עופר פלג

הרוטב הסודי של ההייטק הישראלי

עופר פלג
כמנהל השקעות ומנהל מגזר ההייטק של מרחב דן בחטיבה לבנקאות מסחרית אני נפגש עם מנהלים ויזמים רבים מהחברות הפעילות בתעשיה

כמנהל השקעות ומנהל מגזר ההייטק של מרחב דן בחטיבה לבנקאות מסחרית, מרחב הפעיל מאוד בענף ההייטק ומלווה מאות חברות סטארט אפ על כל שלביהן, אני נפגש עם מנהלים ויזמים רבים מהחברות הפעילות בתעשיה.
הרעיונות והמוצרים של חברות הסטארט אפ הישראליות מרשימים אותי כל פעם מחדש. פגישה אחר פגישה אני נדהם מהיצירתיות והחדשנות של החברות ושואל את עצמי פעם אחר פעם מה מייחד את ההייטק הישראלי – מה יש בנו, הישראלים, שאין אצל האירופאים, האסייאנים והאמריקאים?

ב-25/4/2010 התכנסו ב”בית הירוק” ברמת אביב כ-100 יזמים ומנהלים מחברות הייטק המטופלות בשבעת סניפי מרחב מסחרי דן. בסיום ההתכנסות וההיכרות בין משתתפי הכנס החלה הרצאתו של ד”ר יוסי ורדי, שנושאה “הרוטב הסודי של ההייטק הישראלי“. ורדי הרצה כשעה בצורה משעשעת ומעניינת והאיר את עיניי בפרטים ועובדות שכל אחד מהם ידוע וברור, אך השילוב שלהם והדרך בה הם הוצגו, גרמו לי להבין את הייחודיות שלנו.

שילוב הגורמים, שמייחדים אותנו, עושה את ההייטק הישראלי לכה מיוחד ולכה בולט. פתאום התחוור לי שקהל השומעים, שאת חלקו הגדול אני מכיר היטב, מוביל מהפכה, לא פחות מזה. הבנתי שהציונות ממחזרת את עצמה במאה ה-21, וחשתי גאווה גדולה שלאומי מסייע גם למהפכה הציונית הזו במעורבותו כבנק מוביל.

מה הרוטב הסודי של ההייטק הישראלי?

לשיטתו של ד”ר ורדי, המוסדות האקדמאיים המובילים, שמדינת ישראל משופעת בהם, והצבא מוטה הטכנולוגיה, המכשיר ומעסיק מהנדסים ומאפשר לנהל פרוייקטים מסובכים ועתירי תקציב בגיל צעיר יחסית למקביליהם בעולם –  כל אלה מעצימים את ישראל כמובילה בתחום ההייטק.

אך אלה אינם מספיקים ולדברי ד”ר ורדי, להייטק הישראלי מרכיבים סודיים, רוטב סודי, שחשבתי שכדאי שגם אתם תכירו את מרכיביו:

  1. הישראלי, כפי שנשיא המדינה מר שמעון פרס ציין זה מכבר, אינו שבע רצון אף פעם ולכן הוא מתאפיין בצורך עז להתנסות בדברים חדשים ומכאן, לדברי ד”ר ורדי, הוא שואף “לדחוף את המעטפת”.
  2. הישראלי מיומן ביצירת קשרים בינאישיים במהירות. כולנו חווים סיטואציות בהן “חודרים” לפרטיותינו אנשים, אותם אנו מכירים מספר דקות. החוצפה והתעוזה הן התשתיות ההכרחיות של כל יזם.
  3. במדינות מסויימות כישלון חותם את הניסיונות היזמיים. התרבות בישראל שונה – כישלון הוא מקפצה לניסיון הבא. אמנם זה לא נעים, אבל בהרבה מקרים גם לא נורא. היכולת להפנים כישלון הינה הכרחית לכל יזם הייטק. ד”ר ורדי עצמו מצהיר שנכשל בהשקעות ואף החמיץ הזדמנויות. אך אלה היו תמיד חלק מפורטפוליו השקעות גדול יותר.
  4. היזם הישראלי מפתח מוצרים ורעיונות מהר ממתחריו במדינות אחרות. את הבדיקות והבחינות הוא כבר יעשה אח”כ. ד”ר ורדי שיתף את הנוכחים בהרצאה ש-ICQ הייתה בגירסת בטא במשך 12 שנים.
  5. לישראלי יש “אמא יהודיה”. זו דוחפת אותו להצלחה ומזינה אותו תדיר באמביציה ורצון לכבוש יעדים חדשים.

לסיכום, ד”ר ורדי טוען שאם מדמים את ההייטק הישראלי ליצירה מוסיקלית, אז החינוך וההתנסות המוקדמת בצבא הם הפסנתר, וברור שבשביל יצירה מיוחדת צריך גם פסנתרן טוב וכאלה יש לנו בשפע.

בינתיים אתם מוזמנים לצפות בקטעים מדבריו של ד”ר ורדי בכנס האחרון: