דנית מרדכי

דברים שכדאי לדעת על סדרת השטרות החדשה

דנית מרדכי
בעקבות הולדתו של שטר 200 ₪ החדש, דנית מרדכי, מנהלת בענף ניהול מזומנים, החליטה לשתף אתכם בכמה דברים חשובים שכדאי לדעת על סדרת השטרות החדשה ועל מזומנים במשק הישראלי.

עולם הבנקאות (ביחד עם כל העולמות האחרים המוכרים לכולנו) עובר מהפכה טכנולוגית.

כמעט כל הפעולות הבנקאיות הבסיסיות ניתנות לביצוע בערוצי הדיגיטל וכשאנחנו רוצים לדוגמא, להחזיר כסף לחבר, אפשר לעשות את זה בהעברה בנקאית פשוטה ישירות מהנייד בטאצ'.  

יחד עם זאת, צריך לזכור שאנחנו עדיין בשלב מעבר. רומא לא נבנתה ביום אחד, וגם בתקופתנו – למרות שהדברים מתרחשים הרבה יותר מהר – לתהליכים לוקח זמן להבשיל. אז עם כל שירותי הדיגיטל הקיימים , תתפלאו לגלות שהיקף המזומנים במשק הישראלי עדיין  גדל בכל שנה(!), ובסוף שנת 2014 הסתכם ב-63 מיליארדי ₪ (לעומת 58 מיליארדים בסוף שנת 2013).

 

מהלך החלפת השטרות במשק הישראלי הושק בספטמבר אשתקד, והוא יצא לדרך עם הנפקתו של שטר ה-50 ₪ החדש. השקתו של שטר ה-200 ₪ החדש היא אבן-דרך נוספת, ואנחנו צפויים להתחדש בהמשך גם בשטרות של 20 ₪ ו 100 ₪. אגב, כל השטרות מסדרה ב' (הישנה יותר) ימשיכו להיות שמישים במהלך השנים הקרובות, כך שאין לכם מה לדאוג…

 

אז מה חשוב לדעת על סדרת השטרות החדשה?

נגישות בסדרת השטרות החדשה מודגש נושא הנגישות, ולכן אורך כל שטר שונה בהתאמה לערך השטר. במילים אחרות: שטר ה 20 ₪ יהיה הכי קצר, ואילו שטר ה 200 ₪ – הכי ארוך.

לדוגמא, שטר ה 200 ₪ החדש ארוך בכס"מ וחצי משטר ה-50 ₪. ( מקווה שזה לא יגרום לנו להחליף ארנקים 😉

סימני זיהוי חדשים שתפקידם לתת אינדיקציה לכך שהשטר אכן אמיתי.  לא אפרט כאן את כל הסימנים, אבל חשוב שתכירו את אלו העיקריים:

  • הספר המוזהב – כאשר מטים את השטר ניתן לראות את הספר המוזהב משנה את צבעו ובנוסף ניתן לראות קו אופקי שנע מלמעלה למטה על פני הספר (מספר 6 בתמונה)
  • הדיוקן השקוף – כאשר מציגים את השטר מול האור ניתן לראות את סימן המים ובו דיוקן הזהה לדיוקן שעל השטר ובערך הנקוב של השטר (מספר 1 בתמונה)07012016 1
  • מי שבכל זאת מעוניין להכיר את כל המאפיינים מוזמן להיכנס לאתר של בנק ישראל: newbanknotes.org.il

צבעוניות חדשה שטר ה-200 יהפוך לכחול, ותתנוסס עליו דמותו של נתן אלתרמן (חלף השטר האדום) , שטר ה-100  (שיונפק בעתיד) יהיה בצבע כתום עם דמותה של לאה גולדברג, שטר ה-50 הירוק נושא את דמותו של שאול טשרניחובסקי ושטר ה20 ₪ (שיונפק גם הוא בעתיד) יהיה בצבע אדום ויישא את דמותה של רחל המשוררת. 

 

שנתחדש בכיף smiley