מערכת PEPPER

הכסף שמגיע לכם כשמחליפים עבודה

מערכת PEPPER
קיבלתם הצעה למשרה מפתה במקום עבודה אחר? מזל טוב! רק לא לשכוח לדאוג לזכויות והכספים שמגיעים לכם, יש הרבה כאלה.

כשעוברים ממקום עבודה אחד למקום עבודה אחר (ובעצם, גם אם בכלל לא יודעים לאן עוברים) יש כמה עניינים כספיים שחשוב מאוד לדאוג להם: החיסכון הפנסיוני, דמי פיצויים, ימי חופשה שמגיעים לכם, תיאום מס וכו'. כל אלו מתורגמים לכסף, ולכן כדאי לכם מאוד להבין בהם. אפילו קצת. הנה, השתדלנו לתמצת:

 

1. דמי הבראה

דמי הבראה מחושבים בצורה שנתית וכל עובד שהשלים שנת עבודה ראשונה במקום עבודה מסוים זכאי לקבל מספר ימים כאלו. כמה בשנה? תלוי במקום העבודה. גם תעריף דמי ההבראה משתנה: במגזר הפרטי הוא עומד על 378 ש״ח ליום ובמגזר הציבורי 424 ש״ח ליום, כאשר התשלום הכולל מתבצע בהתאם להיקף המשרה ושנות הוותק.

 

לסיכום, רוב מקומות העבודה משלמים את דמי ההבראה פעם אחת בשנה, וכתוספת לאחת המשכורות. ולכן כשעוזבים מקום עבודה חשוב לבדוק מתי בפעם האחרונה התקבל עבורכם תשלום דמי הבראה, ולוודא כי עבור התקופה שחלפה מאז יעבור אליכם התשלום היחסי.

 

דמי הבראה

2. פדיון ימי חופשה

אם לא טסתם בכל הזדמנות אפשרית במשך תקופת ההעסקה שלכם, יש מצב שנצברו לזכותכם כמה ימי חופשה. וימי חופשה שלא נוצלו, כן כן – שווים כסף! אם זה המצב יש לכם שתי אפשרויות: אפשרות אחת היא לדחות את מועד סיום ההעסקה ופשוט לצאת לחופש, וכך תוארך התקופה שבה יש לכם הכנסה. אבל, זה לא תמיד אפשרי אם מחכה לכם מקום עבודה אחר. לכן, האפשרות השניה היא פשוט לפדות את ימי החופשה האלה בכסף. כל שצריך לעשות הוא להיות מודעים – ולדרוש זאת.

 

ימי חופשה

3. מענקי פרישה וכספי פיצויים

אם פוטרתם או שקיבלתם מענק פרישה, עומד לפניכם סכום כסף שצריך להבין מה עושים איתו. אז נכון, כספי הפיצויים מיועדים לעזור לכם להתמודד עם המצב עד שתהיה לכם עבודה והכנסה חדשה, אבל, וזה מה שאנשים נוטים לשכוח, הם חלק חשוב מאוד מקצבת הפנסיה שתהיה לכם עוד כמה עשורים, בעת הפרישה. לכן גם אם זה מפתה, מה שדווקא יהיה יותר נכון לעשות ברב המקרים הוא לא לגעת בכספי הפיצויים, כי אם מבזבזים אותם עכשיו הפנסיה העתידית שלכם עשויה לצנוח בעד 40%!

 

לא מחכה לכם עבודה במקום אחר? סבבה. צריך לקצץ בהוצאות, לבדוק חסכונות אחרים ואולי אפילו לקחת הלוואה – כל אלו עדיפים על פני לפדות את דמי הפיצויים. אז כדי לא למשוך את כספי הפיצויים צריך לזכור למלא טופס 161א ולבקש בו ״רצף קצבה״ – ייעוד כספי הפיצויים לקצבת הפנסיה.

 

פרישה

4. מסמכים

כשעוברים ממקום עבודה אחד למקום עבודה אחר, מקום העבודה החדש יהיה זה שיתחיל להפריש לכם כספים לפנסיה ולקרן השתלמות אם יש לכם. כדי שזה יוכל לקרות – צריך לקבל ממחלקת השכר של מקום העבודה הקודם ״מכתב שחרור״. המכתב הזה מסדיר את העברת הבעלות על החלק של המעסיק לבעלותכם, לבעלות העובד. עוד עניין חשוב, כדאי לוודא שהמעסיק הקודם מילא טופס 161 והודיע למס הכנסה שהפסקתם לעבוד אצלו, ואליו מצטרף גם הטופס שהזכרנו קודם על בקשה ל״רצף קצבה״.

 

לסיכום, אומנם מדובר בלא מעט תהליכים בירוקרטים, אבל זה חשוב, מאוד! ככל שממהרים להבין זאת ולומדים לקחת את המושכות לידיים כך הסיכוי לנהל חיים פיננסיים בריאים וטובים יותר.