אורי זלמנוביץ

היום שאחרי החתונה

אורי זלמנוביץ
החתונה עליה עמלתם בחודשים האחרונים הסתיימה

החתונה עליה עמלתם בחודשים האחרונים הסתיימה, והגעתם הביתה עמוסים (יש לקוות…) בצ'קים ובמתנות. בדיוק עכשיו אתם מתחילים להקים את התא הכלכלי המשותף שלכם – כך תעשו את זה נכון
אמנם כבר חלפו 14 שנים מאז התחתנתי עם זוגתי. מאז נולדו לנו שלושה ילדים מקסימים, אך גם אני זוכר את ההתרגשות והאתגרים של בניית תא משפחתי משותף, על היבטיו הכלכליים. אני מקווה שהעצות שאביא יעזרו לכם בתכנון יעיל של המשך חייכם המשותפים בצורה כלכלית נכונה, ואף יחסכו לכם כסף – דבר משמעותי מאוד למי שרוצה להתקדם בחייו ולהגשים את חלומותיו.
בטור הקודם "עונת החתונות" שיתפנו אתכם בטיפים שונים, ובטור הקרוב נספר איך נערכים ליום שאחרי החגיגה הגדולה.

הטיפול במתנות מהאורחים

לאחר ספירת הכספים וביצוע רישום מסודר – מה הביאה הדודה מהצפון והחבר מהצבא – הגיעה העת לחשוב על ההפקדה. תחילה, מומלץ לחלק את הכספים למזומן ולהמחאות. לאור ניסיוני עם זוגות שהגיעו להפקיד את ההמחאות באי סדר מוחלט, אני ממליץ לבצע הפרדה פשוטה בין המחאות, שתאריך הפירעון שלהם הוא ליום החתונה, לבין כאלו שהם דחויות. את ההמחאות הדחויות מומלץ לשמור במקום בטוח בבית, ולרשום את תאריך הפירעון ביומן, כדי שתוכלו להפקידן בזמן.

זה גם הזמן להסביר בקצרה על תהליך הפקדת ההמחאות ומשמעות "שם המוטב" והמושג "היסב". כפי שרשום על עמדות 'לאומי דיגיטל', יש צורך לוודא התאמה בין שם המוטב לבין ההיסב.

המחאה שנכתבה עבור הכלה, צריך להיות מוסב עם חתימתה ומספר החשבון מאחור. המחאה שנכתבה עבור החתן צריכה להיות מוסבת עם חתימת החתן ומספר החשבון מאחור. המחאה שנכתבה עבור שניהם, צריכה להיות עם חתימת של שניהם  ומספר החשבון מאחור.

אם נותרו לכם יתרות חיוביות בחשבון, מומלץ להפקידם בתוכניות המותאמות לצרכיכם וליהנות מריבית עבור הכספים. גם אם לא נותרו לכם עודפים מהחתונה, עכשיו, כאשר אתם שניים, צריך לחשוב קדימה על שלל מאורעות החיים – ולהתחיל להיערך לקראתם. זה הזמן לסגל תרבות חדשה ולפתוח הוראת קבע לחיסכון משותף, שישמש אתכם בעתיד.

תכנון פיננסי לאחר החתונה

אם עד היום ההתנהלות הפיננסית של כל אחד מכם היתה נפרדת וכל אחד דאג לצרכיו, הרי שלאחר החתונה, מדובר בתא כלכלי משותף. כל החלטה כלכלית שמתקבלת היא משותפת וצריכה להתקבל בדו שיח, תוך שימת דגש על סעיפי התקציב השונים.

ניהול ערני של החשבון

חשבון בשניים אומר הוצאות בשניים, כרטיסי אשראי בשניים והכנסות בהתאם, אך הדבר הכי חשוב הוא מעקב. מומלץ ורצוי, שלפחות אחד מבין בני הזוג ינהל את החשבון באופן שוטף, יבדוק את חיובי כרטיסי האשראי, הוראות הקבע וההמחאות. כדאי לעשות זאת על מנת לוודא, שאכן כל החיובים תואמים את ההוצאות בפועל, ושאין טעויות, שיכולות לקרות, לעיתים, בחברות השונות.

בנוסף, אני מאוד ממליץ להשתמש ב-"כלי לניהול תקציב", אשר פותח בבנק לאומי ומאפשר לכם מעקב אחר ההוצאות וההכנסות שלכם. שימוש בכלי זה יאפשר לכם לדעת בכל עת מה מצבכם, על מה בדיוק אתם מוציאים כסף, ובמקרה שיש צורך בכך – איפה ניתן לקצץ.

בניית תוכנית ליעדים עתידיים

כאשר מדובר בבניית תוכנית עתידית לתא המשפחתי, ראשית יש להגדיר מה הם היעדים אותם אנו רוצים להשיג, כמו ירח דבש מפנק, רכב, דירה וכו'. לאחר שביררנו והסכמנו מה אנחנו רוצים – הגיע הזמן לממש. את זה עושים באמצעות אותו כלי לניהול תקציב, שהכרנו בסעיף הקודם, ושימוש ב"תוכנית החלומות". המערכת יודעת לנווט את ההוצאות שלנו לחיסכון הנדרש, על מנת שנוכל בעתיד לממש את היעדים שהצבנו לעצמנו.

נשמע מסובך? מאתגר? בניית תא כלכלי מצליח ויציב שקולה לבניית עסק מצליח. ככל שתעברו בהקדם לתזרים חיובי, כך תוכלו לפתח את "העסק" ולהגשים את חלומותיכם בהקדם. בהצלחה ושוב מזל טוב!