יניב עוז

החתול ששומר עליך

יניב עוז
יניב עוז מהסטארט אפ "LynxGuard" מספר בטור אישי על הפיתוח שיקל על חייכם.

יניב עוז מהסטארט אפ “LynxGuard” מספר בטור אישי על הפיתוח שיקל על חייכם.
LynxGuard היא למעשה חברת הסטארט אפ השלישית שלי. אני מכהן בה כמנכ”ל ומנהל הפיתוח עסקי והשיווק. יחד איתי עובדים גם פרופ’ אמיר הרצברג, מיכאל רוזמן ה- CTO ונדב וינר, הארכיטקט הראשי. אני מאמין שהמוצר שלנו עומד לשנות סדרי עולם, לא פחות; מהפכה שתיגע בחיים של אנשים בהרבה מאוד רבדים. בעולם הדיגיטלי הדינאמי, נושא זיהוי המשתמש ואבטחת המידע מעלה קושי אצל שני הצדדים: המשתמש וספק השירות.
הבעיה כיום נובעת מהשיטה שבה שם המשתמש והסיסמא ידועים לשני הצדדים, מה שפותח פתח למספר ערוצי התקפה על חשבון הלקוח. לכן, נכנסים פרמטרים כמו אורך הסיסמא כמדד לחוזק שלה, ומכיוון שלאנשים קשה לייצר סיסמא ארוכה וקשה לניחוש בכל פעם מחדש, הם משתמשים בסיסמא אחת להרבה אתרים – וכך קל להתחקות אחריהם.
מצד אחד, כולם רוצים אתרים יותר מאובטחים. מצד שני – משלמים בחוויית המשתמש. בנוסף, גם התמיכה הטכנית של החברה משקיעה משאבים במקרים של חסימת או שכחת הסיסמא.

את כל הבלגן הזה בא LynxGuard באה לפתור. הרעיון מאחורי הסטארט אפ שלנו הוא הזדהות פשוטה וקלה, שעדיין תשמש הגנה ברמה כזו, שגם אם פרצו למאגרי המידע של החברה- לא יגיעו למאגר הססמאות של החשבונות וגם לא ניתן יהיה לנחש אותן. כיצד זה אפשרי? פשוט בשיטת LynxGuard אין ססמאות, כך שלא ניתן לגנוב מה שלא קיים.

מדובר באלגוריתם הצפנה ייחודי וראשון מסוגו, המתבסס על “חתימה דיגיטלית מוצפנת”, שמאפשרת את רמת האבטחה החזקה ביותר שקיימת היום – ומצד שני לא פוגעת בחוויית המשתמש. היא אפילו מקלה עליו.

הטכנולוגיה עמידה בפניה התקפות של brute force (מכונה שמנסה לנחש צירופים), התקפות פישינג, התקפות men-in-the-middle וסוגים אחרים של התקפות, ויש לה גם יכולות נרחבות נוספות – כמו כניסה לחשבון באינטרנט דרך המחשב עם הזדהות באמצעות המובייל, ללא הקלדה במחשב, אישור פעולה המבוצעת על ידי מוקד השירות, ועוד.

כשאילן דראי מבנק לאומי פגש אותנו, היינו שני אנשים, רעיון ודף נייר. משהו גולמי מאד, עדיין לא חברה אפילו. העבודה מול ארגון גדול מאוד קשה לסטארט אפים והמסגרת של פינטק היא פשוט התגשמות של חלום. היא מאפשרת לקצר תהליכים. אילן ידע בדיוק מי האנשים שאיתם צריך לדבר ולהסביר את הדברים בשפה של הבנק. היכולת לעבוד מול מערכות אמיתיות של הבנק, להיתקל בקשיים ולקבל עזרה בהתגברות על בעיות היא פשוט אוצר. עשינו יחד עבודה מדהימה. לא היינו מצליחים בזמן הזה לעבור את התהליך המואץ ללא הליווי הצמוד ובלי מישהו שמתחבר לחזון שלנו ומאמין בו יחד איתנו.

אחד המשאבים שהכי חשובים לסטארט אפים זה זמן. הרי ככל שהזמן עובר, גם הכסף אוזל. האצת התהליכים שהבנק אפשר לנו, פתחו עבורנו דף חדש של אפשרויות. וחוץ מזה, להיות מסוגלים לומר שעבדנו עם גוף פיננסי מוביל וחדשני בישראל, נותן לנו הרבה קרדיט.

ומה זה Lynx Guard? לינקס הוא חתול בעל אוזניים מחודדות, שהיה שומר הסודות במיתולוגיה היוונית.