יפעת אורון

מה שלמדנו מההאקתון

יפעת אורון
יפעת אורון, מנכ"ל לאומיטק, מסכמת בטור אישי את אירוע ההאקתון הראשון בלאומי

יפעת אורון, מנכ”ל לאומיטק, מסכמת בטור אישי את אירוע ההאקתון הראשון בלאומי.
ביום רביעי הוצאנו לדרך את האקתון הפינטק של לאומי, שבו השתתפו כ-300 מפתחים, שהציעו כ 75 רעיונות חדשים וחדשניים.
פרק הזמן הקצר שחלף בין השקת לאומיטק לבין ההאקתון, ארבעה חודשים, מבטא במידה רבה את עומק המחויבות של קבוצת לאומי ושל לאומיטק לתעשיית ההיי-טק.
לחלק מהדברים שראינו היינו מודעים. בישראל יש מאגר עצום של ידע טכנולוגי. הוא גם גדל בקצב מסחרר ומסוגל לעמוד בשינויים המהירים והעמוקים שמאפיינים את הענף הזה. התכונה הזו באה לידי ביטוי פעמים רבות.

בישראל יש גם כמות עצומה של יזמים מוכשרים – אנשים שמסוגלים לא רק להמציא רעיונות חדשים אלא גם ליצור סביבם צוותים מחויבים ולהביא אותם לידי מימוש – ובקנה מידה בינלאומי. מכך גם נגזר שישראל היא יעד בינלאומי ראשון במעלה להשקעות בטכנולוגיה. כדי שהתעשייה הזו תמשיך לא רק להתקיים אלא גם לצמוח, כל הגופים המעורבים חייבים להמשיך לתמוך בה ולדאוג לכך שכל מי שמעוניין להיות פעיל בה יוכל לעשות זאת.

מה שעוד ראינו – וגם הוא מאפיין חשוב של ענף הטכנולוגיה המקומי – הוא שאכן יש קהילה של מפתחים, כלומר החברים בקהילה תומכים אלה באלה, משתפים ידע  ומסייעים אלה לאלה להתמודד עם האתגרים.

אבל הלקח המשמעותי ביותר שלמדנו הוא שהתחושה החזקה שלנו בכך שלבנקאות צריך להיות תפקיד מרכזי בענף הטכנולוגיה אכן מוצדקת.

בכל פעם שבה אדם כלשהו מתאר את תעשיית הטכנולוגיה, השמות שעולים הם יזמים, מפתחים, מעצבים, משקיעים, קרנות הון סיכון והממשלה. אבל אף פעם לא מזכירים את הבנקאות ואת המערכת הפיננסית.

קודם כל, עובדתית זו טעות. למערכת הבנקאות יש תפקיד כבר היום. זה מתחיל עם פתיחת חשבונות, ניהול כספים, המרות וביצועי תשלומים וממשיך עם מימון על כל סוגיו – בוודאי אשראי, אבל גם אשראי ייחודי לחברות טכנולוגיה בכל השלבים וגם השקעות אקוויטי.

אבל במצב הדברים הנוכחי אלה נתפשים גם כברורים מאליהם וגם כשירותים שמייצגים את כל מה שמערכת הבנקאות יכולה לספק.

וזו הטעות הגדולה ביותר. וכאן מילות המפתח הן התמחות וליווי. ההתמחות היא ההכרה בכך שטכנולוגיה היא תעשייה שיש לה מאפיינים ייחודים הנובעים מאופי הפעילות העסקית ומאופיים הייחודי של האנשים שפועלים בה – מחויבים, עובדים שעות ארוכות, נתונים בלוחות זמנים קצרים מאוד ומשרתים לקוחות מכל העולם, 24 שעות ביממה, שבעה ימים בשבוע.

התמחות פירושה שהבנקים שעוסקים בטכנולוגיה עוסקים רק בה. התמחות משמעותה גם היכרות עמוקה ומתמשכת עם עולם המושגים והתכנים הטכנולוגי. התמחות היא גם מעורבות בפעילות הענף שאינה בנקאות או פיננסים באופן ישיר. התמחות איננה קשר עם הבנק רק כשרוצים להפקיד או להמיר כספים.

ליווי הוא עומק המחויבות. בנקאות טכנולוגית אינה אוסף של עסקות. בנקאות טכנולוגית היא תהליך שבו הבנקאי מודע לאתגרים העסקיים והטכנולוגיים ארוכי הטווח ומציע שירותים ומוצרים בהתאם – שירותים ומוצרים בעלי אופק ארוך שמתואמים עם המטרות ארוכות-הטווח של חברות הטכנולוגיה. ליווי פירושו שעות שירות בלתי שגרתיות. וליווי משמעותו גם היכולת לשנות את האסטרטגיה בהתאם לשינוי באתגרים, כלומר גמישות.

300 משתתפי ההאקתון – הם וחבריהם – נמצאים בחזית הטכנולוגית ולא רק מתמודדים עם סביבות משתנות אלא בעיקר יוצרים מציאות ועתיד. והיום אנחנו משוכנעים בכך יותר מאי פעם.

מוזמנים להצטרף לקבוצת LeumiTech Community בפייסבוק.

שדות חובה מסומנים בכוכבית

תגובתך הועברה לצוות לאומי בלוג ותפורסם לאחר אישורה.

האם אתה מסכים?