משה בכשי

עונת החתונות

משה בכשי
מתחתנים? מזל טוב! כמו כל אירוע משמעותי, גם לחתונה יש משמעויות כלכליות

מתחתנים? מזל טוב! כמו כל אירוע משמעותי, גם לחתונה יש משמעויות כלכליות – וחשוב לדעת איך מנהלים אותן.
הכלה מזמינה את שמלת חלומותיה, החתן בוחר את השירים, שניכם ביחד מחפשים את המקום ובוחרים את התפריט בערב טעימות חגיגי ביחד עם ההורים. ריצות, הכנות, סידורים, רשימות ואפילו רשימת מוזמנים עם אישורי הגעה מסודרים – ומה עם חשבון הבנק שלכם? האם הוא מוכן לאירוע המרגש?
חתונה היא אחד האירועים המרכזיים בחיים שלנו – וכמו לכל אירוע – גם לה יש משמעויות כלכליות שיש לתת עליהן את הדעת. אז איך נערכים כלכלית לחתונה?
גם לחתונה יש תקציב
ראשית, מומלץ לעשות חשיבה משותפת ולהגדיר מראש את מסגרת התקציב שלכם לאירוע, על מנת  שתוכלו לתכנן באופן אידיאלי את ההוצאות הצפויות. אנו ממליצים לפתוח חשבון אחד משותף לשני בני הזוג ולסגור את החשבונות האישיים. מצד אחד, זה יחסוך כסף  עבור ניהול חשבון שוטף, ומצד שני יקל על השליטה בהכנסות מול ההוצאות בהתנהלות היומיומית השוטפת.

כדאי לבדוק מקור חשוב למימון החתונה, שרבים לא חושבים עליו: אלה הן קרנות וקופות שנצברו על שמכם במקום העבודה. לשכירים, בעיקר כאלה שעובדים באותו מקום כבר כמה שנים, כדאי לבדוק מול המעסיק ו/או מחלקת משאבי האנוש בחברה האם יש להם קרנות השתלמות, קופות גמל או חסכונות אחרים. קרנות ההשתלמות הן חיסכון לתקופה של שש שנים, שלאחריהן ניתן להשתמש בכספים לצרכים אישיים. גם אם החלטתם שאינכם רוצים להשתמש בכסף הזה, ניתן לקבל בזכותו הלוואה נוחה. כמו כן, מומלץ לבדוק מול מקום העבודה שלכם, אם יש הסדר עם הבנקים שמאפשר קבלת הלוואה בתנאים נוחים.

מבחינת תשלום לספקים של האירוע הגדול, מומלץ לנסות לדחות את התשלומים לפחות ליום אחד אחרי החתונה, על מנת לכסות את החיובים הצפויים באמצעות המתנות. ברוב המקרים, הספקים יידרשו תשלום כלשהו ביום הסגירה – ניתן להתמקח על הסכום הנדרש, כשהמטרה היא, כמובן, להפחיתו ככל הניתן. אם אין יתרה מספקת בחשבון שלכם לתשלום המקדמה, ניתן ומומלץ להגיע לסניף הבנק שבו מתנהל החשבון, ולהתעניין בהטבות למתחתנים.

גם לזוגות, אשר מעוניינים להמשיך ולנהל חשבונות נפרדים, מומלץ שיהיה חשבון אחד משותף, שבו יפקידו כספים משותפים – כמו כספי החתונה – וממנו ינהלו את ההוצאות החודשיות המשותפות.

באשר להתנהלות השוטפת, אחרי חגיגות החתונה, חשוב לקבוע מראש יום מסוים בחודש (למשל, היום שלאחר קבלת המשכורת), שבו מעבירים לחשבון המשותף סכום שקבעתם מראש. חשוב לתאם עם בן/בת הזוג ציפיות בנוגע להוצאות הצפויות בחודש, ולוודא שיש התאמה בין ההכנסות להוצאות. כלל אצבע חשוב בנושא הזה הוא לדאוג, שכל ההוצאות  יהיו תמיד לפחות 10% פחות מכלל ההכנסות, כך שלא כל הוצאה חריגה או בלתי מתוכננת אחרת תכניס אתכם לצרות.

החתונה, אם כן, היא הזדמנות מצוינת לעשות סדר, לצאת לעצמאות כלכלית ולהתחיל את החיים המשותפים ברגל ימין. אנחנו בלאומי נהיה אתכם ונשמח ללוות אתכם לאן שתרצו להגיע – ומברכים אתכם בהמון מזל טוב!