ערן דרוקמן

הביג דאטה של הפינטק

ערן דרוקמן
אפשר למצוא גם סטארט-אפיסטים כאלה: מנוסים, בוגרים, שקולים. כאלה שכבר ראו הכל.

אפשר למצוא גם סטארט-אפיסטים כאלה: מנוסים, בוגרים, שקולים. כאלה שכבר ראו הכל. ערן דרוקמן, שייסד ביחד עם חיים שולנר את חברת הסטארט-אפ “Pythia”, מספר  את הסיפור שלהם.
עבדתי שנים ארוכות בחברות הייטק גדולות, קומברס ונייס. בנייס הכרתי את חיים שולנר, שהפך לחבר ושותף, ולמוח הטכנולוגי בצמד שלנו. במהלך העבודה שלנו בתחום נתקלנו שוב ושוב בסוגיות שקשורות לעיבוד וניהול ביג דאטה; עבדנו בחברות שמתעסקות בכמות גדולה מאוד של נתונים והתנסינו בקשיים של מהירויות ועלויות. לא היינו מרוצים מהפתרונות שהשוק הציע, והיתה לנו הרגשה שאנחנו יכולים לעשות את זה  טוב יותר. הרעיון שלנו מציע מערכת שיכולה לעבד כמות עצומה של נתונים במהירות גדולה (עד פי מאה מהמערכות שקיימות בשוק), בזול, ובמחיר נמוך של תחזוקה ושל החלפת המערכת הישנה.

אם לדבר בהכללות, יש – בגדול – שני סוגים של סטארט-אפים: כאלה שממציאים צורך חדש, וכאלה שמזהים כאב קיים ומציעים דרך טובה יותר לפתור אותו. אנחנו נמנים עם הסוג השני. יש לסוג השני הזה קשיים מאד אופייניים וספציפיים, והמרכזי שבהם הוא איום ההצפה: הרי אם הכאב הוא ברור וידוע – והכאב של חברות שמתעסקות בביג דאטה הוא ברור וידוע – הרבה סטארטאפים ינסו לפתור את הבעיה הבוערת הזאת. ופה בדיוק היה היתרון האדיר – ראשון מבין רבים – של מסלול הפינטק של Elevator בשיתוף בנק לאומי:  החסות שלו בידלה אותנו מיתר הסטארטאפים שעוסקים בביג דאטה.

האמת היא, שכשחשבנו מאיפה יבוא הרפרנס הראשון שלנו, הבנקים לא היו הראשונים שחשבנו עליהם, עקב הרגולציה ותהליכים ארוכים. אבל כשהחלטנו שהולכים על זה והכרנו את ארי (קצב) ודוראל (בליץ), הופתענו לגלות את הפתיחות וההבנה שהיתה להם לגבי המוצר שלנו. פתרון טכנולוגי מורכב וחדשני הנו לעתים קשה להבנה… ולכן, חשוב כל הזמן לבחון את עצמך אך גם לא לשכוח מאיפה באת ומה אתה מציע. בלאומי הבינו מייד את הפתרון ואת מה שאנחנו עושים, ועוד משהו מדהים קרה לנו ברגע שנכנסנו לבנק: הבנו עד כמה המוצר שלנו עונה על צורך אמיתי. פתאום הכל התחבר. זאת היתה הזדמנות יוצאת דופן לתקף את המוצר ולהבין עד כמה צריכים אותו.

הפיילוט היה מדהים. ממש לגעת בליבת העשייה בבנק ולהציג תוצאות מרשימות – וכל זאת  בתמיכתם של ה-CTO אילן בוגנים, דוראל בליץ,  מרסלו ואנשי הדאטה בייס של הבנק, ובעזרת התמיכה והמסירות של ארי קצב וכלל המערך מולו עבדנו בבנק. קיבלנו תחושה שהכל פתוח בפנינו, ובעולם האי-ודאות שבו סטארטאפים פועלים – זאת הרגשה שיכולה לעשות את כל ההבדל.

והיה עוד היבט לעבודה בחסות הבנק ו-Elevator: היינו שבועיים, במסגרת המסלול,  ב- Road-Show בארצות הברית. הבנק חיבר אותנו שם לבנקים אחרים וייצר לנו רשת קשרים ובסיס מעולה לעבודה עם השוק הבינלאומי, וזאת היתה גם הזדמנות נוספת עבורנו לתיקוף: גם של הצורך הבוער, וגם לאיכותו של המוצר שאנחנו מציעים. לא היינו יכולים לעשות כזאת קפיצת מדרגה בלי מסלול הפינטק.

ומי זאת Pythia (פיתיה)? פיתיה היא האשה שבאמצעותה האורקל מדלפי דיבר אל העם. חיים הציע את השם ואני, כחובב מיתולוגיה יוונית מושבע, אהבתי אותו מאוד: הרעיון שהאורקל ידבר דרכנו מייד מצאה חן בעיני :).

 – מציעה פיתרון להאצת הגישה והצלבת נתונים במערכות עתירות מידע (Big Data), ומאפשרת למוסדות פיננסיים לקצר את משך זמן עיבוד המידע, שליפת הנתונים, הגברת מהירות העבודה מול הלקוח וחיסכון בעלויות מערכות המחשוב. יזמי החברה, ערן דרוקמן וחיים שולנר, הינם בעלי ניסיון רב בעבודה עם מערכות בעלות בסיסי נתונים גדולים בחברות מובילות, כגון קומברס ונייס.https://pythiasystems.com/

אם גם אתם בעליו של סטארטאפ בתחום הפינטק וחושבים שאתם מתאימים להשתתף במחזור השני שלנו, נשמח לשמוע על כך. תוכלו להעביר פרטים בקישור.