רונה אזוב

שלא יעבדו עליכם – מדריך להעסקת נוער בחופש

רונה אזוב
הנה הגיע החופש הגדול והילדים הולכים לקייטנה

הנה הגיע החופש הגדול והילדים הולכים לקייטנה. הקטנים – הולכים כ”קייטנים” והגדולים – הולכים כ”מדריכים”. כן כן, יש מי שחיכה כל השנה לחופש דווקא בשביל ללכת לעבוד. אז לטובת הנוער העובד, סיכום קצר של כללי העסקת נוער: הגיל המינימאלי להעסקה בחופשה – 14.
וגם אז, רק עבודות קלות שלא יפגעו חס וחלילה בבריאותם של הנער או הנערה. אם מדובר בהופעה ציבורית, אומנותית או לצרכי פרסום, מותר אך ורק מגיל 15. במהלך שנת הלימודים גיל ההעסקה המינימאלי הוא 15.
כמה דברים שכדאי לדעת לפני שאתם מתחילים לעבוד; יש צורך להצטייד באישור רפואי מרופא משפחה ופנקס עבודה על שם הנער/ה מלשכת התעסוקה,הפנקס יימסר למעסיק ויוחזר בסיום תקופת ההעסקה. איך מנפיקים פנקס עבודה? ניגשים ללשכת התעסוקה מצוידים בתעודת זהות, אישור מרופא המשפחה ושתי תמונות פספורט.

שכר מינימום

עד גיל 16: 15.58 ₪ לשעה

בגיל 16-17: 16.69 ₪ לשעה

בגיל 17-18: 18.47 ₪ לשעה

שעות העבודה

אין להעסיק נער/ה יותר מ- 8 שעות ביום ולא יותר מ- 40 לשבוע. ביום עבודה של 6 שעות ויותר זכאי/ת הנער/ה להפסקה של 45 דק לפחות (רצופות מתוכן לפחות 30 דקות רצופות) במידה ובמהלך ההפסקה יכול העובד לצאת ממקום העבודה, אז תחשב ההפסקה ללא תשלום.

אם חייב העובד להישאר במקום העבודה במהלך ההפסקה, היא תחשב לזמן עבודה בתשלום.העסקה בשעות הלילה: מתחת לגיל 16 לא יכול נוער לעבוד בין השעות שמונה בערב לשמונה בבוקר. מעל גיל 16 ועד גיל 18 – אסור לעבוד בין השעות עשר בלילה לשש בבוקר. שעות נוספות – אסור.

לכן אתם ודאי יכולים להסיק מכל הטעמים שמניתי למעלה,שחובה לנהל רישום מדויק של שעות העבודה. פרטים נוספים באתר משרד התמ”ת.

תנאי העסקה נוספים

במהלך העבודה יש הגבלה על נשיאת משקל העולה על 12.5 ק”ג לנער ו- 8 ק”ג לנערה. גם אם משתמשים במכשיר מכני לביצוע עבודות העברת חפצים ממקום למקום (עגלת נשיאה למשל), לא יותר משעתיים ביום.

ומה יעשו העובדים הצעירים עם הכסף שקיבלו (בעיקר אם זה שיק על שמם?) – כנראה שזה הזמן לפתוח חשבון בנק… ניתן לפתוח חשבון בנק מגיל  14 והוא יהיה ע”ש הנער/ה. מטבע הדברים, על חשבון זה חלות מגבלות שונות. החשבון יפתח בנוכחות הורה (אחד או יותר)

ולא ניתן לתת בו אשראי מכל סוג. אפשר לקבל כרטיס כספומט כדי למשוך כסף (לא יותר מ- 400 ש”ח ביום) ואין פנקסי שיקים אבל אפשר להפקיד שיקים וגם מזומן בחשבון עצמו וכן לחסוך באפיקים שונים, למעט ני”ע.

בגיל 16, כבר אפשר לפתוח חשבון ללא “הורה מלווה”. בחשבון כזה אפשר לקבל פנקסי שיקים (מוגבלים בסכום עד 400 ש”ח) אבל לא ניתן לקבל מסגרת אשראי. ניתן לקבל כרטיס אשראי צעיר (מסגרת הכרטיס מוגבלת לסכום של 1000 ₪). חשבונות המוגדרים כצעירים אינם משלמים דמי ניהול או עמלות עו”ש אחרות.

עם זאת, על פעולות שונות כמו הוצאת שיק בנקאי, המרה למט”ח וכד’ ישולמו עמלות. הרבה פעמים, עצם פתיחת החשבון מזכה את הצעיר/ה במתנה. חשוב לציין שהחשבונות “גדלים” עם הנער/ה. אם החשבון נפתח בגיל 14 ללא כרטיס אשראי, ניתן יהיה לתת כזה בהגיע הנער/ה לגיל 16.

לקראת גיוס לצבא, יוסב החשבון לחשבון חייל על כל ההטבות הנלוות וכפי שמייחלת כל אם עבריה,אח”כ נדבר על חשבון סטודנט… בעיניי, ניהול חשבון מגיל צעיר הוא צעד חשוב לעצמאות ולבגרות של הנערים/ות.

אומרים שהיום הנוער חכם יותר ויודע דברים יותר שהדור שלפניו ידע רק בגיל מאוחר יותר – לכן חשוב שידע גם להתנהל כלכלית. זו הזדמנות מצוינת ללמד אותם על חסכון, דחיית סיפוקים, ניהול נכון של תקציב, מעקב אחר הוצאות ואחריות על הכסף שלהם.

עבור הנער/ה יש כאן חוויה של עצמאות ובגרות, שכן חשבון בנק נתפס כאחד מאותם דברים ששייכים לעולם המבוגרים, בדומה לרשיון נהיגה. עבור ההורים יש כאן סיכון מבוקר מאד לאור העובדה שיש הגבלות על משיכת כספים באשראי.

מנסיוני, רוב הצעירים פותחים חשבון בסניף של הוריהם וזה מימד נוסף של בקרת סיכונים – ההכרות של המשפחה עם הבנקאי.

בני נוער הזקוקים לעצה אישית או הורים לבני נוער המעוניינים במידע נוסף- אני כאן לענות על כל שאלה שתתעורר.

חופש נעים, מהנה, בטוח בשמש וריווחי לעובדים הצעירים.

רונה

תגובות הקוראים (3)

 1. הבלוג הכלכלי של מומחי לאומי

  […] לטובת הנוער העובד, אני חוזרת על כללי העסקת נוער שפרסמתי בעבר, עם העדכונים […]

  הגב
 2. אריאל עומר

  בתודה מראש, אריאל ועומר

  הגב
 3. אריאל עומר

  היי, אני בת 14 והחופש אני רוצה להתחיל לעבוד.
  האם את יודעת היכן מנפיקים פנקס עבודה?????????

  הגב

שדות חובה מסומנים בכוכבית

תגובתך הועברה לצוות לאומי בלוג ותפורסם לאחר אישורה.

האם אתה מסכים?