עדי נתן

זוכרים את הצה צה

עדי נתן
אחרי שדיברנו על הנמרים בשוק ההון, בואו נלמד קצת על החוקים שלהם.

אחרי שדיברנו עלהנמרים בשוק ההון, בואו נלמד קצת על החוקים שלהם.החוק הראשון של הנמר מערב חיה אחרת מהג’ונגל: נמר טוב זוכר את זבוב הצה-צה!
תארו לעצמכם שאתם יוצאים לקניות ומוצאים חולצה בדיוק לפי טעמכם, ומרוב שהיא מוצאת חן בעיניכם אתם רצים וקונים ממנה בכל הצבעים. מאושרים מהרכישה שביצעתם, אתם מתקדמים בחייכם רק כדי לגלות שבוע מאוחר יותר כי החולצה המהממת אותה רכשתם נמכרת כעת בחצי מחיר! הרגשה לא נעימה בכלל.
אם נחזור אל שוק ההון, קרה לי כבר מספר פעמים שנתקלתי במשקיעים שרצו להשקיע ממיטב כספם במניה או תעודת סל, אך למחרת היום קרה הבלתי ייאמן והם גילו שלמרות ההמלצה החמה שקיבלו, המניה התחילה לרדת ולרדת.

 אחרי 20% ירידה, הם קונים עוד בכסף אותו לא התכוונו להשקיע. אחרי 40%, הם כבר לא קונים אבל הם מרימים עיניהם לשמיים, מניחים תפילין, ונשבעים שברגע שהיא תחזור למחיר הקניה הם עפים ממנה ולעולם לא נכנסים לשוק בשנית.

כאן הגיע הזמן להיזכר במספר הפעמים במהלך חייכם בהם שמעתם את האמרה: “הבורסה היא קזינו, זה הימור טהור!”. ובכן, לרוב המשקיעים, המשפט הזה נכון. כשאתה קונה במכה אחת את כל הסכום אותו התכוונת להשקיע, בדיוק כמו החולצה והמניות, קיימות לכך 3 סיבות אפשריות:

1)      אתה פשוט נלהב ואין לך סבלנות.

2)      אתה גאון השקעות וכל השקעה שלך אך ורק עולה.

3)      אתה אוהב להפסיד.

כדי לפעול בצורה הכי טובה, ובהתחשב שאתם אכן לא גאוני השקעות או מזוכיסטים, תצטרכו להיות נמרים, וכמו שהתחלתי את הטור,  נמרים שתמיד זוכרים את זבוב הצה-צה!

זבוב הצהצה הינו זבוב מסוכן המעביר את מחלת השינה, אבל האמת היא שבמקרה שלנו כוונתי היא דווקא ל:

צער ההפסד גדול בהרבה מצהלת הרווח!

המלצתי אליכם היא תמיד לקחת בחשבון כי הנכס אותו אתם קונים יכול לרדת ולהיערך בהתאם.

ראשית, יש להחליט על הסכום המקסימלי המיועד להשקעה במניה או תעודת סל מסוימת ובשום פנים ואופן לא לעבור סכום זה.

כעת יש לחלק את הסכום לשלוש מנות, 1/6, 2/6 ולבסוף 3/6 הנותרות.

לאחר מכן יש לתכנן את המהלך כך שהקניה ראשונה תתבצע בשער הקיים, ע”מ ליצור חשיפה למניה. הסכום הבא, שהינו כפול מסכום ההשקעה ההתחלתי יעמוד במחיר נמוך יותר, אך אין לבחור מחיר בירידה באחוזים (נכס יכול לרדת ב- 5% כל יום, ולעולם לא להתאפס) אלא מחיר שרירותי וקבוע. המנה האחרונה תעמוד במחיר הנמוך ביותר בו נסחר הנכס בתקופה האחרונה.

בעזרת אסטרטגיה זו אנו למעשה מגדילים את פוטנציאל הרווח, מורידים את פוטנציאל ההפסד, מוותרים על האגו ומתגברים על הפחד.

האם אסטרטגיה זו אידיאלית?

ממש לא, אבל אנו פועלים בשוק של אי ודאות ולכן תמיד יש להיזהר. היא גם אינה מתאימה למי שמאמין שהשוק עולה לנצח, או למי שמאמין שכל מנכ”ל של כל חברה אינו עוצם את עיניו בלילה מבלי לחשוב על כספי המשקיעים ואיך למקסם אותם.

כדי להדגים את כל מה שלמדנו בפוסט, נניח והחלטתם(זוהי רק דוגמא כמובן ואין לייחס לה המלצה כלשהי) להשקיע בנסדא”ק 100 באמצעות רכישת תעודת הסל QQQ המופיעה בגרף המצורף.

לשם הדוגמא, אתם מתכוונים להשקיע במהלך כ- 36 אלף ₪.

רצוי שההוראות ימוקמו בשערים הבאים:

6000 ₪ קניה בשער הנוכחי  – 63.57

12000 ₪ ימוקמו בשער 55

18000 ₪ ימוקמו בשער 45

היתרון שלנו על פני משקיע אחר הוא ענק, אך אולי תשאלו עכשיו: “למה לא לחכות עד שהנכס יגיע למדרגה השלישית?”

ובכן, אם תמיד תחכו ליעד, הרי ייתכן שלא תשקיעו תקופה ארוכה (אולי אפילו כמה שנים ). כמו במקרה החולצה, חולצה אחת לפחות חייבים ללבוש, לא?

“ואם המניה רק תעלה מרגע הקניה הראשונה? השוק יברח לי!” לשאלה זו אני עונה: שיברח, מחר תהיה הזדמנות אחרת בנכס אחר.

אסטרטגיה זו מיועדת למשקיע טווח בינוני כמעט בכל מצב שוק, ובפעמים הבאות נלמד אסטרטגיות שיכולות להתאים למצבי שוק אחרים. עד אז, אני מקווה ששקלתם ברצינות להתחפש לנמר בפורים.

“פרסום זה אינו מהווה הצעה ו/או ייעוץ כלליים ו/או המתחשבים בנתונים ובצרכים המיוחדים שלך לרכישה ו/או ביצוע השקעות, פעולות ו/או עסקאות כלשהן, ואין בו משום המלצה ו/או חוות דעת ו/או תחליף לשיקול דעתך העצמאי”.