב אותך להתחתן בגיל 30. ההגיון הוא שאם התחתנת צעיר אז כנראה לא הספקת עדיין לעבוד ולחסוך כסף מן הסתם, לכן צריך לעזור לך יותר. אם אתה מתחתן יותר מאוחר אז בוא נניח שהצלחת לחסוך קצת … אני אישית לא אדם חרדי כלל אך אני יודע שגם באוכלוסיה החרדית זה נדיר מאוד למצוא זוגות נשואים בגילאי 16-17. יותר לכיוון 19-20 זה יהיה סביר יותר, אך עדיין ישנם כאלה שמתגרשים בשנה ראשונה או שניה כך שחלקם אינם זכאים כלל
  2. לא כול זוג חרדים מצליח להוליד כמות כזו. יתרה מכך, למה שלא תנסה אתה להביא כמה ילדים שאפשר?! האמן לי, ביום שאנחנו נוליד יותר מהערבים למשל, מצבינו יהיה טוב בהרבה, כי בזכות החרדים , לפחות כרגע, מספר היהודים רחוק עדיין ממספר הילודה אצל הערבים .
  3. פה אני מסכים איתך לגמרי, גם הזכאות הזו היא עבודה בעיניים. עוד הלוואה ועוד הלוואה ועוד הלוואה רק על מנת שתקום כול בוקר תחת קורת גג נורמלית.

  עד שלא תהיה תוכנית הגיונית לזוגות צעירים אין טעם להשתעבד
  בהצלחה וכול טוב

 5. אופיר

  תודה על המידע. הערות מתוך התנסות אישית בהנפקת תעודה זכאות שכזו:
  1. זוג חילוני – תמיד יופלה לרעה בקריטריונים לזכאות. בד”כ זוג חילוני מתתן בסביבות גיל 30, לכן מספר שנות הנישואים שלו נמוכות ביחס לחרדים אשר מתחתנים כבר בגיל 16-17.
  2. לזוג חילוני ממוצע יש 2-3 ילדים, לעומת 5-6 ילדים אצל זוג חרדי.
  3. סכום הזכאות להלוואה, ממש לא משחק תפקיד, לאור מחירי הדירות המנופחים הקיימים בשוק?

  עד שלא יושק פרוייקט דיור לזוגות צעירים, המדינה והבנקים ימשיכו לעשוק אותנו.
  יום טוב.

Comments are closed.