זאב טפר

חלום הדירה: כמה ישראלים מחזיקים ברשותם בית?

זאב טפר
החלום האולטימטיבי של רוב הישראלים, בכל גיל ובכל שלב בחיים, הוא דירה בבעלותם. הבאנו לכם נתונים מעניינים מסקר חדש וניסיון להסביר את התופעה על מנת להצביע על מספר מאפיינים למי שלוקח משכנתא

אחרי החתונה ולפני הילדים, לכל זוג צעיר יש חלום אחד גדול במיוחד – לרכוש דירה משלו. ולא מדובר בחלום פשוט או זול במיוחד, והוא גם לא הולך ונהיה קל יותר עם השנים.

 

הרצון לממש את החלום הזה מתחזק ככל שהשנים עוברות, בתקווה לממש אותו יום אחד. חלק עושים את זה כי ההורים לוחצים, חלק כי "צריך" וחלק כי נמאס להם לשלם דמי שכירות גבוהים ומעדיפים להמיר אותם במשכנתא ולדעת שיש להם נכס משלהם. 

 

חוסכים כדי לקנות

נתוני סקר שנערך לאחרונה לא מפתיעים –93% מהישראלים מעידים שדירה היא השקעה טובה וחשובה עבורם אך מה עושים עד שחלום הדירה מתממש?

 

53% מאלה שאין להם דירה גרים בשכירות ו-47% גרים אצל ההורים או עם המשפחה. יש כאלה שעושים את זה כדי לחסוך בכסף בניסיון להגיע לדירה משלהם, אחרים עושים את זה מטעמי נוחות.

 

 

רק ל-46% מהישראלים יש דירה בבעלותם כאשר רק 85% מהם גרים בה והשאר מעדיפים להשכיר אותה ולגור בדירה אחרת.

 

 

משיגים את הכסף

רכישת הדירה היא לרוב ההוצאה הכלכלית הגדולה ביותר של כל אדם במהלך חייו, בסכום שנע בין כמה מאות אלפי שקלים במינימום ועד למיליונים רבים.

 

כדי להגשים את חלום הדירה צריך כסף – והרבה ממנו. ניתן לחסוך לאורך זמן, להיעזר במשפחה, להשתמש בקרן השתלמות שמשתחררת או בכספי ירושה ובכל זאת רוב הישראלים זקוקים גם למשכנתא שתכסה חלק נכבד מהעלות.

 

בשנה שעברה פרסם בנק ישראל כי סכום המשכנתא הממוצע של הישראלים טיפס ל-728 אלף ₪, עלייה של 9% לעומת ממוצע של 668 אלף ₪ בשנת 2017. החזר המשכנתא אצל המשפחה הישראלית הממוצעת מהווה כ-26.4% מההכנסה הפנויה שלה, כאשר אצל שליש מהם ההחזר נע בין 30-40% מההכנסה הפנויה.

 

 

לתכנן קדימה

כאשר לוקחים משכנתא, צריך לתכנן ולחשוב קדימה – ולא רק על ההווה. גם אם כיום אתם יכולים לעמוד בהחזר המשכנתא גבוה, צריך לקחת בחשבון שינויים עתידיים. אף פעם אי אפשר לדעת מה יקרה מחר. המשפחה עשויה להתרחב, העבודה יכולה להשתנות וגם ההוצאות שלכם. צריך לבדוק האם אתם זכאים להלוואה ממשרד השיכון, במידה ומדובר בדירה ראשונה, אנחנו ממליצים לכם להיפגש עם ולבדוק את המסלולים השונים אצל יועץ המשכנתאות בבנק ולתכנן יחד איתו את המשכנתא המתאימה לכם.

 

 

 משכנתא דיגיטלית

מגישים בקשה בדיגיטל ומקבלים אישור עקרוני במייל, תוך זמן קצר. לפרטים נוספים

תגובות הקוראים (1)

  1. יוסי

    פשוט קשה לחיות כאן וזוגות צעירים בתחילת הדרך לא מפחדים ומתחייבים כאילו אין מחר חלום הדירה פשוט מתרחק מיום ליום, לפני 15 שנה דירת 4 חדרים ממוצעת היתה מגיעה באיזורים מסוימים ל600000 ש” ח היום כפול פשוט עצוב!!!

    הגב

שדות חובה מסומנים בכוכבית

תגובתך הועברה לצוות לאומי בלוג ותפורסם לאחר אישורה.

האם אתה מסכים?