רותי שרון

כך תשרדו את עונת החתונות בלי לקרוע את הכיס

רותי שרון
איך תדעו מראש לכמה חתונות תוזמנו? מתי כדאי לקחת את הילדים לחתונה? וכמה רושמים בשיק? קבלו מדריך קצר שיציל אתכם בעונת החתונות הקרובה (ושיהיה מזל טוב!)

בישראל מתקיימות יותר מ-50,000 חתונות מדי שנה, כך שהסיכוי שתקבלו הקיץ יותר מהזמנה אחת לחתונה הוא די גבוה. סכום השיק הממוצע שאורחים שמים במעטפה מתחיל ב-300 ש"ח ויכול להגיע גם ל-800 ש"ח במעגל משפחתי או חברתי קרוב יותר. ההוצאות על חתונה לא מסתכמת רק בשיק לזוג המאושר, לכך צריך להוסיף לעיתים את מסיבת הרווקים/ות, רכישת בגדי ערב חדשים, פן במספרה והיד עוד נטויה.

 

אז מה עושים? קבלו כמה טיפים איך להתמודד ביעילות כלכלית עם הזמנות לחתונות:

 

1. תכנון: איך עוברים מהוצאה לא צפויה להוצאה מתוכננת?

כשאני שואלת משפחות שאני נפגשת איתן לייעוץ כלכלי על הוצאות בלתי מתוכננות, תמיד נותנים לי בתור דוגמה את השיקים לחתונות ולאירועים. אז נכון, כנראה לא תדעו מראש שהבן של הבת דודה הציע נישואים לחברתו, ואתם תמצאו את עצמכם רוקדים בעוד חתונה שלא התכוננתם אליה. אבל באופן סטטיסטי אתם יודעים שכל שנה אתם מוזמנים למספר אירועים, ולכן זה בהחלט הגיוני לשריין מראש כמה מאות שקלים בתקציב החודשי המשפחתי שלנו למתנות. יהיו חודשים שאולי אפילו לא תוציאו שקל אחד, והכסף ששמתם בצד יצטבר לכם לחודש ההוא שבו תוזמנו ל-3 חתונות ובר מצווה.

 

 

2. אישורי הגעה: כמה הולכים? זוג, יחיד או גם הילדים?

ההסכם החברתי הבלתי כתוב הוא שככל שמספר המשתתפים רב יותר, כך הסכום שנרשום בשיק יהיה גבוה יותר. ההבנה הזו תורמת לשלל התירוצים להברזה מהאירוע – "הוא בדיוק קיבל צו למילואים" או "היא בנסיעת עבודה בחו"ל". זה לפעמים לא נעים אבל אם קיבלתם חמש הזמנות לחתונות לחודשיים הקרובים, תפעילו שיקול דעת וסדרי עדיפויות, וקבלו החלטה שלחלק מהאירועים תלכו רק ללא בני הזוג או הילדים.

 

3. תקציב: אז כמה רושמים בשיק?

קיימים מגוון מחשבוני אירועים וחתונות ברשת, המציעים אלגוריתם למחיר השיק שתכתבו. מספיק לחפש בגוגל "כמה לשים בצ'ק לחתונה?" ולמצוא לא מעט המלצות בנושא. התשובה שתקבלו תתייחס בדרך כלל לפרמטרים הבאים: מידת הקרבה, כמה אנשים הולכים לאירוע, אם אתם שכירים או עצמאים, איפה מתקיים האירוע, באיזה חודש, ובאיזה יום בשבוע. אלא שהקשר בין אותם פרמטרים לבין המציאות לא תמיד הדוק, לכן חשוב להפעיל בנוסף שיקול דעת עצמאי ולא להיסחף לשלם מעבר ליכולתכם.

 

 

4. לבוש: שמלת ערב? לא חייבים חדשה

הזמנה לחתונה היא לפעמים הזדמנות לקנות בגדים חדשים, אבל לקנות שמלה שנלבש אולי פעם אחת? זו כבר הוצאה לא ממש מוצלחת. היום קיימים שפע של פתרונות – החל מרכישת שמלות ערב במחירים מוזלים באתרי יד שנייה, בקבוצות יד שנייה בפייסבוק  או בחנויות הוינטג' למיניהן, ועד שכירת שמלה לערב אחד. פשוט חפשו בגוגל ותגלו ים של רעיונות.

 

לסיכום,

מאות או אלפי השקלים שאנחנו נותנים מדי שנה בחתונות, תורמים לשוק החתונות הישראלי שמגלגל מיליארדי שקלים מדי שנה. אם נעשה "רגע חושבים", נפעיל שיקול דעת ונפעל יותר עם הראש ופחות עם הבטן, ונאמץ רק חלק מהטיפים הללו, יש סיכוי שניתן מתנות בלב חפץ, נרקוד בשמחה בחתונות וגם נהנה. מזל טוב!

 

 

רותי שרון, יועצת בכירה ומרצה לתחום כלכלת המשפחה

www.ruthsharon.co.il