שאול שניידר

איזה אשראי תרצה היום?

שאול שניידר
מחר אני מתכונן לרוץ את חצי המרתון הראשון שלי

מחר אני מתכונן לרוץ את חצי המרתון הראשון שלי. ריצה כזו לאורך קילומטרים יכולה להיות לא פשוטה. בכלל, אני יודע שגם אם אקח כמה נשימות עמוקות לפני שאתחיל אותה, רבה הסבירות שעדיין אתעייף במהלך המרתון ואצטרך לקחת הפסקות יזומות שיעזרו ויספקו לי את הכוח להמשיך כמו שרציתי. בסופו של דבר, הבחירה לגבי מתי אקח את ההפסקות האלו ואיך תלויה רק בי. לאלו מכם שחושבים שהגיעו בטעות לבלוג של המורה לספורט לשעבר שלהם, לא, לא התבלבלתם, אתם עדיין בלאומי בלוג.

שמי הוא שאול שניידר, ואחרי יותר מ-20 שנים בבנק, במהלכן עבדתי בתחומים שונים, הגעתי לנהל את אגף האשראי הפרטי בחטיבה הבנקאית בלאומי. הסיפור שבו בחרתי לפתוח את הפוסט שלי הוא לא מקרי. לשמחתי הרבה, בשנים האחרונות אנחנו עדים למהפכה תפיסתית בתחום האשראי: מסמכות קשיחה שנמצאת בידיו של הבנק, אל עזר גמיש אשר הכוח להחליט "איך ומתי" לגביו נמצאים בצדו של הלקוח. בשביל הלקוח הזה, האשראי הוא עוד מוצר מסט המוצרים שהבנק שלו יכול להעניק לו. באופן אישי, אני רואה את האשראי כעוגן עבור הלקוח,  אשר מאפשר לו ללכת רחוק עם חלומותיו ובכל זאת להיות בקשר עם המציאות הפיננסית של ימינו.

חלק מהשינוי התפיסתי שהזכרתי קודם, כולל את ההבנה שאשראי הוא שם כולל להלוואות מסוגים שונים. למשל, הלוואת אקספרס אשר מאפשרת ללקוח ללוות עד למעלה מ-100,000 שקלים ללא ערבים, בטחונות או דמי טיפול באשראי, בה הלקוח נהנה מהלוואה גמישה במסגרתה הוא יכול לבחור בעצמו את גובה ההחזר החודשי לפי יכולתו, או הלוואה הפוכה, בה במקום לקבל סכום כסף גדול וחד פעמי ולהחזירו בתשלומים, ניתן לפרוס את חלקי ההלוואה על תקופה ארוכה של זמן ולהחזירה ב"מכה אחת". זו רק דוגמא אחת מני רבות למהפכת האשראי הפרטי החלה בבנקים, אבל בבסיסה עומדת הבנה בסיסית – לקוחות צורכים אשראי, ומרביתם עושים זאת באופן שקול ומקצועי, ומתוך הבנה ברורה של יכולת ההחזר שלהם. לאשראי ה"רגיל" נוספו מרכיבים המתאימים לאופי הלקוח. לדוגמא, הלוואה לרוכשי רכב היברידי תהיה בתנאים אטרקטיביים במיוחד על מנת לעודד רכישת רכבים חסכוניים אלו, ללקוח נוספה האפשרות להחליט, להתפשר על החלום או להגשים אותו. הבנק רק מספק את האמצעי.

כמובן שקיימת האפשרות להמשיך בקשר עם הבנקאי האישי, ולהתייעץ עמו ככל שצריך. לא אחת אני עד לשיחות או פתרונות אשראי שיוצאים מהתבנית הרגילה, בין אם מדובר בהלוואות בוליט (הלוואה שבמסגרתה מחזירים רק את הריבית, ובסוף התקופה את כל הקרן), גרייס לסוגיו ועוד. אלו כבר מחייבים התייעצות עם  בנקאי, ש"תופר" ללקוח את החליפה המדויקת לצרכיו. זו המומחיות שלנו (בכל הבנקים, לא רק בלאומי), אל תחששו להסתייע בה. בשלב זה, תפקיד הבנקאי הוא להבין את הצורך שלך ולהגיד "שלם כפי יכולתך: הלוואה גמישה, עם החזר גמיש, בהתאם לצרכי הלקוח. לפני שמקבלים אשראי, חיוני לעשות תכנון פיננסי שממפה את נקודת האושר והצורך של כל אחד מאיתנו. אם אתם מסתבכים עם התהליך, אל חשש, הבנקאים שלנו מסוגלים לראות את התנודתיות הפיננסית בחשבון שלכם ולבצע הערכת מצב בהתאם. למרות זאת, מאחר ולפעמים אנו לוקחים את ההלוואה ממקום של רגש ולא של היגיון – "יש לי כבר כמות כסף נכבדת בחשבון אך אני מעוניין לקבל הלוואה בכל מקרה כדי לטוס לחו"ל "בראש שקט", חשוב שתשתפו את הבנקאי שלכם ברחשי לבכם כדי שיקבל את התמונה המלאה ויציע את סוג האשראי שמתאים במיוחד בשבילכם.  אל תתביישו להתייעץ, גם אם בסופו של דבר תחליטו שלא להשתמש באשראי.

לפני שאסיים, ישנו טיפ חשוב שבו אני מאמין בחיי ואני מגלה מדי יום עד כמה הוא נכון גם לתחום האשראי:

אל תפחדו!  אם אתם צריכים כסף מהבנק, פריסה נכונה והתייעצות היא לא בעייתית. לפעמים ישנם מושגים שמרתיעים אותנו לפני שבאמת בדקנו אותם לעומק, אבל אחרי שמבינים את המונחים המקצועיים, הדברים מפחידים הרבה פחות.

אז, מה אתם אומרים, האם גם אתם מוכנים למרתון שלכם?