עמנואל שמואלוב

איך תגנו על המידע שנמצא בנייד שלכם? 10 טיפים חשובים

עמנואל שמואלוב
עמנואל שמואלוב מתחום אבטחת מידע נותן לכם מספר טיפים כיצד להגן על המידע במכשיר שלכם

רגע לפני שהלכתי לישון, חיפשתי אותו ונזכרתי שהוא ברכב. ירדתי לקחת אותו, והוא כבר לא היה שם. האמת גם השמשה הימנית לא ממש הייתה שם. היא הייתה מפוזרת על מושב הנוסע.

פחות הטריד אותי, שנגנב המכשיר או ששברו את החלון. מה שהטריד אותי מאוד זה שכל המידע במכשיר כנראה נגיש עכשיו לאיזה גנב, ולכו תדעו מה הוא עלול לעשות איתו…

אז מה הם הסיכונים למידע במקרה כזה?

הגנב יכול לצפות במידע המצוי במכשיר הסלולרי, לשלוח מיילים בשמי, להיחשף למידע לאמצעי תשלום השמורים באפליקציות, לצפות בתמונות אישיות, להתקשר בשמי, לפרסם מידע ברשתות חברתיות מהחשבון שלי ועוד.

סיכונים אלה יכולים להתממש לא רק במקרה של גניבת מכשיר הטלפון, גם וירוס או סוס טרויאני אשר חדרו לנייד יכולים להקליט או לבצע פעולות בשמכם. למי שלא יודע, קיימות היום בשוק גם אפליקציות ששולחות מידע בשמכם – ללא אישורכם.

להלן מספר טיפים כיצד להגן על המידע במכשיר שלכם

1. מידע רגיש – (כמה בנאלי לומר זאת, ובכל זאת) אל תשמרו מידע רגיש במכשיר שלכם – לא קובץ עם סיסמאות, לא תמונות “רגישות” (וכולנו שמענו לאחרונה על הסיפורים שמתרוצצים ברשת), קבצים עם נתונים פיננסים וכל מידע שלא תרצו שייחשף לאדם זר אם אבד המכשיר.

2. נעילת מכשיר – מומלץ לנעול את המכשיר באמצעות קוד, תבנית גרפית או אף זיהוי פנים. חשוב להפעיל את אפשרות הנעילה האוטומטית של המכשיר לאחר אי שימוש של 2-5 דקות.

3. אנטי וירוס – וירוסים מגיעים לא רק למחשב – גם למכשירים הניידים! תתקינו תוכנת אנטי וירוס. ניתן להשיג חינמיות בחנויות האפליקציה.

4. אפליקציות אמינות – השתדלו להימנע מהתקנת אפליקציות שאינן נמצאות בחנויות האפליקציה (AppStore או Google Play).

5. הרשאות גישה – מדוע אפליקציית הפנס בטלפון צריכה הרשאת גישה לרשימת אנשי הקשר? בדקו הרשאות הנדרשות ע”י האפליקציה, אם נראה חשוד – אל תתקינו!

6. איזה סיסמאות? חשבתם שרק אתם משתמשים בסיסמה 123456 או password  ? אז זהו שלא! אלו הסיסמאות הנפוצות ביותר. אם קשה לכם לזכור את הסיסמה, עדיף להשתמש במשפט שקל לכם לזכור (כמו: “אוהב אותך מירב” או “Asta la vista baby”) מאשר בסיסמה קצרה וקשה (כמו: AsR%gg2).

7. להתעלם מלינקים – לא ללחוץ על לינקים אשר מגיעים בהודעות מייל, SMS, WhatApp וכד’ ממקור שאינכם מכירים (ועדיף בכלל לא, גם מאנשי קשר מוכרים); כבר קרה שהפיצו בארץ SMS בשם גוף ידוע עם לינק אשר הפנה את הלוחצים עליו לאתר מתחזה, ומשם נגנבו פרטיהם. ליתר ביטחון, פשוט מיחקו הודעות אלה.

8. העברת בעלות – החלטתם למכור או להעביר את המכשיר שלכם למישהו אחר – מחקו את הנתונים מהמכשיר ובצעו “שחזור הגדרות היצרן”! לא לשכוח להוציא את כרטיס הזיכרון הנייד במידה והכנסתם למכשיר.

9. חטטנים – ניתן לחסום “אורחים לרגע” במכשיר ע”י התקנת אפליקציית המאפשרת נעילת גישה לאפליקציות ע”פ בחירה באמצעות סיסמה (כגון APPLOCK).

10. אמינות אפליקציות – רוצים להתקין אפליקציה? רוצים לוודא את אמינותה? היכנסו לאתרים הבודקים את אמינות האפליקציות, כגון: CLUEFUL.

ואם כבר איבדתם או גנבו לכם את המכשיר, סומך עליכם שגיביתם את הנתונים מראש למחשב הביתי, לאתרי גיבוי באינטרנט (“ענן”) או לכל מקום שממנו תוכלו לשחזר את הנתונים.

עדיין לא גיביתם? עשו זאת מיד בתום הקריאה !

שורה תחתונה, האיומים תמיד מתחדשים, ועימם גם אמצעי ההגנה – שימרו על ערנות ועדכניות!